İşte kadınların tercih ettiği markalar!

Türkiye İtibar Akademisi’nin (TİA) bu yıl beşincisini gerçekleştirdiği Ekonomiye Fayda Endeksi ile ilk kez gerçekleştirilen Kadın Marka Tercih Endeksi araştırmasıyla, gıda ve içecek sektöründen çok sayıda firma da ödüllendirildi.

İşte kadınların tercih ettiği markalar!
İşte kadınların tercih ettiği markalar!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İtibar Akademisi’nin (TİA) Kadın Marka Tercih Endeksi Ödülleri ve Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) Ödülleri, İstanbul Kent Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen törenle verildi.

72 ilde yaklaşık 15 bin kişinin katılımı ile gerçekleşen araştırmalarda, sektöründe en çok tercih edilen şirketler sırasıyla elmas, platin ve altın ödüllerinin sahibi oldu.

İşte kadınların tercih ettiği markalar!

Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) 2023

TİA tarafından bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen Ekonomiye Fayda Endeksi raporu, Beykoz Üniversitesi işbirliği ile yayınlandı. Ürün ve hizmetleri ile ön plana çıkan, yönetim performansı ile toplum tarafından en çok beğenilen, Türkiye ekonomisine ve sosyal yaşama en çok katkı sağlayan kurum ve markalar, puanlarına göre sırasıyla elmas, platin ve altın liglerde yer aldı.

Bu yıl farklı sektörlerin de araştırmaya dahil edildiğini belirten TİA Başkanı Ertan Acar, “Bu yıl sektör sayısını 60’ın üzerine çıkardık. Konserve, ankastre, kırtasiye, vakıf üniversiteleri ve özel okullar, akü, iç giyim, halı ve yatak bunlardan bazıları. Bilgisayar destekli telefonla arama (CATI) yöntemi ile yaklaşık 14 bin kişi aranarak gerçekleştirilen araştırmada TÜİK’in belirlediği Türkiye örnekleminden NUTS 2 kullanılarak 26 bölge 72 il çapında çalışmamız tamamlandı” diye konuştu.

EFE 2023’in Elmas, Platin ve Altın markaları

Elmas Ligde Yer Alan Markalar: Acıbadem Hastanesi, Ağaoğlu İnşaat, Anadolu Sigorta, Arçelik, Arzum, Bellona, Binance, Boğaziçi Elektrik, Burger King, Burger Yiyelim, Cappy, Çamsan, Çimstone, Domestos, Domino’s, E Bebek, Elidor, Eti, Faber Castell, FİAT, Filiz Makarna, Filli Boya, Final, Flo, Gratis, Horoz Lojistik, Kahve Dünyası, Kiğılı, Koç Holding, Koç Üniversitesi, Koçtaş, Kütahya Porselen, Kütahya Seramik, Lassa, LC Waikiki, Madame Coco, Mavi, Merinos, Migros, Moov, Mutlu Akü, Omo, Opet, Pasaport Pizza, Penti, Pharmaton, Pınar Et, Selpak, Sütaş, Şen Piliç, Tat Gıda, Teknosa, Toyzz Shop, Trendyol, Tüpraş, Ülker, Yataş, Yurtiçi Kargo, Zen Diamond, Ziraat Bankası

Platin Ligde Yer Alan Markalar: Adore Oyuncak, AGT, Aksa, Alo, Altınbaş, Ankara Makarnası, Aras Kargo, Arçelik, Avis, Avon, Bambi, Banvit, Beko, BİM, Bosch, BTC Türk, Cif, D&R, Derimod, Dimes, Doğa Koleji, Dyo, ECA, Ege Seramik, EnerjiSA, English Home, Ercan Burger, Eti, Ford, Getir, Gözde, Heinz, Hepsiburada, İnci Akü, İstikbal, İş Bankası, Karaca, Koton, LC Waikiki, Mc Donald’s, Medipol, MNG Kargo, Nusret, Öncü, Pantene, Petlas, Pınar, Pizza Hut, Rönesans, Sabancı Holding, Sabancı Üniversitesi, Samsung, Saray Halı, Shell, Solgar, Solo, Starbucks, Tekzen, Terra Pizza, Tukaş, Tutku, Türkiye Sigorta, Ülker

Altın Ligde Yer Alan Markalar: Adel, Adidas, Akbank, Allianz, Aras, Atasay, Bilkent Üniversitesi,  Bitexen, Bosch, Calve, Can, Civil, Dagi, Domestos, Enka, Erpiliç, Fakir, Gazi, Hepsiburada, İçim, İstikbal, Kelebek, Kent Koleji, KFC, Koçtaş, Komagene, LC Waikiki, LEGO, Little Ceasars, Marshall, MediaMarkt, Medicana, Mehmet Efendi, Mercedes, Michelin, Milka, NEF, Omo, Özdilek, Padişah Halı, Papia, Paşabahçe, Pastavilla, Petrol Ofisi, Pınar, Sahibinden, Şahin Sucukları, Şölen, Sbarro, Siemens, Sixt, Şok, Supradyn, Suwen, Tamek, Tavuk Dünyası, Tedaş, Uğur Okulları, UPS, Urban Care, Vileda, Vitra, Watsons, Yemek Sepeti, Yiğit Akü, Yıldız Entegre, Zara

66 sektörde kadınların marka tercihleri belirlendi

Türkiye İtibar Akademisi araştırmalarına, bu yıl ilk kez Kadın Marka Tercih Endeksi de dahil oldu. Sadece kadın hedef kitlenin tercihleri üzerine yapılan araştırmada, akaryakıttan, bankacılığa, giyimden mücevhere, gıdadan ev tekstiline 66 sektör incelendi.

Günümüzde kadınların genellikle satın alma kararlarında etkili bir rol oynadığına dikkat çeken TİA Başkan Yardımcısı Özüm Acar, şunları söyledi:

“Kadınlar marka tercihlerinde, bir markanın ürünlerinin tasarımından ambalajına, reklam kampanyalarından sosyal medya etkileşimlerine kadar birçok farklı etkileşim alanında belirleyici olabilir. Kadınların marka tercihlerini araştırmak, bir markanın pazarlama stratejilerini, ürünlerini ve müşteri memnuniyetini iyileştirmek için önemli bir araçtır. Beykoz Üniversitesi iş birliği ve Bursa Teknik Üniversitesi raportörlüğünde yaptığımız araştırmamızda Türkiye geneli ve 66 sektörü ele aldık. 20 Mart ile 20 Nisan 2023 tarihleri arasında, bilgisayar destekli telefonla arama yöntemi kullanarak Türkiye genelinde 6800’ün üzerinde arama ile 18 ila 55 yaş ve üstü kadınlara marka tercihleri soruldu. Bunun neticesinde de yaklaşık 1000 marka arasından dereceye giren 250 marka belirlendi.
Araştırma raporu sayesinde markalar, Türkiye geneli ile sektöründeki skoruna, sıralamasına ve kadınlar tarafından hangi sosyoekonomik kırılımda tercih edildiğine erişebilirler. Kadınların marka tercihlerini gören kurumlar, kadınları etkilemek ve onların ilgisini çekmek için doğru iletişim ve pazarlama stratejisi oluşturabilir ve kadınların beklentilerini karşılayacak ürün/hizmetleri geliştirebilirler.
Araştırmada Türkiye geneli veya sektöründe üstün başarı sergileyen ya da sıralamaya giren markalar, başarılarını iletişim çalışmalarında kullanarak rakiplerinin önüne geçebilirler. Böylece kadın tüketicileri hedefleyen kampanyalarında daha etkili olabilirler. Kadınların markalarını tercih ettiğini vurgulayarak, hedef kitlelerindeki kadın tüketicilerin de markalarını tercih etmelerine teşvik edilebilirler. Ayrıca başarı elde eden markalar raporu satın alarak ‘Kadınların güvendiği ve tercih ettiği marka’ ibaresi ile başarılarını duyurma hakkı da elde ediyorlar.”

İşte kadınların marka tercihleri

Kadın Marka Tercih Endeksi’nin sektörler ve alfabetik olarak ilk üç sıralaması şöyle:

Ahşap Parke ve Ahşap Kapı Ürünü: AGT, Çamsan, Yıldız Entegre

Akaryakıt: OPET, Petrol Ofisi, Shell

Aksesuar: Accessories, Pandora, SoChic

Altın ve Mücevherat: Altınbaş, Atasay, Zen

Ankastre: Arçelik, Beko, Siemens

Bankacılık: Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası

Bebek ve Çocuk Giyim Ürünleri: Civil, E Bebek, LC Waikiki

Beyaz Eşya: Arçelik, Beko, Bosch

Beyaz Et: Banvit, Erpiliç, Şen Piliç

Bisküvi: Biskrem, Eti, Ülker

Cilt Bakımı: Sinoz, The Purest Solutions, Y’ves Rocher

Çikolata: Ferrero, Patiswiss, Şölen

Deterjan: Alo, Domestos, Omo

Dijital Sipariş Platformu: Getir, Trendyol, Yemek Sepeti

E-Ticaret Sitesi: Gitti Gidiyor, Hepsiburada: Trendyol

Elektronik Perakende: Apple, Samsung, TeknoSA

Erkek Ayakkabı: Adidas, Derimod, Nike

Erkek Giyim: Kiğılı, Koton, LC Waikiki

Ev Tekstili: English Home, Madame Coco, Taç

Ev Temizlik Malzemesi: Cif, Domestos, Omo

Fast Food Yabancı: Burger King, KFC, Mc Donald’s

Fast Food Yerli: Ercan Burger, Komagene, Köfteci Yusuf

Fintech ve Bankacılık: Papara, Enpara, İyzico

Gıda Takviyesi ve Vitamin: Pharmaton, Solgar, Supradyn

Halı: Merinos, Padişah, Saray

Hijyenik Ped ve Kişisel Temizlik: Molped, Orkid, Sleepy

İç Giyim: Penti, Suwen, Tutku

Kadın Ayakkabı: Derimod, Elle, Instreet

Kadın Çanta: Beymen, Pierre Cardin, U.S Polo

Kadın Giyim: Koton, LC Waikiki, Zara

Kağıt Havlu ve Tuvalet Kağıdı: Papia, Selpak, Solo

Kahve Zinciri: Kahve Dünyası, Nevada Coffee, Starbucks

Kargo: Aras Kargo, MNG Kargo, Yurtiçi Kargo

Ketçap/Salça: Burcu, Calve, Tat

Konserve: Tamek, Tat, Tukaş

Kot/Jean: Colin’s, Koton, Mavi

Kozmetik Market: Gratis, Rossmann, Watsons

Kozmetik: Avon, Flormar, Golden Rose

Kripto Para Borsası: Binance, Bitexen, BTC Türk

Küçük Ev Aletleri: Arçelik, Arzum, Fakir

Makarna: Ankara, Filiz, Pastavilla

Meyve Suyu veya Gazsız İçecek: Cappy, Dimes, Tamek

Mobilya: Bellona, İstikbal, Kelebek

Mutfak ve Banyo Tezgahı: Çimstone, ECA, Koçtaş

Otomobil: Fiat, Ford, Renault

Oyuncak: Adore Oyuncak, Fischer Price, Toyzz Shop

Özel Hastane: Acıbadem, Gazi Hastanesi, Medipol

Özel Okul: Bahçeşehir, Doğa Koleji, Final

Parfüm: Atelier Rebul, Avon, Yves Rocher

Peynir: İçim, Pınar, Sütaş

Pizza Yabancı: Domino’s, Pizza Hut, Sbarro

Pizza Yerli: Little Ceasars, Pasaport Pizza, Terra Pizza

Porselen ve Züccaciye Ürünü: Karaca, Kütahya Porselen, Paşabahçe

Restaurant: Bal Kebap, Boğaziçi, Nusret

Saç Bakımı: Elidor, Pantene, Urban Care

Sağlıklı Atıştırmalık: Eti, Fellas, Züber

Sigorta: Aksigorta, Allianz, Türkiye Sigorta

Süpermarket: A101, Migros, Şok

Süt Ürünü: İçim, Pınar, Sütaş

Şampuan ve Saç Bakım Ürünü: Dove, Elidor, Pantene

Şarküteri: Maret, Namet, Pınar

Şekerleme ve Çikolata: Eti, Milka, Ülker

Tatil Acentesi: Etstur, Prontotour, Setur

Vitrifiye ve Seramik: Ege Seramik, Kütahya Seramik, Vitra

Yatak: Bambi, İstikbal, Yataş

İşte kadınların tercih ettiği markalar!

Filiz’e çifte ödül!

Türk mutfağının elçisi olmak hedefiyle lezzetli, sağlıklı, insanların yaşamlarına değer katan ürünlerini tüketicilerle buluşturan Filiz, Kadın Marka Tercih Endeksi ve Ekonomiye Fayda Endeksi Ödül Töreni’nde iki ayrı ödüle layık görüldü. Makarna sektöründe “Kadınların Güvendiği ve Tercih Ettiği Marka” olan Filiz, Ekonomiye Fayda Endeksi’nde de Elmas Marka seçildi.

10 Ara 2023 - 12:37 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.