Uzmanlar: İşlenmiş gıdalar konusunda iletişim önemli!

Mintel araştırma firması, aşırı işlenmiş gıdaların sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin tartışmalar bağlamında bir açıklama yaptı, firmaların tüketici güvenini sürdürmek için şeffaflığı iyileştirirken, markaların öz eğitimi teşvik etmesini tavsiye etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Mintel direktörü Alex Beckett NutraIngredients'e verdiği demeçte, tüketicilerin aşırı işlenmiş gıda (AİG) tüketimiyle ilişkili potansiyel sağlık sorunlarına dikkat çeken bazı haberlerin ardından, asgari düzeyde işlenmiş ürünlere yöneleceklerini söyledi.

Beckett yine de, tüm işlenmiş gıdaların sağlığa zararlı olmadığını öne süren yeni araştırmaların ardından, şirketlerin işlemenin sunabileceği daha düşük maliyetler ve gelişmiş beslenme gibi faydaları tüketicilere iletmeye odaklanması gerektiğini savunuyor.

İşlenmiş gıdalar ülkemizde de uzun bir süredir tartışılıyor. Tüketiciler zaman zaman belirli ürün özelindeki haberlere odaklansalar da, işlenmiş gıdalar konusu genel olarak gündemdeki yerini hep koruyor.

Büyüyen işlenmiş gıda tartışmaları

Son aylarda bazı diğer ülkelerde de aşırı işlemmiş gıdaların (AİG) tüketimine ilişkin endişeler dile getirildi. Araştırmalar, artan AİG tüketimini, değişen lipoprotein profilleri, obezite, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi olumsuz sonuçlarla giderek daha fazla ilişkilendiriyor. Sağlık riskleri konusunda tüketici bilincinin artmasıyla birlikte, gıda endüstrisi tarafından kullanılan işleme yöntemleri üzerindeki incelemeler de yoğunlaşıyor.

Bununla birlikte, Lancet'te yayınlanan yeni bir çalışma, belirli AİG türlerinin hastalık riskini artırabileceğini, ancak bu tür sağlık olumsuzluklarının ürünün genel bileşimine bağlı olduğunu öne sürüyor.

Lif gibi besin maddeleri içeren ürünlerin faydalı etkiler gösterdiği ve hastalıkların ilerlemesini önlediği sonucuna varan çalışma, tüm AİG’lerin kötülenmesinin "aşırı basitleştirme" olduğu yönündeki argümanları destekliyor.

Çalışmayı yapan ekip, aşırı işlenmiş ekmek ve tahılların yanı sıra bitki bazlı alternatiflerin hastalık riskiyle ilişkili olmadığını, hayvansal bazlı ürünler ile yapay ve şekerle tatlandırılmış içeceklerin ise riski artırdığını ortaya koydu. Araştırmacılar, AİG’lerden kaçınılmaması ancak tüketiminin sınırlandırılması gerektiği sonucuna vardı.

Uzmanlar: İşlenmiş gıdalar konusunda iletişim önemli!

Tüketicilerle nasıl iletişim kurulmalı?

Beckett, asgari düzeyde işlenmiş ürünlere yönelik talebin tartışmaların ardından artmaya devam edeceğini, ancak daha temiz etiketli ürünlere yönelik bu eğilimin zaten yaygın olduğunu ifade etti ve şunları söyledi:

“Sağlıklı beslenme üzerine yaptığımız araştırma, İngiltere’deki yetişkinlerin %70'inin aşırı işlenmiş gıdalardan kaçınma eğilimini ortaya koydu. Bu oran 25 yaş altındakilerin %59'unu kapsarken 55 yaş üzerindekilerin %76'sına ulaşıyor ve gençlerin hazır gıdaları daha fazla tükettiğini gösteriyor.”

Mintel tarafından hazırlanan '2024 Küresel Gıda ve İçecek Trendleri' raporunda, temiz etikete yönelik artan talebin; beslenmeyi iyileştiren, kirletici oluşumunu önleyen veya sürdürülebilirliği destekleyen gıda işleme tekniklerine odaklanan asgari düzeyde işlenmiş alternatiflerin önünü açacağı belirtiliyor.

Firmalar, tüketicilere bilgi akışı sağlamalı

Konuyu, “Nihayetinde, öncü markalar aşırı işlenmiş gıdaların alternatiflerini sunacak ve tüketicilerin beklentileri yükselecek. Onlar yapabiliyorsa, bu marka neden yapamasın diye düşünecekler. Sorun şu ki, aşırı işlenmiş gıda içermeyen ürünler genellikle daha pahalı. Çok sayıda insan da maddi zorluklar yaşıyor” diyerek değerlendiren Beckett, aşırı işlenmiş gıdalara yönelik talebin devam edeceğini ve markaların işleme yöntemleri hakkında uygun düzeyde ayrıntı sağlamalarının gerekeceğini vurguladı.

Tüketicilere kendi kendilerini eğitme seçeneği sunmanın güven kazandıracağının altını çizen, Beckett, “Üretim sürecinde daha fazla şeffaflık önemli. Ancak ayrıntı düzeyi tartışmalı. Sıcak bir günde bir dondurmanın tadını çıkarmak üzereyseniz, öncelikle emülgatörlerin hidrofilik özelliklerini açıklayan paket üstü bir QR kodunu takip etmekle uğraşmazsınız.

Gıda fiyatları hala yüksek. Aşırı işlenmiş gıdalar bu kadar yaygınken, çoğu tüketicinin bu ürünleri almaya devam etmekten başka seçeneği olmayacak. Aradaki fark, artık daha fazla insanın sağlık üzerindeki etkilerinin daha fazla farkında olacak olması. Seçme lüksüne ve içerik listelerini inceleyecek zaman lüksüne sahip olanlar için karşılaştırmalar satış noktasında yapılacaktır" diye ekliyor.

Ekli Dosyalar

17 Ara 2023 - 21:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.