Kişisel yaşam tarzı değişimleri, kişilerde bilişsel işlevi artırıyor!

Bilimsel bir araştırmadan elde edilen sonuçlar, kişiselleştirilmiş müdahalelerin, Alzheimer hastalığı riski taşıyan yaşlı bireyler bilişsel sağlığı iyileştirmede büyük bir potansiyeli olduğunu ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere demans türleri, yaşlı yetişkinleri etkileyen en korkulan hastalıklar arasındadır. Dünya genelinde on milyonlarca insan demansla yaşamaktadır ve etkili tedaviler sınırlıdır.

Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco'da Nörolog olan Kristine Yaffe ve meslektaşları bu amaca yönelik yeni bir yaklaşım benimsedi.

İlk kişiselleştirilmiş müdahale

Yaffe, “Bu, risk faktörü hedeflerinin bir katılımcının risk profiline, tercihlerine ve önceliklerine dayandığı, bilişselliğin birden fazla alanına odaklanan ilk kişiselleştirilmiş müdahale” diye açıkladı.

Araştırmacılar 82 deney grubu katılımcısı için kişisel, özelleştirilmiş bir koçluk yaklaşımı sağladı. Bu, her gönüllünün risk faktörlerine dayalı hedefler belirlemek ve diyet, ilaç, egzersiz, sosyal, psikolojik, uyku ve eğitim programlarında her bireyin yeteneklerine, ilgi alanlarına ve tercihlerine uygun faaliyetleri uyarlamak için bir koçla çalışmasını içeriyordu.

Her programda, gıda günlüğünden fitness takip cihazlarına, görüntülü sohbetlerden gönüllülüğe ve ilaç tedavisinden farkındalığa kadar birçok yaklaşım mevcuttu. Kontrol grubundaki 90 katılımcıya ise her üç ayda bir eğitim materyalleri postalandı. Bunlar, deney grubu tarafından hedeflenen aynı demans riskini azaltma faktörleri hakkında bilgi içeriyordu.

Gönüllüler 70 - 89 yaşları arasındaydı ve demans için sekiz risk faktöründen en az ikisine sahipti. Sekiz risk faktörü yetersiz uyku, depresyon, sosyal izolasyon, sigara, bilişsel gerileme ile ilişkili reçeteli ilaçlar, hipertansiyon, diyabet ve fiziksel hareketsizlik şeklinde sıralanıyor.

Kişisel yaşam tarzı değişimleri, kişilerde bilişsel işlevi artırıyor!

Kişiselleştirilmiş destek alanlarda büyük fark!

Deney grubu, iki yıl boyunca kendilerine özel faaliyetlerine devam etti. İlerlemeleri takip edildi ve motivasyon engelleri klinik destek ekiplerinin haftalık vaka inceleme önerileriyle ele alındı.

Sonuç olarak, tedavi grubu bilişsel ve fizyolojik testlerinde kontrol katılımcılarına göre %74'lük bir iyileşmeye denk gelen bir artış yaşadı.

Müdahalenin belki de en iyi yanı, katılımcıların çoğunun müdahalelerden yüksek düzeyde memnuniyet duyduklarını ifade etmeleriydi. Ne yapmanız gerektiğini bilmek bir şey olsa da diyet yapmaya veya kötü bir alışkanlığı bırakmaya çalışan herkesin çok aşina olduğu gibi, bunu sürdürebilmek muhtemelen yaşam tarzı değişikliklerinin en zorlu yönü.

Araştırmacılar, “Bu çalışma tek bir yerde ve entegre bir sağlık sistemi içinde yürütüldü. Bu da ABD'deki birçok hastanın aldığı sağlık hizmetinden farklı” ifadelerini kullandı.

Ancak grup düzeyindeki bulguların gücü, bu taktiğin daha fazla dikkate alınması gerektiğini gösteriyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlandı.

10 Ara 2023 - 16:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.