Tüketicinin korunması ve rekabeti ihlal cezaları artıyor!

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Tebliğlerle; Hal Hakem Heyetleri ve Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru için parasal sınırlar ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’daki idari para cezaları, 2023 yılı için yeniden değerleme oranı olarak tespit edilen %58,46 oranında artırıldı. Düzenlemeler, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Tüketicinin korunması ve rekabeti ihlal cezaları artıyor!
Tüketicinin korunması ve rekabeti ihlal cezaları artıyor!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

5957 Sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 10 uncu Maddesinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ’le, 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 10 uncu maddesinde belirtilen parasal sınırlar, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde (Sıra No: 554) 2023 yılı için yeniden değerleme oranı olarak tespit edilen %58,46 oranında artırılarak yeniden belirlendi.

Hal Hakem Heyetlerine başvuru için parasal sınırlar

Tebliğe göre, 2024 yılı için değeri;

616.278,55 Türk lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda hal hakem heyetlerine başvuru zorunlu olacak. Bu uyuşmazlıklarda heyetin vereceği kararlar ilam hükmünde olacak ve bu kararlar, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun; ilamların yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilecek.

616.278,55 Türk lirası ve üstündeki uyuşmazlıklarda hal hakem heyetinin vereceği kararlar, asliye ticaret mahkemesinde delil olarak ileri sürülebilecek.

Tüketici hakem heyetleri başvuruları

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6 ncı Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ’le, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci maddesinin birinci fıkrası ile Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen parasal sınırlar, 2023 yılı için yeniden değerleme oranı olarak tespit edilen % 58,46 oranında artırılarak yeniden belirlendi.

2024 yılı için yapılacak başvurularda değeri 104.000 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda, İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak. Tüketici Hakem Heyetlerinin yetki alanı ile iş bölümü Bakanlıkça belirlenecek. İl Tüketici Hakem Heyetleri il sınırları içinde, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri ise ilçe sınırları içinde yetkili iken; Tüketici Hakem Heyeti kurulmayan ilçelerde Bakanlıkça o ilçe için belirlenen Tüketici Hakem Heyeti yetkili olacak.

Başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki Tüketici Hakem Heyetine yapılabilecek. Tüketici Hakem Heyetinin kurulmamış olması halinde, başvurular o ilçe kaymakamlığına yapılabilecek. Başvurular, kaymakamlıklarca gereği yapılmak üzere Tüketici Bilgi Sistemine gecikmeksizin kaydedilerek Bakanlıkça belirlenen yetkili Tüketici Hakem Heyetine iletilecek.

Tüketici kanunundaki cezalar da artırıldı

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 77 nci Maddesine Göre 2024 Yılında Uygulanacak Olan İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ’le, söz konusu Kanunun 77 nci maddesinde düzenlenmiş olan idari para cezaları, 2023 yılı için yeniden değerleme oranı olarak tespit edilen % 58,46 oranında artırılarak yeniden belirlendi.

Tebliğe göre, 1/1/2024 ile 31/12/2024 tarihleri arasında uygulanacak idari para cezası miktarları şöyle:

Tüketicinin korunması ve rekabeti ihlal cezaları artıyor!
Tüketicinin korunması ve rekabeti ihlal cezaları artıyor!

Rekabet cezaları da artıyor

Rekabet Kurumu tarafından yayımlanan 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 16 ncı Maddesinin Birinci Fıkrasında Öngörülen İdari Para Cezası Alt Sınırının 31/12/2024 Tarihine Kadar Geçerli Olmak Üzere Artırılmasına İlişkin Tebliğ (No: 2024/1) uyarınca da, söz konusu idari para cezası alt sınırı, 2023 yılı için yeniden değerleme oranı olan %58,46 artış esas alınarak, 1/1/2024 tarihinden 31/12/2024 tarihine kadar geçerli olmak üzere 167.473 TL olarak belirlendi.

Tebliğlerin tamamı, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

20 Ara 2023 - 00:30 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.