Bilimsel araştırma: Tüketiciler için tat, sağlıktan önce geliyor

Tüketicilerin beslenmeye yönelik tutumlarını değerlendiren bir araştırma, tüketicilerin yiyeceklerin sağlık etkisinden çok tadını öncelikli olarak gördüğünü belirledi.

Bilimsel araştırma: Tüketiciler için tat, sağlıktan önce geliyor
Haber albümü için resme tıklayın

Gıdaların zenginleştirilmesi sağlık için birçok yarar sağlayabiliyor ve önemli besinlerin yiyeceklerde normalden çok daha yüksek seviyede bulunmasını anlamına geliyor. Ancak zenginleştirme işlemi, yiyeceğin tadını ve dokusunu, dolayısıyla da ve tüketicilerin yaklaşımını da etkileyebiliyor. İşte yeni araştırma, tam da bu konuya odaklandı…

Çalışmada tüketicilerin zenginleştirilmiş ürünlere yönelik tutumları değerlendirildi. Yaşları 22 ile 76 arasında değişen 25 katılımcının yer aldığı çalışma iki aşamalı olarak yürütüldü. İlki, sağlık ve tat üzerine bir tartışma ile 'kör' bir tadım testi; ikincisi ise söz konusu ürünlerin gerçek doğası hakkında daha fazla bilgi sahibi olunan bir başka tartışma.

Zenginleştirmenin faydaları ne?

Takviyenin aksine zenginleştirme, gıdalardaki hayati mikro ve makro besin maddelerinin yoğunluğunu arttırmak için gıda temelli bir yaklaşım sunuyor. Önceki çalışmalar, takviye ile karşılaştırıldığında bile, zenginleştirilmiş ürünlerin bu ürünleri tüketenlerin besin alımlarını artırmada genellikle çok başarılı olduklarını gösterdi.

Bununla birlikte, çalışmalar zenginleştirmenin bir ürünün tadını ve dokusunu değiştirebileceğini ve tüketici beğenisini azaltabileceğini de ortaya koyuyor. Örneğin bir çalışmada, peynir altı suyu proteini ve mikro besin bazlı tozların kullanımı, tüketicilerden 'kötü tat' ve 'artan kuruluk' gibi geri bildirimlere neden oldu. Bu durum da tüketicilerin istekliliği üzerinde önemli bir etkiye sahip.

Bilimsel araştırma: Tüketiciler için tat, sağlıktan önce geliyor

Araştırma nasıl yapıldı?

Çalışmada 25 katılımcıya hem tuzlu hem de tatlı seçenekleri içeren altı zenginleştirilmiş gıda sunuldu.

İlk aşamada katılımcılar gıdaları 'kör' olarak, yani çalışmanın amaçlarından haberdar olmadan denedi. Kendilerine gıdalar verildi ve tat, doku, sağlık, doğallık, sürdürülebilirlik ve genel olarak gıdaların satın alınabilirliğine ilişkin görüşleri alındı.

İkinci aşamada, çalışmanın niteliği hakkında bilgi verildi. Bunu takiben, sağlık ve beslenme beyanları da dahil olmak üzere gıda etiketlemesine ilişkin tercihleri ve gıdanın zenginleştirilmiş olduğuna dair yeni bilginin ürün özelliklerine ilişkin beklentilerini değiştirip değiştirmediği soruldu. Son olarak, örnekledikleri gıdalar için ödeme yapmaya istekli olup olmadıkları soruldu.

Tüketicileri zenginleştirmeye yönelik tutumları nasıl?

Katılımcılar, özellikle ilk aşamada, sıklıkla "kötü bir tat" tespit aldığını bildirdi. Örneğin bir katılımcı çikolatalı dondurma için "tadı gerçek çikolata gibi değil, farklı bir tadı var" dedi.

Ancak, söz konusu gıdaların içeriğini öğrendikten sonra, birçoğu tadı daha fazla besinsel fayda için bir verilmesi gereken bir ödün olarak gördü ve sağlık bilincine sahip olma konusunda daha fazla isteklilik gösterdi.

Katılımcıların sağlıklı gıdaları lüks bir ürün olarak gördüğü, bu bakış açısının ürünlerin zenginleştirildiği kendilerine söylendikten sonra da değişmediği anlaşıldı. Birçok katılımcı zenginleştirilmiş ürünleri kendileri için fazla iddialı buldu ve bu ürünlerin getirdiği ekstra maliyetleri üstlenmek istemediklerini ifade etti.

Son olarak, katılımcılar genel olarak zenginleştirme kavramının farkında olsalar da, bunun gerektirdiği belirli bileşenler ve bunların sağlığa faydaları konusunda genellikle kesin bilgi sahibi değildi. Genellikle beslenme iddialarını desteklemek için daha fazla bağlam veya kanıt istesi, bazıları da bu tür zenginleştirmenin bir pazarlama stratejisi olup olmadığını sorguladı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Appetite dergisinde yayınlandı.

15 Ara 2023 - 17:30 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.