Rekabet Kurulu’ndan gıda sektörüne iki uzlaşma, bir yeni soruşturma!

İçim Süt markasıyla bilinen Seher Gıda Pazarlama ile Meysu Gıda hakkında yürütülen soruşturmalar, tarafların uzlaşma başvurusunun Rekabet Kurulu tarafından kabul edilmesiyle indirimli olarak idari para cezası ile sonuçlanırken, Antep fıstığı alımı ve satımı alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma başlatıldı.

Rekabet Kurulu’ndan gıda sektörüne iki uzlaşma, bir yeni soruşturma!
Rekabet Kurulu’ndan gıda sektörüne iki uzlaşma, bir yeni soruşturma!
Haber albümü için resme tıklayın

Rekabet Kurulu tarafından süt ve süt ürünleri pazarında İçim Süt markasıyla faaliyet gösteren Seher Gıda Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

İçim Süt markasıyla bilinen şirket uzlaşma istedi

Rekabet Kurumu’nun konuya ilişkin açıklamasında,

Kurul kararıyla yürütülen soruşturma kapsamında, Seher Gıda Pazarlama şirketince (SEHER) gönderilen nihai uzlaşma metninde ihlalin varlığı ve kapsamı ile uzlaşma ara kararında öngörülen azami idari para cezası oranı ve tutarının teşebbüs tarafından açıkça kabul edildiğinin altını çizildi. Rekabet Kurulu;

Alıcılarının yeniden satış fiyatlarını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. Maddesini ihlal eden Seher Gıda Pazarlama şirketine 4054 sayılı Kanun ile “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in ilgili maddeleri uyarınca, 2022 yılı gayrisafi gelirinin belirli bir oranında olmak üzere takdiren 231.712.425,17-TL idari para cezası uygulanmasına,

Uzlaşma sayesinde para cezasında %25 indirim uygulandı

Uzlaşma usulü sonucunda teşebbüse verilecek idari para cezasında %25 oranında indirim uygulanarak, teşebbüse 2022 yılı gayrisafi gelirinin belirli bir oranında olmak üzere takdiren 173.784.318,88-TL tutarında idari para cezası uygulanmasına,

böylece yürütülen soruşturmanın sonlandırılmasını oybirliği ile kararlaştırdı.

Meysu da rekabet ihlalini kabul etti, uzlaşma istedi

Aynı şekilde hızlı tüketim malları sektöründe üretici/tedarikçi olarak faaliyet gösteren Meysu Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma da uzlaşmayla sonuçlandı.

Soruşturmanın tarafı olan Meysu Gıda’nın sunduğu ve Kurul tarafından kabul edilen uzlaşma metninde ihlalin varlığı ve kapsamı ile uzlaşma ara kararında öngörülen azami idari para cezası oranı ve tutarı teşebbüs tarafından açıkça kabul edildi.

Bunun üzerine Rekabet Kurulu;

Piyasadaki uygulamalarıyla alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal eden MEYSU’ya Kanun ve ilgili yönetmelik maddeleri uyarınca, 2022 yılı gayrisafi gelirinin belirli bir oranında olmak üzere takdiren 7.576.091,19-TL idari para cezası uygulanmasına, uzlaşma usulü sonucunda teşebbüse verilecek idari para cezasında %25 oranında indirim uygulanarak teşebbüse, 2022 yılı gayrisafi gelirinin belirli bir oranında olmak üzere takdiren 5.682.068,39-TL tutarında idari para cezası uygulanmasına, böylece soruşturmanın sonlandırılmasına oybirliği ile karar verdi.

Rekabet Kurulu, rekabet hukuku mevzuatına kazandırılan uzlaşma uygulaması kapsamında, ilgililerin talebi üzerine veya resen, soruşturma sürecinin hızlı bitirilmesinden doğacak usuli faydaları ve ihlalin varlığına veya kapsamına ilişkin görüş farklılıklarını göz önüne alarak uzlaşma usulünü başlatarak, soruşturmanın sonlandırılmasına karar verebiliyor.

Gıda sektörüne bir rekabet soruşturması daha!

Bu arada Rekabet Kurulu, Antep fıstığı alımı ve satımı alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturması açılmasını kararlaştırdı.

Toplam 35 kişi ya da şirket hakkında rekabeti ihlal soruşturması başlatılırken, Kurul tarafından alınan soruşturma kararlarının kamuoyuna duyurulmesi, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamıyor.

12 Ara 2023 - 09:35 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.