Türkiye’de tütün ürünleri imalatı yabancı kontrolünde!

Yurt içinde faaliyet gösteren ancak doğrudan veya dolaylı olarak yabancı kontrolünde olan girişim sayısı 2021 yılında 6 bin 111 iken, bu girişimlerin toplam cirodaki payı %12,7 oldu. Yabancı kontrollü girişimlerin ciro payının %91,8 ile en yüksek olduğu tütün ürünleri imalatı, yabancı kontrolünün en yoğun olduğu faaliyet oldu. Bunu %46,2 ile sigorta, reasürans ve emeklilik fonları izlerken, içecek imalatında yabancıların ciro payı %30,8 olarak belirlendi.

Alkollü içeceklerde 2019 yılı ÖTV tutarları belirlendi
Tütün ürünlerinde standart paket uygulamasında süre uzatıldı
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016-2021 referans yılları için derleme çalışmalarını tamamladığı 2021 yılı Yabancı Kontrollü Girişim İstatistiklerini yayımladı.

Yurt içinde faaliyet gösteren ancak doğrudan veya dolaylı olarak yabancı kontrolünde olan girişimlere ait bilgileri içeren Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri (IFATS), Avrupa İş İstatistiklerine (EBS) ilişkin 27 Kasım 2019 tarihli ve 2019/2152 sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konsey Yönetmeliği ve EBS Yönetmeliği uyarınca teknik düzenlemeleri belirleyen 30 Temmuz 2020 tarihli ve 2020/1197 sayılı Komisyon Uygulama Yönetmeliğine uygun olarak derleniyor.

İstatistikteki ekonomik göstergeler, TÜİK tarafından derlenen ve yayımlanan "Yapısal İş İstatistikleri" kapsamında yer alan girişim verilerinden elde edildi.

2021’de toplam cironun %12,7'si yabancı kontrollü girişimlerden

Yabancı kontrollü girişim istatistiklerine göre, yabancı kontrolündeki girişim sayısı 2020 yılında 6 154 ve 2021 yılında 6 111 oldu. Bu girişimlerin toplam cirodaki payı 2020 yılında %13,8, 2021 yılında ise %12,7 oldu.

Yabancı kontrollü girişim sayısı ve cirodaki payları, 2016-2021

Türkiye’de tütün ürünleri imalatı yabancı kontrolünde!

En yoğun yabancı kontrolü tütün ürünleri imalatında

Tütün ürünleri imalatı 2021 yılında yabancı kontrollü girişimlerin ciro payının %91,8 ile en yüksek olduğu faaliyet oldu. Yabancı kontrollü girişimlerin ciro payının en yüksek olduğu ikinci faaliyet ise %46,2 ile sigorta, reasürans ve emeklilik fonları oldu.

Yabancı kontrol oranının en yüksek olduğu ilk 10 faaliyet, 2021

Türkiye’de tütün ürünleri imalatı yabancı kontrolünde!

Sayı ve ciroda en büyük yabancı kontrolü Almanlarda

Yabancı kontrollü girişimlerin ülkelere göre dağılımında sayı ve ciro bakımından en büyük paya sahip ülke Almanya, ikinci en büyük paya sahip ülke ise ABD oldu.

Yabancı kontrollü 6 111 girişimden 1 025 tanesi Almanya tarafından kontrol edildi. Almanya tarafından kontrol edilen girişimlerin 2021 yılında elde ettiği cironun toplam yabancı kontrollü cirodaki payı %13,1 oldu. ABD kontrolündeki 698 girişimin toplam yabancı kontrollü cirodaki payı ise %13,1 olarak gerçekleşti.

Yabancı kontrollü ciroda ülkelerin payı, 2021

Türkiye’de tütün ürünleri imalatı yabancı kontrolünde!

Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri için tanımlar

Kontrol: Gerektiğinde uygun yöneticileri seçerek girişimin genel politikasına karar verebilme gücü olarak tanımlanıyor.

Yabancı Kontrollü Girişim İstatistiklerinde faaliyet sınıflaması için 31022 sayılı (mükerrer) resmi gazetede yayımlanan İstatistiki Sınıflamalar Yönetmeliği'nde yer alan "Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması (NACE Rev.2)”, Ülke grubu sınıflaması için Avrupa Birliği'nin coğrafi sınıflama kodlarına uygun olarak üretilen ulusal coğrafi sınıflama kullanılmışdı.

Yapısal İş İstatistikleri: TÜİK tarafından yıllık olarak yayımlanan Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri ile Mali Aracı Kuruluş İstatistiklerinden oluşuyor.

Yabancı Kontrol Oranı: Bir ekonomik faaliyette yabancı kontrollü girişimlerin cirosunun toplam ciro içindeki payı.

08 Ara 2023 - 11:35 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.