Etil alkol ve metanol üretim ve ticaretine yeni kısıtlamalar!

Tarım ve Orman Bakanlığı, daha önce evlerde kaçak içki yapımını önlemek amacıyla satışı sıkı kurallara bağlanan etil alkol ve metanolün üretim ve ticaretine ilişkin yeni bir düzenleme yaptı.

Türkiye’nin tek saf etil alkol fabrikası 14 yıl sonra “iş başı” dedi
Etil alkol ithalatına gümrük vergisi geldi!
Haber albümü için resme tıklayın

Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 16 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeniden üretim izni için Tarım Bakanlığının onayı aranacak

Tarım ve Orman Bakanlığınca yayımlanan yönetmeliğe göre, Bakanlıktan üretim izni alınmış etil alkol veya distile alkollü içki üretim tesisindeki makine ve ekipmanın aynı firmaya ait etil alkol veya distile alkollü içki üretim tesisinde kullanılmasında, üretim izni iptal edilen veya yenilenmemek suretiyle geçerliliğini yitiren tesise yeniden üretim izni verilmesi ile bu tesisin devrinde Bakanlığın onayı aranacak.

Bir başka değişikle de, firmalar, projelerine uygun olarak yerleştirilen, üretilen ürün miktarının kontrolüne yönelik sistemlerin düzenli çalışmalarını sağlamak ve devam ettirmekle yükümlü olacaklar. Üretim tesislerindeki hammadde, yarı ürün ve ürün miktarlarının tespitine yönelik sayaçların, teknik özellikleri ile montajı yapılacak noktaların belirlenmesine, mühürlenmesine ve Bakanlık bilişim sistemine entegrasyonuna ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenecek.

Ürün satış ve sevkiyat takibi, elektronik ortamda yapılabilecek

Yönetmeliğin 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendine “Bu fıkra kapsamında Bakanlığa bildirilen araçlar haricinde ürün sevkiyatı yapılamaz.” cümlesi eklenirken, maddeye eklenen fıkralara göre;

Etil alkol üretim tesisi dışında, etil alkol deposu açmak isteyen etil alkol üretim ve dağıtım yetkisini haiz firmalar ile gümrük işlemleri tamamlanıp millileşmiş etil alkol ve metanolün kullanıcı firmalara tesliminden önce ara depolama yapmak isteyen dağıtım yetkisini haiz ithalatçı firmalar, depo açmak için Bakanlıktan izin almak zorunda alacaklar.

Bakanlık, etil alkol ve metanolün satışı ile sevkiyat takibinin arz zinciri içerisinde elektronik ortamda yapılması zorunluluğu getirebilecek.

Yönetmelikte sayılan sektörler dışında denatüre edilmemiş etil alkol kullanılmasının teknik zorunluluk arz ettiği durumlarda tahsis izin belgesi düzenlenmesi için yapılacak başvurular Bakanlıkça ayrıca değerlendirilecek. Bu başvurularda talep formuna üretilecek ürünün teknik düzenlemesine ilişkin yetkili Bakanlıktan alınmış denatüre edilmemiş etil alkol kullanılmasının teknik zorunluluk arz ettiğini gösterir belgenin de eklenmesi gerekecek.

Tıbbi amaçlı etil alkol, siyah plastik kap içinde ambalajlanacak

Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi değişikliğine göre,

Tıbbi kullanım amaçlı etil alkol, eczaneler ve hastaneler gibi sağlık kuruluşları için 5 litre hacimli mat siyah plastik kap içinde ambalajlanacak. Bu alkoller sadece etil alkol üretim tesisinde üretilerek ambalajlanacak veya ambalajlı olarak ithal edilecek. Üretilen veya ithal edilecek tıbbi kullanım amaçlı etil alkollerin etiketinde karekod bulunması zorunlu olacak. Yetkili etil alkol dağıtım firmaları tarafından piyasaya arz edilen tıbbi kullanım amaçlı etil alkol, toptan satış belgesini haiz Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış veya izin verilmiş beşeri ecza depoları ve ecza ticarethaneleri eliyle eczane ve hastane gibi sağlık kuruluşları ile hayvan sağlığı ile ilgili kuruluşların kullanımına sunulacak. İlgili kuruluşlar ürün izlenebilirliğini sağlamakla yükümlü olacaklar. Bakanlık, ilgili kurum ve kuruluşların görüşünü de alarak tıbbi kullanım amaçlı etil alkolün kullanım amacını ve miktarını belirlemeye yetkili olacak.

İşletme hakkı devri de Bakanlık izniyle olacak

Yönetmeliğin 28 inci maddesi değişikliğine göre,

Etil alkol üretim ve faaliyet uygunluk belgesini haiz tesisin mülkiyet hakkının bir bütün halinde devri, bu tesislerin bir bütün halinde kiralanmak suretiyle işletme hakkının devri ve tüzel kişiliği haiz tesisin şirket hisselerinin mevcut şirket ortakları haricinde üçüncü kişilere devri Bakanlık iznine tabi olacak. Mevcut ortakların birbirine hisse devri ile Borsa İstanbul A.Ş.’de kayıtlı firmaların borsada işlem gören hisselerinin devri ise Bakanlık iznine tabi olmayacak, ancak hisse devirleri Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanmasından itibaren 30 gün içinde Bakanlığa bildirilecek.

İşletme hakkının devrinde en az beş yıllık sözleşme şartı aranacak. İşletme hakkını devir alan kişi bu hakkını başka bir kişiye devredemeyecek.

Yönetmeliğin 29 uncu maddesi değişikliğiyle, ilgili mevzuatı kapsamında Bakanlık tarafından belgeleri iptal edilen, yenilenmemek suretiyle geçerliliğini yitiren veya faaliyetine kendi isteği ile son vermek isteyen dağıtım uygunluk belgesini haiz üretici, ithalatçı ve işlemeci firmalar, Bakanlık tarafından verilen belgeleri iade ederek makine, ekipman, hammadde, yarı ürün ve ürün stokları ile bunların değerlendirilme şeklinin belirtildiği bir dilekçe ile Bakanlığa başvurmak zorunda olacaklar.

Yönetmeliğin 33 üncü maddesine göre de, Yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlar hakkında 4733 sayılı Kanunun ve 4250 sayılı Kanunun ilgili maddelerinde hüküm altına alınan idari yaptırımlar uygulanacak, adli yaptırımı gerektiren fiillerin işlendiğinin tespiti halinde adli mercilere suç duyurusunda bulunulacak.

Ecza depolarına etil alkol satışına kısıtlama

Yönetmeliğe eklenen geçici maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dağıtım uygunluk belgesini haiz firmalar tarafından toptan satış belgesini haiz beşeri ecza depoları ve ecza ticarethaneleri dışındaki ecza depolarına tıbbi kullanım amaçlı etil alkol satışı yapılamayacak. Beşeri ecza depoları ve ecza ticarethaneleri dışındaki ecza depolarının toptan satış belgelerinin 2024 yılı süre uzatımı işlemi gerçekleştirilmeyecek. Söz konusu toptan satış belgeleri 2024 yılı süre uzatım döneminin sona ermesinden 30 gün sonra geçerliliğini kaybedecek. Belge sahipleri stoklarındaki tıbbi kullanım amaçlı etil alkolleri belgelerinin geçerlilik süresi içinde satmak veya iade etmek suretiyle tasfiye edebilecekler. Üretici ve ithalatçı firmalar, iade edilmek istenen ürünleri iade almak zorunda olacaklar.

Yönetmeliğin; 3 üncü maddesi ile 7 nci maddeye eklenen beşinci fıkra 1/1/2024 tarihinde yürürlüğe girecekken, diğer hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

16 Ara 2023 - 10:42 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.