Omega-3 müdahalesinden en fazla kim yararlanabilir?

Omega-3’ün biyolojik işaretleri ve bunama üzerine bugüne kadar yapılmış en büyük çalışma, kan dolaşımındaki yağ asidi seviyesinin hastalık riskinin düşmesiyle ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Omega-3 müdahalesinden en fazla kim yararlanabilir?
Haber albümü için resme tıklayın

Çalışma 157.000 katılımcıdan elde edilen metabolik biyomarker (biyolojik belirteç) verilerinin yayınlanmasıyla yapıldı.  

Omega-3 de demans gelişim sürecinde rol oynuyor

Bulgular, DHA'nın beyin dokularındaki ana omega-3 formu olmasına rağmen, diyetle alınan omega-3'ün de DHA'ya dönüşüm yoluyla veya kendi başlarına fayda sağlayarak demans gelişiminde rol oynayabileceği fikrini destekliyor.

ABD'nin Sioux Falls kentindeki Yağ Asidi Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacılar elde ettikleri sonuçları şu sözlerle yorumladı:

“Toplam omega-3 durumunun Alzheimer riski ve tüm nedenlere bağlı demans ile ters ilişkili olduğunu gözlemledik. En güçlü ilişkiler toplam omega-3 ve DHA olmayan omega-3 ile tüm nedenlere bağlı demans için gözlemlendi.

Böylece, bu konuda bugüne kadar yapılan en büyük çalışmada, DHA ile demans riski arasındaki olumlu ilişkileri teyit ettik. Ayrıca DHA olmayan omega-3'ün faydalı olabileceğine dair kanıtlar da bulduk. Son olarak, omega-3 temelli müdahalelerden yararlanma olasılığı en yüksek olan nüfus gruplarını belirledik.”

DHA alımının demans ile ilişkisi, geçmişte yapılan deneysel ve epidemiyolojik çalışmalardan elde edilen sonuçlarla ortaya kondu. Ancak diğer omega-3 yağ asitlerinin de demansta önleyici rol oynayıp oynamayacağı uzun süredir devam eden bir soru. Mevcut çalışma ile bu veri boşluklarını doldurmak amaçlandı.

Omega-3 müdahalesinden en fazla kim yararlanabilir?

Araştırma nasıl yapıldı?

UK Biobank yaşları 40 ila 69 arasında değişen yaklaşık 500.000 kişiden oluşan prospektif, nüfus temelli bir grup verisi. Temel veriler anketlerden, biyolojik örneklerden ve fiziksel ölçümlerden elde edilmiş olup, uzunlamasına izleme yüz yüze ve elektronik tıbbi kayıt verilerinin bir karışımı yoluyla gerçekleştirildi. Demans vakaları ise hastaneye yatan hasta kayıtları kullanılarak tespit edildi.

Mevcut çalışmada ortak değişkenleri eksik olan veya başlangıçta demansı olan bireylerin verileri çıkarıldı. Toplamda 267.312 kişiye ait veriler analiz edildi. Araştırmacılar 3 farklı maruziyeti dikkate aldı. Omega-3 Yağ Asitlerinin Toplam Yağ Asitlerine oranı (n3%), DHA'nın Toplam Yağ Asitlerine oranı (DHA%) ve DHA dışındaki omega-3 türlerinin olay demansı ile ilişkili olup olmadığını incelemek için, toplam omega-3 değerinden DHA değerini çıkararak DHA olmayan omega-3 yağ asitlerini hesaplamışlardır (DHA olmayan n3%).

Maruziyete veya sonuca bakılmaksızın olay hastalığı ile ilişki lerin çoğu ters yönlüdür. Bununla birlikte, en güçlü ilişkiler n3% ve DHA olmayan n3% ile tüm nedenlere bağlı demans vakaları için gözlenmiştir. Analizlerde söz konusu ilişkilerin erkeklerde kadınlardan daha güçlü ve başlangıçta 60 yaşın üzerinde olanlarda daha güçlü olduğu görüldü.

Araştırmacılar sonuçları şu sözlerle yorumladı:

Cinsiyete göre yapılan analizlerde, omega-3 ile demans vakaları arasındaki ters ilişkilerin kadınlarda erkeklere kıyasla daha zayıf olduğunu ve istatistiksel olarak anlamlı düşük risklerin çoğunlukla Alzheimer hastalığından ziyade tüm nedenlere bağlı demans ile sınırlı olduğunu gözlemledik.”

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nutrients dergisinde yayınlandı.

02 Ara 2023 - 13:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.