“Beslenme, sağlık ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olmalı”

Beslenmenin eğitim, çevresel sürdürülebilirlik ve nüfus sağlığı hedefleriyle uyumlu hale getirilmesinin en acil konulardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Hünkar Korkmaz, “Eğitim, sağlık, sosyal koruma ve tarım gibi sektörlerde var olan hedeflere ulaşmak için sürdürülebilir okul beslenme programlarını temel bir strateji olarak kabul etmeliyiz. Okul beslenme programlarının topluma katkısı sanılanın çok daha üstünde” dedi.

“Beslenme, sağlık ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olmalı”
“Beslenme, sağlık ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olmalı”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Sabri Ülker Vakfı’nın 3. Uluslararası Beslenme, Sağlık Okuryazarlığı ve Eğitim Konferansı’nda, sürdürülebilirlik ve gıda okuryazarlığının öneminin altı çizildi.

Eğitim, sağlık ve beslenmede sürdürülebilir yaklaşımlar

Bu yıl Hacettepe Üniversitesi’nde “Eğitim, Sağlık ve Beslenmede Sürdürülebilir Yaklaşımlar” temasıyla gerçekleştirilen konferansta, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kanada, Hollanda ve İskoçya’daki üniversitelerden uzman isimlerin katılımıyla, beslenme, sağlık ve eğitim alanlarından uzmanların yanı sıra öğrenci, öğretmen ve ebeveynlerin de ilgiyle takip ettiği önemli konular ele alındı.

Konferansın gündeminde, sürdürülebilir bir gelecek için eğitim vizyonu, okul beslenme programları, teknoloji trendleri, sağlık okuryazarlığı hedefleri, çocukların ruh sağlığı, sürdürülebilir beslenme bağlamında diyetisyenlerin rolü, iklim eğitimi gibi konular, uzman görüşleri ve araştırmalara dayanan verilerle desteklenerek detaylı bir şekilde tartışıldı.

“Beslenme, sağlık ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olmalı”

“Sürdürülebilir beslenme için atılan her adım geleceğimize yatırım”

Sabri Ülker Vakfı olarak, her yaş grubundan bireylerin beslenme, sağlık gibi konularda en doğru ve en güvenilir bilgi ile buluşturmanın yanı sıra doğru bilinen yanlışları düzeltmek amacıyla pek çok çalışmayı hayata geçirdiklerini belirten Vakıf Genel Sekreteri Özlem Üliç Çatar, şöyle konuştu:

“Bu yılın sonuna yaklaşırken vakfımızın gerçekleştirdiği ve katıldığı pek çok konferansta toplum sağlığı konusunda hala pek çok doğru bilinen yanlışın olduğunu gördük. Bir yandan iletişim araçlarının hızlı teknolojik gelişimine rağmen, bilimsel verilere ulaşımın hala sınırlı olduğunu gözlemliyoruz. Tam da bu nedenle bilim dünyasını toplumla buluşturmak, son bilimsel verileri bireylerin anlayabileceği şekilde onlara aktarmak adına bu konferanslara büyük önem veriyoruz. Uluslararası Beslenme, Sağlık Okuryazarlığı ve Eğitim Konferansı ile amacımız bir bilim köprüsü görevi üstlenerek farklı ülkelerden uzmanları bir araya getirip bilimsel bilgi ve deneyim paylaşımlarının çoğalmasını sağlamak. Bu alanlarda atacağımız her adımı geleceğe yatırım olarak görüyor; sürdürülebilir gıda, beslenme, sağlık ve eğitim konularını çok önemsiyoruz.”
“Beslenme, sağlık ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olmalı”

“Okul beslenme programlarının topluma katkısının sanılanın çok daha üstünde”

Konferansta, “Okul Beslenme Programlarında Sürdürülebilirlik” başlıklı bir sunum yapan Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Programları ve Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hünkar Korkmaz, şunları söyledi:

“Beslenmenin eğitim, çevresel sürdürülebilirlik ve nüfus sağlığı hedefleriyle uyumlu hale getirilmesi en acil konulardan biri. Bugün ülkemizde eğitim, sağlık, sosyal koruma ve tarım gibi sektörlerde var olan hedeflere ulaşmak için sürdürülebilir okul beslenme programlarını temel bir strateji olarak kabul etmeliyiz. Okul beslenme programlarının topluma katkısının sanılanın çok daha üstünde olduğunu görüyoruz. Bu programların uygulanması, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden 17 tanesinden 9'unu karşıladığını ortaya koyuyor. Sağlık okuryazarlığını öne çıkan bir platform olan Uluslararası Beslenme, Sağlık Okuryazarlığı ve Eğitim Konferansı, toplumu bu alanda bilinçlendirmeye yönelik farklı projelere odaklanma fırsatı sunuyor.”
“Beslenme, sağlık ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olmalı”

Türkiye’den ve yurt dışından uzman isimler katıldı

Konferansın konuşmacıları arasında; Prof. Dr. Hünkar Korkmaz’ın yanı sıra, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Öztürk, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Prof. Dr. Zehra Büyüktuncer Demirel, Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ece Varlık Özsoy, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Dr. İbrahim Hüseyin Cansever, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Prof. Dr. Pınar Sökülmez Kaya’nın yanı sıra yurt dışından ABD’nin Arizona Üniversitesi Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Fakültesi’nden Prof. Dr. Betül Czerkawski, İskoçya’nın Dundee Üniversitesi Eğitim Çalışmaları Bölümü’nden Dr. Qudsia Kalsoom ve Hollanda’nın Utrecht Üniversitesi İnsan Hakları Eğitimi ve UNESCO İnsan Hakları ve Yüksek Öğrenim Bölümü’nden Prof. Dr. Felisa Tibbitts yer aldı.

12 Ara 2023 - 14:09 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.