Güneş ışınlarının simüle edilmesi, Alzheimer belirtilerini nasıl etkiliyor?

Alzheimer hastaları ile yapılan bazı araştırmaların sonuçlarını bir arada analiz eden bir çalışma, beynin belirli bölgelerinin ışık kullanılarak uyarılmasının, hastaların daha iyi uyumasına ve psiko-davranışsal belirtilerinin iyileşmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

Çalışmada, toplamda 600’e yakın Alzheimer hastasının verileri yer alıyor…

Çin'in Weifang Tıp Üniversitesi araştırma ekibi, gözlenen küçük yan etkileri de göz önünde bulundurarak bunun uygulanabilir, ilaçsız bir tedavi seçeneği olabileceğini öne sürdü.

Ekip, ışık tedavisinin veya fotobiyomodülasyonun (PBM) bilişsel gerileme semptomlarını nasıl etkilediğini test eden 15 çalışmanın verilerini bir araya getiren bir meta-analizin yaptı.

PBM, Alzheimer'ın yönleriyle de bağlantılı olan uykuyu düzenleyen beynin bir bölgesi olan suprakiazmatik çekirdeği (SCN) uyarmak için ışık kullanır. Uygulanan yöntem; duygusuzluk, depresyon, ajitasyon ve saldırganlık dahil olmak üzere hastalığın bazı semptomlarını hafifletme konusunda ümit veren sonuçlar elde etmeyi sağladı.

Araştırmacıalr, Alzheimer hastalığının öncelikle bilişsel işlevi etkilemesine rağmen, hastalığı olan kişilerin de sık sık uyku problemleri ve psikodavranışsal semptomlar yaşadıklarını belirtiyor ve duygusuz ve depresif davranışın yanı sıra, abartılı motor aktivite ve sözlü ve/veya fiziksel saldırganlık ile karakterize ajite davranışların söz konusu olabileceğini dile getirdi.

Alzheimer hastalığı olan on kişiden dokuzu, bu psiko-davranışsal semptomlardan bir veya daha fazlasını yaşar. Araştırmacılar, Alzheimer hastalarının genellikle dışarıda daha az zaman harcayarak ışığa daha az maruz kaldıklarını ve sinir hasarı nedeniyle ışık hassasiyetin azalabileceğini belirtiyor.

Güneş ışınlarının simüle edilmesi, Alzheimer belirtilerini nasıl etkiliyor?

Işık tedavisi nasıl uygulanıyor?

Işık terapisi esasen hastanın Güneş'i taklit eden parlak bir ışığa maruz kalmasını sağlar. Burada yaklaşık yarım saat boyunca, 10.000 lux'e denk bir ışık söz konusudur. Tedavi sırasında retina reseptörleri, sirkadiyen ritmimizi koordine eden hipotalamustaki SCN'ye ışık bilgisi iletir.

Işık terapisi, özellikle mevsimsel duygulanım bozukluğu olanlarda depresyonu tedavi etmek için kullanılır. Yazarlar bu yöntemin etkinliği ve güvenliği hakkında kapsamlı araştırmaların hala eksik olduğunu söylüyor.

2005 – 2022 yılları arasında, yaşları 60 – 85 arasında değişe, çoğu – hafif ila orta derecede demansa sahip olan toplamda 598 hastanın verilerini kapsayan 15 çalışmanın sonuçlarını değerlendiren araştırmacılar, “Sonuçlar ışık tedavisinin uyku verimliliğini, uyku kalitesini, depresif ruh halini, bakıcı yükünü ve ajite davranışları hafifletmeye yardımcı olduğunu ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar PLOS ONE dergisinde yayınlandı.

Ekli Dosyalar

14 Ara 2023 - 12:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.