İtalya’nın yapay etle derdi ne?

İtalya hükümeti kısa bir süre önce yapay et üretimini (kültür eti) yasakladığını ve bitki bazlı et alternatiflerinin etle ilişkili etiketlerini kısıtladığını duyurmuştu. Bazı çevrelerce olumsuz karşılansa da İtalya hükümeti bu adımların ülkenin geleneksel mutfağını ve çiftçiler gibi önemli paydaşlarını koruma düşüncesiyle atıldığını ifade etti.

İtalya’nın yapay etle derdi ne?
Haber albümü için resme tıklayın

İtalyan Hükümeti tarafından bir süredir gündemde olan kültür eti üretiminin yasaklanması kararını geçen ay açıklandığında, çeşitli çevrelerden sert eleştiriler geldi. Good Food Institute (GFI) Avrupa Kamu İlişkileri Danışmanı Francesca Gallelli, bu yasak sebebiyle sürdürülebilir et üretimini geliştirme fırsatlarının değerlendirilemeyeceğini ve İtalyan girişimleri için inovasyonu engelleyeceğini söyledi.

Ancak İtalyan Hükümeti için böyle bir yasağın gerekli olmasının bir dizi zorlayıcı nedeni var…

İtalya’nın yapay etle derdi ne?

İtalya hükümetinin motivasyonu ne?

İtalyan hükümet yetkilileri bu kararın 3 ana motivasyona dayandığını ifade ediyor…

Kalitenin korunması

Londra'daki İtalyan Büyükelçiliği Basın ve Kültür Müdürü Aurora Russi'ye göre yasağın temel nedenlerinden biri İtalya'nın yemek kalitesini korumak. Russi, “Yasağın amacı gıdamızı, gıda sistemimizi korumak ve gıda, toprak ve insan emeği arasındaki güçlü ve tarihi ilişkiyi muhafaza etmek” diye konuştu.

Kültür etinin İtalya’nın gıda kalitesini tehdit ediyor ettiğini düşünen Russi, “Gerçekten de geleneklerimizden uzak yöntemlerle yetiştirilen sentetik gıdalar, kaliteyi garanti etmiyor. Eğer gıda standart hale gelirse, kalite unsuru azalacaktır. Gıda güvenesinin bu mekanizma aracılığıyla sağlanabileceği düşüncesi, İtalya'nın kalite kavramından vazgeçmesi anlamına gelir” diye konuştu.

Tüketicilerin korunması

Kültür eti ürünlerine yönelik karar, etin kalitesini merkeze koyuyor. Kültür et üretimini yasaklamanın yanı sıra, bitki bazlı et analoglarının isimlendirilmesini de kısıtlayarak, üreticilerin et ürünlerinin etsiz versiyonları için etle ilgili isimler kullanmasını engelliyor.

GFI'dan Gallelli bu tür etiketlerin tüketicilere yardımcı olduğunu öne sürerken, Russi tam tersini savunuyor ve “Bitki bazlı alternatiflerde eti referans alan isimlerin yasaklanması tedbiri, tam da tüketicilerin kafa karışıklığını önlemek için uygunsuz terminolojilerin kullanılmasını engellemeyi amaçlıyor” diyor.

Çiftçilerin korunması

Yasa tasarısının tüketicilerin yanı sıra İtalyan çiftçiler gibi diğer kilit paydaşları da korumayı amaçladığı ifade eden Russi, “Bu tür üretim yöntemleri geleneksel gıda sistemimizi ortadan kaldırma riski taşıyor. Ayrıca bilinenlerle ve bizi bu sektörde güçlü ve rekabetçi kılan unsurlarla uyuşmayan bir üretim modeli ortaya koyuyor. Çiftçilerimizin ve yetiştiricilerimizin sağladığı çevreye olan özeni bile tehlikeye atıyor. Gıda, toprak ve insanlık arasındaki ilişki, laboratuvarda yeniden üretilemeyecek binlerce yıllık bir bağ” diye konuştu.

Russi son olarak araştırmanın önemini vurguladı ve tasarının inovasyonu engellemediğini öne sürdü.

12 Ara 2023 - 14:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.