Depremde hasar gören kültürel miras için küresel kampanya!

BM Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye’deki depremlerde hasar gören kültürel mirasın restorasyonu için küresel bağış kampanyası başlattı.

Depremde hasar gören kültürel miras için küresel kampanya!
Depremde hasar gören kültürel miras için küresel kampanya!
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de 50.700’den fazla insanın hayatını kaybetmesine ve 11 ilde 313 bin binanın yıkılmasına yol açan 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri, 3,3 milyon insanı evsiz bıraktı ve bölge ekonomisinin büyük bölümünü tahrip etti.

Deprem, binlerce yıllık tarihi boyunca 13 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölgenin özgün kültürel mirasına da çok büyük zarar verdi. Bölgedeki 8 bin 444 tarihi yapının 3 bin 752’si hasar gördü veya yıkıldı. Uzmanların tahminlerine göre yeniden inşa ve restorasyon maliyeti milyarlarca doları bulacak.

Depremde hasar gören kültürel miras için küresel kampanya!

Kültürel mirasın restorasyonu için küresel bağış kampanyası

BM Kalkınma Programı (UNDP), Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde düzenlenen törende, Türkiye’nin güneyinde büyük yıkıma yol açan Şubat 2023 depremlerinde hasar gören veya tamamen yıkılan kültürel miras yapılarının restorasyonu için ihtiyaç duyulan kaynakların toplanmasını amaçlayan küresel bağış kampanyasını resmen başlattı.

Odak noktasını www.savethelegacy.org adlı web sitesinin oluşturduğu kampanya, bireyler, hayır kurumları, şirketler ve hükümetleri, paha biçilemez bir kültürel çeşitlilik mozaiği olan bölgenin restorasyonuna katkıda bulunmaya çağırıyor.  Siteden, yerel kimliğin ve geçim kaynaklarının korunması için hayati önem taşıyan kültürel miras yapılarının restorasyonu için bireysel ve kurumsal bağışlar toplanacak.

“Kültürel miras restorasyonu, depremden sonra toparlanma çalışmalarımızda bir öncelik” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu yalnızca, dünya kültürü için büyük önem taşıyan, paha biçilemez eserleri onarmak anlamına gelmiyor. Bunun yanı sıra, bölgeye kimliğini kazandıran, bölgede yaşayanlar için bir aidiyet hissinin yaratılmasına yardımcı olan ve yerel zanaatlar, gastronomi ve gelenekleri ile ziyaretçileri kendine çeken, herkes tarafından bilinen kültür varlıklarını restore etmek anlamına geliyor.”
Depremde hasar gören kültürel miras için küresel kampanya!

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliği yapılıyor

Felaketin ardından kültürel mirası koruma görevini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yakın iş birliği içinde yürüten UNDP, başlangıçta risk altındaki eser koleksiyonlarının muhafaza edilmesi ve korunmasında kullanılmak ve deprem sonrası toparlanma çalışmalarında görev alan bakanlık personeline ev sahipliği yapmak üzere bölgedeki arkeoloji müzelerine özelleştirilmiş konteynerler teslim etti. Sonrasında, Bakanlık uzmanlarının bölgede hasar değerlendirme sürecini kolaylaştırmak ve hasarı kataloglamasına yardımcı olmak için dronlar, kameralar, tabletler ve özel yazılımlar sağladı.

Bölgedeki bazı karakteristik yapıların restorasyon finansmanı hükümet veya diğer bireysel kaynaklardan halihazırda sağlanmış durumda, ancak finansal ihtiyaç hâlâ mevcut kaynakların çok üzerinde. UNDP bu nedenle, felaket karşısında uluslararası dayanışmaya çağrıda bulunan bir kampanya başlatmaya karar verdi.

Depremde hasar gören kültürel miras için küresel kampanya!

“Sınır ötesi dayanışma ve cömertlik ruhuna güveniyoruz”

“Türkiye, depremin ardından 100'den fazla ülkenin enkaz altında hayatta kalanları aramak için arama kurtarma ekipleri göndermesiyle sağlanan uluslararası desteği hiç unutmayacak.” diyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ise, “Artık sonsuza kadar kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuz paha biçilemez kültürel mirası, aynı zamanda kimlikleri ve geçim kaynakları için ona bağımlı olan tüm toplulukları kurtarmak gibi zor bir göreve girişirken, aynı sınır ötesi dayanışma ve cömertlik ruhuna güveniyoruz” dedi.

Kampanya 6 alana odaklanıyor

UNDP'nin kampanyası başlangıçta bölgenin coğrafi ve kültürel çeşitliliğini yansıtan altı alana odaklanıyor:

Dünyanın en ünlü mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Hatay Arkeoloji Müzesi

Duvarları depremlerde yıkılan 2.000 yıllık Gaziantep Kalesi

Depremde hasar gören kültürel miras için küresel kampanya!

Antakya'nın merkezindeki, ikonik minaresi yıkılan 14. yüzyıldan kalma Sarımiye Camii

Hatay'ın Arsuz ilçesindeki Mar Yuhanna Rum Ortodoks Kilisesi

Depremde hasar gören kültürel miras için küresel kampanya!

Kahramanmaraş’ın merkezinde yüzlerce işletmenin yer aldığı Şık Çarşı

Adıyaman'da Kral Mithridates'in hüküm sürdüğü antik Arsameia arkeolojik alanı.

Törende konuşan Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy da, “Koleksiyonlarımızdaki her bir eser sadece Hatay'ın değil, tüm insanlığın ortak mirasıdır. İşte bu nedenle, kültürel mirasımızı kurtarmaya yönelik tüm bu kolektif çabalar için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Depremde hasar gören kültürel miras için küresel kampanya!

İlk aşamada 4 milyon dolar destek geldi

UNDP’nin kampanyası aynı zamanda, yerel gelenekler ile zanaatlar, el sanatları üreticileri ve turizm sektöründeki herkesin geçim kaynakları arasındaki doğrudan bağlantıyı dikkate alarak, somut olmayan kültürel mirasın önemini de vurguluyor.

Kampanyaya bireysel bağışların yanı sıra donör ülkelerden ve özel sektörden de büyük ölçekli katkılar bekleniyor. Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya Hükümetleri, Dışişleri Bakanlıkları aracılığıyla kampanyayı öncü ortak olarak desteklemek için imza attılar. Bugüne kadar bu çabayı desteklemek ve diğer bağışçılara örnek teşkil etmek amacıyla 4 milyon ABD Dolarından fazla tutarda destek taahhüt edildi. Kampanyayı dijital platformları aracılığıyla tanıtacak olan Meta Vakfı, Türkiye'nin güneyindeki kültürel mirası görselleştirmek ve bir eğitim kaynağı oluşturmak için Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojilerini kullanma olanağı sundu.

“Deprem ayrım yapmadı”

Bağış kampanyası için düzenlenen etkinlikte, 2012 yılında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Antakya Medeniyetler Korosu'nun bir performansı ve kültürel miras uzmanları, zanaatkârlar ve toplum liderlerinden oluşan bir panel oturumu da yer aldı. Panelde, Hatay ve depremden etkilenen diğer 10 ildeki yerel toplulukların yaşamları ve ekonomik durumları için kritik öneme sahip kültür varlıklarının restore edilmesi için gereken acil fon ihtiyacı ele alındı.

“Hatay'da binlerce yıldır farklı dinler bir arada yaşıyor.” diyen İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi Fukara Vakfı Başkanı Can Teymur, “Depremler ayrım yapmadı, camileri, kiliseleri, sinagogları yok etti. UNDP'nin bölgeyi tüm çeşitliliğiyle eski haline getirme kararlılığını memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

13 Ara 2023 - 12:16 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.