İlk yapay zeka yasası geliyor!

AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, ChatGPT ve Gemini gibi çeşitli yapay zeka (AI) teknolojilerine katı kurallar getirecek Yapay Zeka Yasası tasarısının onay sürecinde uzlaşıya vardı. Genel amaçlı yapay zeka modelleri için değer zinciri boyunca saydamlığı sağlayacak özel kurallar getiren yasayla, yüz tanıma sistemleri yasaklanıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, Nisan 2021’de AB Komisyonu tarafından sunulan Yapay Zeka Yasa tasarısının onay süreci konusunda siyasi uzlaşıya ulaştı. Dünyada bir ilk olan yeni yasal düzenleme, yapay zeka uygulamalarına karşı “temel hak ve özgürlükleri, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve çevreyi” korumayı hedefliyor.

Yapay zekada şeffaflık için özel kurallar geliyor

Yapay Zeka Yasası, genel amaçlı yapay zeka modelleri için değer zinciri boyunca saydamlığı sağlayacak özel kurallar getiriyor. Sistemik riskler oluşturabilecek modeller söz konusu olması halinde risk yönetimi ve ciddi vakaların izlenmesi, model değerlendirmesi ve ilgili testlerin gerçekleştirilmesi ile ilgili ilave bağlayıcı yükümlülükler belirleniyor.

AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasında sağlanan uzlaşının, AB Komisyonu’nun sunduğu yasa tasarısından farklı olan unsurlarından bazıları şöyle:

• Gelecekte sistemik riske neden olabilecek yüksek etkiye sahip genel amaçlı yapay zeka modellerinin yanı sıra, yüksek riskli yapay zeka sistemlerine ilişkin kurallar getiriliyor.

• AB düzeyindeki yönetişimin güçlendirilmesi sağlanıyor.

Yüz tanıma sistemleri yasaklanıyor ama…

• Avrupa ülkelerinde kullanılacak yapay zeka sistemlerinin temel haklara ve Birlik değerlerine saygılı göstermesi gerekecek. Bu kapsamda yüz tanıma için güvenlik kamerası ve internet görüntülerini de içeren veri tabanlarının oluşturulması gibi geniş kapsamlı tüm yapay zeka uygulamaları yasaklanıyor.

• Yasaklar listesi genişletiliyor ancak, bazı önlemler çerçevesinde güvenlik kuvvetlerinin, kamusal alanlarda uzaktan biyometrik tanımlama olanaklarını kullanabilmelerine izin veriliyor.

• Yüksek riskli yapay zeka sistemlerini kuranların, bir yapay zeka sistemini kullanıma sokmadan önce temel haklar etki değerlendirmesi yapması yükümlülüğü getiriliyor ve bu sayede hakların korunmasının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Avrupa Yapay Zeka Ofisi oluşturulacak

Yeni kuralların uygulanmasının ulusal düzeydeki denetimi ulusal yetkili piyasa gözetim makamları tarafından gerçekleştirilecek. AB düzeyindeki eşgüdüm ise AB Komisyonu bünyesinde oluşturulması öngörülen Avrupa Yapay Zeka Ofisi tarafından sağlanacak.

Yasanın resmi olarak onaylanması için Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nin resmi onay süreçleri çerçevesinde kabul edilmesi gerekiyor. Bu aşamaları takiben yasa metninin AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasından 20 gün sonra yürürlüğe girecek. Belirli alanlarda öngörülen bazı istisnalar dışında, yasanın yürürlüğe girmesinden iki yıl sonra tam olarak uygulanması gerekiyor.

Bu sürecin sonunda Yapay Zeka Yasası’nın, 2026 yılından itibaren AB genelinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

13 Ara 2023 - 09:19 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.