Kartelleri ortaya çıkarmak için aktif işbirliği yapana ceza yok!

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’la yasaklanmış olan kartellerin ortaya çıkarılması amacıyla Rekabet Kurumuyla aktif işbirliği yapan teşebbüsler ile teşebbüs yöneticileri ve çalışanlarına para cezası verilmeyecek veya verilecek cezalarda indirim yapılacak.

2019 yılındaki birleşme ve devralmalar! Rekabet Kurumu dökümü yaptı
9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü
Haber albümü için resme tıklayın

Kartellerin Ortaya Çıkarılması Amacıyla Aktif İşbirliği Yapılmasına Dair Yönetmelik, 16 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Rekabet Kurumu ile işbirliği yapanlara para cezası verilmeyecek

Yönetmelikle, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 4 üncü maddesinde yasaklanmış olan kartellerin ortaya çıkarılması amacıyla Rekabet Kurumuyla aktif işbirliği yapan teşebbüsler ile teşebbüs yöneticileri ve çalışanlarına, aynı Kanunun 16 ncı maddesinde belirtilen para cezalarının verilmemesine veya verilecek cezalarda indirim yapılmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, Rekabet Kurulunun önaraştırma yapmaya karar vermesinden önce, diğer kartel taraflarından ve kartel kolaylaştırıcılarından bağımsız bir şekilde yönetmelikte belirlenen bilgi ve belgeleri sunan ve koşulları yerine getiren ilk başvuru sahibine,

Kanunun 4 üncü maddesinin ihlal edildiği sonucuna ulaştıracak deliller bulunmazken, Kurulun önaraştırma yapmaya karar vermesinden soruşturma raporunun tebliğine kadar, diğer kartel taraflarından ve kartel kolaylaştırıcılarından bağımsız bir şekilde bilgi ve belgeleri sunan ve koşulları yerine getiren ilk başvuru sahibine,

Madde kapsamındaki başvuru sahibinin yöneticileri ve çalışanlarına para cezası verilmeyecek.

Para cezalarında indirim

Kurulun önaraştırma yapmaya karar vermesinden itibaren, soruşturma raporunun tebliğinden önce olmak kaydıyla soruşturma bildiriminin tebliğini takip eden üç ay içinde diğer kartel taraflarından ve kartel kolaylaştırıcılarından bağımsız bir şekilde bilgi ve belgeleri sunan ve koşulları yerine getiren, ancak ceza verilmemesine ilişkin düzenlemeden yararlanamayan başvuru sahiplerine verilecek para cezaları indirilecek. Bu durumda başvuru sahiplerinin aktif işbirliğinde bulunan yöneticileri ve çalışanlarına verilecek para cezaları indirilecek veya bunlara ceza verilmeyebilecek.

Aktif işbirliği koşulları

Para cezasına ilişkin maddelerden yararlanılabilmesi için;

Başvuru konusu kartelin etkilediği ürünler, kartelin coğrafi kapsamı, kartelin süresi, kartele taraf olan teşebbüslerin ve varsa kartel kolaylaştırıcılarının isimleri ve/veya ticaret ünvanları ile adresleri, kartelle ilişkili görüşmelerin tarihleri, yerleri, katılımcıları, kullanılan görüşme araçları ve kartelle ilgili sahip olunan diğer bilgi ve belgeler sunulacak. Kurulun soruşturmanın tamamlanmasından sonra vereceği nihai karara kadar aktif işbirliği sürdürülecek.

Yönetici ve çalışanlara para cezası verilmemesi

Kurulun önaraştırma yapmaya karar vermesinden önce, kartel tarafları ve kartel kolaylaştırıcıları ile bunların yöneticileri ve çalışanlarından bağımsız bir şekilde, belirlenen bilgi ve belgeleri sunan ve koşulları yerine getiren ilk yönetici veya çalışana,

Kanunun 4 üncü maddesinin ihlal edildiği sonucuna ulaştıracak deliller bulunmazken, Kurulun önaraştırma yapmaya karar vermesinden soruşturma raporunun tebliğine kadar, kartel tarafları ve kartel kolaylaştırıcıları ile bunların yöneticileri ve çalışanlarından bağımsız bir şekilde, 9 uncu maddede belirlenen bilgi ve belgeleri sunan ve koşulları yerine getiren ilk yönetici veya çalışana para cezası verilmeyecek.

Kurulun önaraştırma yapmaya karar vermesinden itibaren, soruşturma raporunun tebliğinden önce olmak kaydıyla soruşturma bildiriminin tebliğini takip eden üç ay içinde kartel tarafları ve kartel kolaylaştırıcıları ile bunların yöneticileri ve çalışanlarından bağımsız bir şekilde, belirlenen bilgi ve belgeleri sunan ve koşulları yerine getiren, ancak ceza verilmemesine ilişkin düzenlemeden yararlanamayan yöneticilere ve çalışanlara verilecek para cezaları indirilecek veya bunlara ceza verilmeyebilecek.

Devam eden soruşturmalar

Yönetmelik kapsamında yapılan aktif işbirliği başvurularından Kurulca kabul edilerek ilgili maddeler uyarınca karara bağlananlar bakımından, soruşturma sonucunda ihlalin kartel niteliğinde olmadığına karar verilmesi halinde de Yönetmelik hükümleri uygulanacak.

15/2/2009 tarihli ve 27142 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kartellerin Ortaya Çıkarılması Amacıyla Aktif İşbirliği Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırılırken, aktif işbirliği halinde para cezası verilmemesi veya indirim yapılmasına ilişkin fıkralarda öngörülen üç aylık süre, Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce başlatılan soruşturmalar bakımından uygulanmayacak.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce yapılan aktif işbirliği başvuruları bakımından, yürürlükten kaldırılan Yönetmeliğin koşullar ve usule ilişkin hükümleri ile indirim oranlarına ilişkin hükümlerinden başvuru sahibi lehine olanların uygulanmasına devam olunacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, Rekabet Kurumu Başkanı yürütecek.

16 Ara 2023 - 12:17 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.