Taşınmaz alımıyla Türk vatandaşlığı kazanılması şartları kolaylaştırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan yönetmelikle, taşınmaz satışı karşılığı vatandaşlık verilmesi uygulaması daha da genişletildi. CHP’li Gürsel Tekin, “Türk vatandaşlığı alma sürecini zorlaştırma taleplerimize rağmen, daha da kolaylaştırılıyor. Artık arsa alarak da Türk vatandaşlığı edinilebilecek. Uygulamanın şartı ise arsada kat mülkiyeti veya kat irtifakı olması ya da arsa üzerinde yapı bulunması olacak” dedi.

"Artık buğdayın fiyatını Türkiye’de belirleyeceğiz"
2018 yılında dünyanın en güvenli şehirleri belli oldu! Türkiye’den hangi şehirler listede?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı: 7938), 12 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yapılan düzenlemeyle, Yönetmeliğin 20’nci maddesinin ikinci fıkrasının b bendinde yer alan “döviz tutarındaki taşınmazı” ibaresi, “döviz tutarındaki kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş ya da üzerinde yapı bulunan arsa vasıflı taşınmazı” şeklinde değiştirildi.

Yönetmelik, yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

Taşınmaz alımıyla Türk vatandaşlığı kazanılması şartları kolaylaştırıldı

“Vatandaşlık karşılığı satılık vatan toprağı!”

81 ilde konut krizi yaşanırken, kiralar yüzde 150 artmış, millet başını sokacak ev bulamazken, Türk vatandaşlığının bir kat irtifak tapusu gibi alınıp satılabilir bir meta haline getirildiğini belirten CHP eski Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yönetmelik değişikliğine ilişkin şu eleştirilerde bulundu.

“Sürekli olarak Türk vatandaşlığı alma sürecini zorlaştırma taleplerimize rağmen, gördüğümüz şey tam tersi. Anlaşılmaz bir biçimde, daha da kolaylaştırılıyor. Dün gece yarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Vatandaşlığı Kanununun uygulamasına ilişkin yönetmelikte yaptığı bir değişiklikle, taşınmaz satışı karşılığı vatandaşlık verilmesi uygulamasının genişletilmesine karar verdi.

Arsa alınarak da Türk vatandaşlığı edinilebilecek

Resmi olarak ülke nasıl elden gidiyor, işte belgesi. Artık arsa alarak da Türk vatandaşlığı edinilebilecek. Uygulamanın şartı ise arsada kat mülkiyeti veya kat irtifakı olması ya da arsa üzerinde yapı bulunması olacak.
Türk vatandaşlığını edinme süreci, gayrimenkul alımı karşılığında sağlanan istisnai bir avantaja dönüştü. Ani bir yönetmelik değişikliğiyle, 400.000 dolarlık kart irtifak ve üzerinde taşınmaz bulunan araziler de bu sürece dâhil edildi. Özellikle kırsal alanlardaki köyler, mücavir alanlar ve mezralardaki araziler, bu kapsamın içine alındı.
Vatandaşlık alma sürecinin bu şekilde taşınmaz alımı üzerinden hız kazanması, ulusal kimlik ve geleceğimiz açısından derin sorunları da beraberinde getirecektir. Bu durum, ülkemizin adına bir beka sorunu olarak görülmelidir. Yabancılara konut satışı uygulaması bir yandan konut piyasasını fiyat açısından dengesizleştirirken, diğer yandan kullanılmayan, atıl duran konut sorununu da derinleştiriyor. Her geçen gün daha da kolaylaşan bu süreç, vatandaşlık kavramının ciddiyetini ve kıymetini de ciddi anlamda etkiliyor.”

12 Ara 2023 - 12:28 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.