Şarapta bulunan, “akşamdan kalma” durumuna yol açan pigment bulundu!

Bilim insanları, kırmızı şarapta bulunan ve tüketim sonrasında baş ağrılarına yol açan unsurun bitkisel bir pigment olduğunu keşfetti. Bu bilgi ile şarap üreticileri baş ağrısına yol açmaya ürünler geliştirebilir…

Şarapta bulunan, “akşamdan kalma” durumuna yol açan pigment bulundu!
Haber albümü için resme tıklayın

Şarap tüketiminin neden olduğu baş ağrısının sorumlusu: Kuersetin

Bir bitki pigmenti olan kuersetin, kırmızı şarapta beyaz şaraptan daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Alkol metabolizmasını engelleyerek “akşamdan kalma” olarak ifade edilen duruma katkıda bulunan asetaldehit adlı toksinin birikimine neden olabilir.

Bilim insanları mevcut araştırmalarının ardından klinik bir deney yapmayı ümit ediyor. Devamındaki araştırmada akşamdan kalma durumundan kuersetinin sorumlu olduğu kanıtlanırsa, şarap üreticileri bu bilgiyi şaraptaki baş ağrısına neden olan özellikleri azaltmak için kullanabilir.

California San Francisco Üniversitesi'nden (UCSF) araştırmacılar UC Davis Bağcılık ve Enoloji Bölümü ile işbirliği içerisinde bu araştırmayı yürüttü. Sonuçları geçtiğimiz günlerde yayınlanan çalışmada, nispeten az miktarda şarap tüketmenin dahi baş ağrısına neden olabileceği belirtiliyor. Araştırmada, birçok durumda, 1 veya 2 kadeh şarap içtikten sonra 30 dakika ila 3 saat içinde baş ağrısının tetiklendiği belirlendi.

Bazı diğer çalışmalar, baş ağrısının sorumlusu olarak biyojenik aminler, sülfitler, fenolik flavonoidler veya tanenler gibi şarap bileşenlerini işaret ediyor. Bununla birlikte, hiçbir kimyasal bileşenin, kırmızı şarabın neden olduğu baş ağrısının birincil tetikleyicisi olduğu ispatlanamadı.

Alkol kullanım bozukluğu olan hastalar için reçete edilen disülfiram ilacı, alkol tüketimi sonrasında vücutta asetaldehit birikimine neden olur. Buna bağlı olarak meydana gelen istenmeyen yan etkiler, içki içmeyi caydırıcı hale getirir.

Kuersetin, nasıl baş ağrısına yol açıyor?

UCSF/UC Davis çalışması, kuersetin metabolize olarak glukuronide dönüştükten sonra, kuersetin ve glikozitlerinin ALDH2 enzim aktivitesini inhibe ettiğini, bu durumun da asetaldehit birikimine ve dolayısıyla baş ağrısına yol açtığını ortaya koyuyor.

Bununla birlikte bazı insanlar kırmızı şarabın etkilerine diğerlerinden daha duyarlı. Doğu Asya kökenli insanlar kırmızı şarap tüketimine bağlı baş ağrısı riski daha yüksek olanlar arasında. Bu nüfusun yaklaşık %40'ı asetaldehiti ortadan kaldıramayan, Kafkasyalılarda ve Afrika kökenlilerde nadir görülen bir enzim varyantına sahiptir.

Şarapta bulunan, “akşamdan kalma” durumuna yol açan pigment bulundu!

Kuersetin azaltılırsa, baş ağrısı da azalır mı?

Kuersetin hakkında daha derinlemesine araştırma yapıldığında, şarap üreticileri üretim uygulamalarını yeniden değerlendirebilir ve baş ağrısına neden olan özellikleri azaltılmış şaraplar üretebilirler.

Önceki çalışmalar, güneşe maruz kalan üzüm salkımlarında kuersetin seviyesinin gölgede kalan salkımlara kıyasla dört ila sekiz kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

UCSF Baş Ağrısı Merkezi'nin direktörü ve çalışmanın yazarlarından biri olan Nörolog Morris Levin, “Birinci sınıf şarap üreten bağlarda kafesli asmalar, mahsul inceltme ve yaprak temizleme gibi uygulamalar daha fazla güneşe maruz kalmaya yol açar. Bu da daha yüksek kuersetin üretiminin önünü açar. Seri üretilen şarapların daha düşük kuersetin seviyelerine sahip olduğu biliniyor.

Kuersetin üretiminde rol oynayan diğer faktörler arasında, fermantasyon sırasında üzüm kabuklarının şarapla ne kadar süre temas ettiği, yıllandırma yöntemleri ve istenmeyen maddelerin çıkarıldığı ve görünümünü, aromasını ve tadını iyileştirmek için maddelerin eklendiği finisaj olarak adlandırılan işlemler yer alıyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

11 Ara 2023 - 23:30 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.