COP28 Emirlikler Deklerasyonu: Gıda sonunda gündemde, hedefler halen uzak

COP28’de 130’dan fazla Başbakan ve Devlet Başkanı, Emirlikler Deklerasyonu’nu (Emirates Decleration) imzaladı. Bu, iklim krizi mücadelesinin bir parçası olarak gıda sistemlerinin uyumlu hale gelmesi ve dönüştürülmesi yönündeki ilk taahhüt…

COP28 Emirlikler Deklerasyonu: Gıda sonunda gündemde, hedefler halen uzak
Haber albümü için resme tıklayın

Taraflar Konferansı (Conference of  the Parties, COP), diğer adıyla BM İklim Değişikliği Konferansı'nın 28.’si ( COP28) 30 Kasım – 12 Aralık 20203 tarihleri arasında Dubai’de düzenleniyor.

Sürdürülebilir Tarım, Dayanıklı Gıda Sistemleri ve İklim Hareketi Emirlikler Deklerasyonu, gıda sistemini tekrar şekillendirmeye yönelik politikalar geliştirmeleri ve finansman sağlamaları için ülkelere çağrıda bulunuyor.

Gıda ve tarım paydaşları, gıda sistemleri ile çevre arasındaki ilişkiyi doğrudan ele alan ilk COP bildirgesi olarak kabul edilen kararı memnuniyetle karşılarken, potansiyel zayıflıkların da altını çizdi.

COP28 Emirlikler Deklerasyonu: Gıda sonunda gündemde, hedefler halen uzak

Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Uluslararası Uzmanlar Paneli (IPES-Food), bildirgenin, tarihsel olarak uluslararası iklim zirvelerinde marjinalize edilen gıda sistemlerini bir araya getirdiğini söyledi. Bununla birlikte örgüt, bildirinin yasal olarak bağlayıcı hiçbir taahhüt içermemesini kınadı.

IPES-Food eş başkanı ve Third World Network kıdemli araştırmacısı Lim Li Ching şu sözlerle tepki gösterdi:

“Sera gazı emisyonlarının üçte birinden ve fosil yakıt kullanımının %15'inden sorumlu olan endüstriyel gıda sistemini dönüştürmek için acilen harekete geçmeden küresel iklim hedeflerimize ulaşamayız. Bu önemli bir ilk adım olmakla birlikte, kullanılan dil son derece muğlak ve spesifik eylemler ile ölçülebilir hedefler göze çarpacak şekilde eksik."

Küresel çevre örgütü The Nature Conservancy'nin CEO'su Jennifer Morris, kararın ancak sahada takip edilmesi halinde anlamlı olacağını belirtti, “Bildirgeyi kabul eden 134 ülkenin gerçek ve kalıcı bir değişim için gıda sistemindeki tüm aktörlerle birlikte çalışması gerekecek” ifadelerini kullandı.

Ulusal Niyet Beyanları güncellenmeli

Global Alliance for the Future of Food program direktörü Patty Fong'a göre sektörün fosil yakıt bağımlılığına atıfta bulunulmaması göze batan bir eksiklik.

Ülkelerin Ulusal Niyet Beyanlarının (NDC'ler) %70'inden fazlasının gıda sistemleri konusunda yeterli eylemde bulunmadığını belirten Fong, bu planların güncellenmesinin, emisyonlarla mücadele ve iklim finansmanının kilidini açmak için gerçek potansiyelin olduğu yer olduğunu savundu.

Paris Anlaşması, her ülkenin NDC'leri olarak bilinen 2020 sonrası iklim eylemlerini ana hatlarıyla belirlemesini ve iletmesini zorunlu kılıyor.

Çiftçilerin finansmanı ve protein çeşitlendirmesi

Danone CEO'su Antoine de Saint-Affrique, gıdanın “ilk kez en üst düzeyde” yer almasının ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.

İnsanların neden olduğu sera gazı emisyonlarının üçte birinin ve metan emisyonlarının %40'ının küresel olarak tarım sektöründen kaynaklandığına dikkat çeken de Saint-Affrique, bu rakamları azaltmak için çözümlerin zaten mevcut olduğunu ancak bunların mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ölçeklendirilmesi gerektiğini söyledi.

Küresel Hücresel Tarım Birliği'nden Dr. Lee Recht'e göre bu bildirge doğru yönde atılmış bir adım, ancak protein çeşitlendirmesinin sistem değişikliği için temel stratejinin bir parçası olması gerekiyor.

07 Ara 2023 - 13:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.