Bitki bazlı gıdalara ilgi artışta!

Türkiye’nin de aralarında olduğu 7 ülkede yapılan bitkisel gıdalara yönelik tüketici algı araştırması, tüketicilerin %58’inin haftada en az iki kez bitki bazlı gıdaları tükettiğini ortaya koydu. Avrupa'daki bitki bazlı gıda pazarı, 2022'de toplam satış değerini 5,7 milyar Euro’ya çıkardı. Toplam bitki bazlı gıda satışlarının yüzde 38'ini oluşturan bitki bazlı süt alternatifleri, geçen yıl 2.2 milyar Euro'yu aşarak istikrarlı bir büyüme gösterdi.

Kırmızı ete alternatif bitki bazlı gıdaların popülaritesi artıyor!
Bitki bazlı gıdalara ilgi artışta!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Tüm dünya iklim krizi ve gıda krizinin yıpratıcı etkileriyle yüzleşirken, otoriteler; BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmanın anahtarının, tarım ve gıda sisteminde acil bir dönüşümden geçtiğine işaret ediyor.

Bu bağlamda “Geleceğin 10 milyarlık nüfusunu gezegeni ve insan sağlığını koruyarak besleyebilecek miyiz?” sorusu, cevaplanması gereken en önemli soru olarak karşımıza çıkıyor. Bu kritik soruya yanıt arayan Bilim Kuruluşu EAT Lancet’e göre gıda, dünya üzerinde insan sağlığını ve çevresel sürdürülebilirliği optimize etmek için en güçlü tek kaldıraç. Burada anahtar rolü ise bitki bazlı gıdalar üstleniyor.

Tarım ve gıda sisteminin dönüşümünün merkezine bitki bazlı gıdaları yerleştirerek yola çıkan Bitki Bazlı Gıdalar Derneği’nin (BİTKİDEN) Başkanı Ebru Akdağ, “Bugün, büyük bir dönüşümün eşiğindeyiz ve bu dönüşümün merkezinde gıda var. Çünkü tükettiğimiz gıdalar, bunları nasıl ürettiğimiz ve ne kadarını israf ettiğimiz, insan sağlığı ve çevremizin geleceği üzerinde hayati etkilere sahip” diyor.

Tüketicilerin yarısından fazlası, bitki bazlı tüketimini artırdı

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 7 ülkede tüketici algı araştırması yapan Uluslararası Bitki Bazlı Gıdalar Çalışma Grubu (IPBFWG), bitki bazlı gıdalara ilişkin tüketim alışkanlıklarının giderek geliştiğini destekleyen veriler ortaya koyuyor. 

Ekim 2023'te, Türkiye, Birleşik Krallık, Hindistan, Fransa, İtalya, Şili, Güney Afrika gibi farklı coğrafyalarda 3 bin 500’ün üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen çalışma, tüm dünyada bitki bazlı gıdalara ilginin arttığını gösterdi.

Araştırmaya göre, tüketicilerin %80’inden fazlası bitki bazlı gıda tüketimini korumuş ve arttırmış durumda. Katılımcıların yarısından fazlasının önceki yıla kıyasla bitkisel gıda tüketimini arttırmış olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, tüketicilerin %58’i haftada en az iki kez bitki bazlı gıdaları tüketiyor.

Türk tüketiciler, bitki bazlı gıdaların daha sağlıklı ve çevreci olduğunu düşünüyor

IPFWG’un tüketici algı araştırmasına göre, Türkiye’de tüketicilerin bitki bazlı gıdaları tercih etmesindeki ana motivasyon, bunların hayvansal alternatiflerinden daha sağlıklı olduğunu düşünmeleri. İkinci sırada ise bitki bazlı gıdaların hayvansal alternatiflerine göre çevre için daha iyi olduğuna inanmaları geliyor.

Bitki bazlı gıda alternatiflerinin raflarda kendini ayrıştırarak yer alması gerektiğini belirten Ebru Akdağ, “Yapılan çalışmada tüm ülkelerde tüketicilerin çoğunluğunun ürün isimlendirmelerinde “bitki bazlı” ifadesinin kullanılmasını ve ürünün ne olduğunu anlayabilmek için hayvansal tanımlamasıyla beraber etikette yer almasını istiyor. Bu bulgular, alışveriş yapanların hayvan bazlı tanımlayıcılar nedeniyle kafalarının karışmadığını ve beslenme farklılıklarını anladıklarını gösteriyor; bu da mevcut etiketleme kısıtlamalarının daha fazla kafa karışıklığı yaratabileceğini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Bitki bazlı gıdalara ilgi artışta!

“Bitki bazlı gıdalara artan ilgi gelecek için umut verici”

Bitki bazlı gıda dönüşümüne dair uluslararası alanda yaşanan gelişmelere dikkat çeken EAPF Genel Sekreteri Siska Pottie, şunları söyledi:

“Avrupa'daki bitki bazlı gıda pazarı, 2022'de toplam satış değerini 5,7 milyar Euro’ya çıkardı. Satış değeri açısından 2020-2022 arasındaki büyüme yüzde 22, 2021-2022 arasındaki büyüme ise yüzde 6 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamlar, Ukrayna'daki devam eden savaş, küresel ticaret gerilimleri ve enflasyon gibi hâkim ekonomik zorluklara rağmen gelecek için büyük umutlar veriyor. Bitki bazlı gıda perakende pazarı, 2022'de 2021'e göre büyümede yavaşlama yaşadı. Ancak hem satış değeri hem de hacmi artmaya devam etti. Bu durum sağlam tüketici talebini ve geleneksel ürünlerle rekabet eden yeni nesil bitki bazlı et, deniz ürünleri, yumurta ve süt ürünlerine olan artan ilgiyi gösteriyor.

Bitki bazlı içecek satışları 2022’de 2 milyar Euro’yu aştı

Toplam bitki bazlı gıda satışlarının yüzde 38'ini oluşturan bitki bazlı süt alternatifleri, tüm bitki bazlı kategoriler arasında en çok ilgi gören ürün konumunda. 2022'de bitki bazlı süt satışları 2.2 milyar Euro'yu aşarak istikrarlı bir büyüme gösterdi. Bitki bazlı et alternatifi satışları da 2022'de toplamda 2 milyar Euro'ya ulaştı ve 2020 ile 2022 arasında yüzde 19 büyüdü.
Bitki bazlı ürünlerde tüm kategoriler, 2022'de büyüme gösterdi. En hızlı büyüyen kategoriler ise bitki bazlı deniz ürünleri, yemekler, tatlılar, sürülebilir ürünler ve peynirlerin alternatifleri oldu. Tümü 2022'de satış değeri açısından çift haneli büyüme sergiledi. En hızlı büyüyen kategori olan bitki bazlı deniz ürünleri, 2022'de 43 milyon Euro'luk satışla hala küçük bir kategori olsa da 2020'den bu yana yüzde 326'dan fazla büyüme kaydetti.”

07 Ara 2023 - 10:06 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.