Kapımızı çalan iklim krizinin ne kadar farkındayız?

Dünya genelinde anormal iklim olayları yeni normal haline gelmiş durumda ve bu, küresel iklim krizinin aciliyetini bir kez daha vurguluyor. Ancak iklim krizi kapımızı çalıyor olsa da, iklim okuryazarlığı düşük seviyede…

Kapımızı çalan iklim krizinin ne kadar farkındayız?
İklim krizi nedir? Dünyadaki yangınların nedeni iklim krizi mi?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Allianz İklim Okuryazarlığı Anketi 2023’ün sonuçları, “Kapımızı çalan iklim krizi konusunda, bizler durumun vahametinin ne kadar farkındayız?” sorusunun yanıtının çok da olumlu olmadığını gösterdi.

İklim okuryazarlığı oranı giderek düşüyor

Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere sekiz ülkeden 1.000 kişilik bir örneklem grubunda anket katılımcılarının %48,2'si düşük iklim okuryazarlığına sahip olarak sınıflandırıldı. Almanya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık'ta düşük iklim okuryazarlığı oranları, 2021 anketine göre ortalama 16 puan arttı. Çin'den Hindistan'a kadar, düşük iklim okuryazarlığına sahip katılımcıların oranı %41,1'den %58'e kadar yükseldi.

Tehlikenin farkındayız ancak…

Ankete katılanların yalnızca %50'si, sıcaklıkların 1,5°C üzerine çıkması durumunda ölümcül hasar tehdidinin farkında. 2021'e kıyasla, bu oran ankete katılan beş ülkede %67'den %50'ye düştü. Katılımcıların %35'i doğanın ve insanların yüksek sıcaklıklara uyum sağlayabileceğine inanıyor ve ciddi sonuçlar olmadan bunlara adapte olabileceğine ikna olmuş durumda. 2021'de bu oran %20 idi. Bu inanç, özellikle Hindistan (%52) ve Çin (%49) gibi ülkelerde daha yüksek bir orana sahip. Dahası, katılımcıların sadece %31'i, iklim değişikliği ile mücadele etmek için emisyonlarda ciddi bir azalmaya ihtiyaç olduğunu fark ediyor.

Pandemi sırasında görüldüğü gibi, tehlike bilincinin anahtarı, iklim değişikliğini teknik bir sorun olarak kamusal bir mesele olarak yaymak ve acil bir durum olarak çerçevelemek. Anket, bilim insanlarına hâlâ güven ve iyi niyet seviyesinin iyi olduğunu gösteriyor olsa da düşük iklim okuryazarlığına sahip olanların yalnızca %41'i bilim camiasının danışmanlık yapması gerektiğini düşünüyor. Ortalama iklim okuryazarlığına sahip olanların %54'ü ve yüksek iklim okuryazarlığına sahip olanların %73'ü bu fikri destekliyor.

Kapımızı çalan iklim krizinin ne kadar farkındayız?

Genç nesil, iklim konularında bilgi sahibi olma eğiliminde değil!

Ankete göre, genç nesiller iklim konularıyla ilgili olarak daha az bilgi sahibi olma eğilimi görülüyor. Düşük iklim okuryazarlığına sahip genç katılımcıların oranı (Z kuşağı: %52,2) Baby Boomers'dan (%45,9) daha yüksek. Diğer taraftan, yüksek okuryazarlığa sahip olanların oranı (Z kuşağı: %6,1) Baby Boomers'dan (%9,3) daha düşük.

İklim taahhüdü ve bilgi seviyesinin el ele gittiği yalnızca bir ülkede belirgin bir şekilde görülüyor. İtalya'da Z kuşağı (%8,4) en yüksek iklim okuryazarlığı seviyesine sahip.

Daha fazla çaba gösterilmeli!

Allianz anketi sonuçlarına ilişkin değerlendirmelere göre, politika yapıcılara önemli görevler düşüyor:

1. Endüstri ve hanelere yeşil dönüşümün sürdürüleceğine dair net sinyaller vermek,

2. Yeşil dönüşüm sürecini eşit derecede tutarlı sosyal güvencelerle birleştirmek,

3. Daha iyi bir iklim okuryazarlığı için savaşmak, anketten ulaşılan sonuçlara göre acil olarak alınması gereken aksiyonlar olarak belirtiliyor.

İklim değişikliği konusundaki farkındalığın artırılması, iklim okuryazarlığının geliştirilmesi ve etkili politika adımları atılması, küresel iklim krizine karşı mücadelede kritik öneme sahip.

Anket sonuçları, bu hedeflere ulaşmak için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini açıkça gösteriyor.

17 Ara 2023 - 13:14 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.