İş dünyası, gelir vergisi dilimlerinde güncelleme istiyor!

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Marmara bölgesinde deprem riskinin sanayi üzerindeki etkisini azaltabilmek için Orta Anadolu-Doğu Akdeniz hattında yeni bir sanayi havzası belirlenmesini, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da sanayicilere İstanbul’dan taşınma konusunda teşvik sağlanmasını istedi. Hisarcıklıoğlu, ayrıca gelir vergisi dilimleri yukarıya doğru güncellenerek, çalışanların alım gücünün artırılması çağrısı yaptı.

İş dünyası, gelir vergisi dilimlerinde güncelleme istiyor!
İş dünyası, gelir vergisi dilimlerinde güncelleme istiyor!
Haber albümü için resme tıklayın

TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve konsey üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.​

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektörün dinamik yapısı sayesinde, ortaya çıkan yeni koşullara hızla adapte olabildiklerini, bu sayede sanayi üretimini, ticaret hacmini, yatırım harcamalarını, istihdamı ve ihracatı artırmaya devam ettiklerini söyledi.

“AB pazarında riskler artıyor”

Sıkıntıların da olduğunu, özellikle girdi maliyetlerinin artması nedeniyle, ihracatta en güçlü olduğumuz tekstil ve konfeksiyon başta olmak üzere birçok sektörde rakiplere göre bir dizi dezavantaj yaşadıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, AB’nin Hindistan ile serbest ticaret anlaşmasında (STA) mutabakata varmasının ve Güney Amerika ile yeni bir STA'ya hazırlanmasının, AB pazarındaki riskleri artırdığına dikkati çekti.

“Gelir vergisi dilimleri güncellenmeli”

Finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve faizlerin yükselmesinin sanayicileri olumsuz etkilediğini aktaran Hisarcıklıoğlu, “18 sene sonra yeniden yürürlüğe girmesi planlanan enflasyon düzeltmesi uygulamasının, özellikle stokları ve yatırımları yüksek olup, dış kaynakla çalışan şirketlerin vergi yükünü artıracağından endişe ediliyor. Gelir vergisi dilimleri yukarıya doğru güncellenerek, çalışanların alım gücü artırılmalı. Çalışma mevzuatımız, maalesef bir türlü reform yapılamayan ve hatta daha da kötüye giden tek alan” dedi.

OECD katılık endeksine göre en katı iş gücü piyasasının artık Türkiye'de olduğuna işaret eden Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Orta Anadolu-Doğu Akdeniz hattında yeni sanayi havzası belirlenmeli”

“Yüksek istihdam maliyetlerinin yanı sıra, belli mesleklerin zorunlu istihdamı gibi uygulamalarla, adeta istihdamı cezalandırıyoruz. Bu yaklaşımı ve mevzuatı da değiştirmeliyiz. Ülkemizin önemli bir kısmında deprem riski bulunuyor. Bu riskin sanayimiz üzerindeki etkisini azaltabilmek için, Orta Anadolu-Doğu Akdeniz hattında yeni bir sanayi havzası belirlemeliyiz.
Bir master planla bu işin kanuni çerçevesinin düzenlemesini istiyoruz. Altyapı ve lojistik bağlantılarını hazırlamalı, yenilikçi ve uzun vadeli finansman modelleriyle buraya yapılacak yatırımlara destek vermeliyiz. Böylelikle hem sanayimizin en çok yoğunlaştığı Marmara'daki riski azaltabilir, hem de Marmara'da yüksek teknoloji yatırımlar için alan açarak, bölgeye Marmara Bölgesi'ne yeni ve daha yüksek katma değerli bir sanayi vizyonu kazandırabiliriz.”

Hisarcıklıoğlu, Orta Vadeli Program'da üretimin, istihdamın ve ihracata dayalı büyümenin desteklenmesini çok önemli gördüklerini belirterek, "Piyasa koşullarının normalleşmesi amacıyla ekonomi yönetiminin kararlı duruşunu, istikrar vurgusunu ve rasyonel politikalara dönüşünü de umut verici buluyoruz." ifadesini kullandı.

“Küresel tedarik zincirleri yeniden şekillendi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da, Covid-19 salgını, jeopolitik krizler, küresel ekonomik durgunluk ve ticaret savaşlarının küresel tedarik zincirlerinin yeniden şekillenmesine neden olduğunu söyledi.

Küresel ekonomide yaşanan fırtınalara rağmen yatırımlarında hız kesmeyen sanayicilerle Türkiye'nin son 13 yıl boyunca büyümesini kesintisiz sürdürdüğünü vurgulayan Kacır, Dünya Bankası ile 450 milyon dolar bütçeli, "Türkiye Yeşil Sanayi Projesi"ni devreye aldıklarını anımsattı. Kacır, projenin TÜBİTAK'a ayrılan 175 milyon dolarlık kısmıyla yeşil üretimi, kaynak verimliliği odaklı AR-GE ve yenilikçilik çalışmaları yapan firmaları, aynı zamanda özel sektör öncülüğünde gerçekleştirilecek işbirliklerini destekleyeceklerini kaydetti.

“Sanayiye İstanbul’dan taşınması için teşvik sağlanmalı”

TOBB Sanayi Odaları Konsey Başkanı Erdal Bahçıvan da, Türkiye’nin büyük hedefleri olan bir ülke olduğunu belirterek, ihracat ve üretimdeki artışın sadece iş dünyasının değil, bu ülkede yaşayan herkesin ortak dileği olduğunu söyledi. Türkiye olarak dönüşüme uyum sağlamak ve uzun vadeli planlarla yapılanmaları dizayn edebilmek için farklı ve güçlü yatırımlara ihtiyaç bulunduğunun altını çizen Bahçıvan, “Biz katma değer yaratacak nitelikli istihdam oluşturacak alanlara yoğunlaşmalıyız” dedi.

Mevcut ihracat olgusu ve teknolojileri ile arzu edilen yere gelmekteki güçlüklerden bahseden Bahçıvan, yüksek teknolojili ve katma değerli üretime odaklanılmasını istedi. Sanayinin öncelikli sorunlarına ve çözüm önerilerine değinen Bahçıvan, ihracat için finansmanın teminine öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı. Bahçıvan, deprem riski nedeniyle İstanbul’dan sanayiinin taşınması konusuna da değinerek, bu konu için öncelikle bir yol haritası oluşturulmasının şart olduğunu söyledi ve sanayicilere bununla ilgili teşvik sağlanması talebinde bulundu.

13 Ara 2023 - 11:18 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.