Tarımsal desteklerde 3 yeni düzenleme!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2023 yılında yapılacak tarımsal desteklemeler kapsamında üç ayrı desteğe ilişkin kriterler ile başvuru koşullarını belirledi.

“Verimli tarım için yeni modeller ve tarım işletmeciliği gerekli”
Küçük ölçekli alabalık üreticilerine büyük destek!
Haber albümü için resme tıklayın

Resmi Gazete’nin 2 Aralık 2023 tarihli sayısında yayımlanan Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemine Dâhil Olan Tarımsal İşletmelere Katılım Primi Desteği Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2023/42) ile, Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) sistemine gönüllü olarak dâhil olan tarımsal işletmelere katılım primi desteği ödenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

6 bin işletmeye ÇMVA sistemine katılım primi desteği ödenecek

Tebliğe göre, 7613 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar kapsamında, Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sisteminin yürütüldüğü 69 ilde gönüllülük esasına dayalı olarak sisteme katılan 6000 işletmeye, işletme başına ve bir defada ödenmek üzere 2023 yılında 1.000 TL katılım primi desteği ödenecek.

Ödemeler, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve/veya Bakanlık tarafından oluşturulan herhangi bir idari kayıt sistemine kayıtlı olup, ÇMVA sistemine dâhil olan, bir muhasebe yılı süresince tarımsal faaliyetlerine ilişkin muhasebe verilerini veri toplayıcılarla paylaşan ve paylaşılan tüm ekonomik ve fiziki verileri ÇMVA sistemine kaydedilen tarımsal işletmelere yapılacak.

Uygulama takvimi

İşletmelerin bir muhasebe yılı boyunca gerçekleştirdiği tarımsal faaliyetlerine ilişkin veriler, söz konusu muhasebe yılı içinde, anket yoluyla toplanacak.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından, belirlenen bir seçim planına göre her bir il için tespit edilen sayıda işletme, il ÇMVA komisyonları tarafından seçilecek. Seçilen işletmelerle il ÇMVA Katılım Anlaşması imzalanarak, anket uygulanacak.

ÇMVA katılım primi desteği uygulamasında, il ÇMVA komisyonlarının çözemediği ihtilaflı durumlar Genel Müdürlük tarafından değerlendirilerek karara bağlanacak.

ÇMVA katılım primi desteğinden; İlgili muhasebe yılında ÇKS’ye ve/veya Bakanlık tarafından oluşturulan herhangi bir idari kayıt sistemine kayıtlı olmayanlar, ÇMVA Katılım Anlaşması imzalamak suretiyle başvuru yapmayan tarımsal işletmeler, Verilerini istenen zamanda, doğru ve eksiksiz olarak veri toplayıcılar ile paylaşmayan tarımsal işletmeler, Kendi isteğiyle sistemden çıkan tarımsal işletmeler, Kamu kurum ve kuruluşları faydalanamayacaklar.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğle, Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemine Dâhil Olan Tarımsal İşletmelere Katılım Desteği Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2022/45) yürürlükten kaldırıldı.

Su ürünleri yetiştiricileri de desteklenecek

2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar kapsamında su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara verilecek su ürünleri desteği ile ilgili usul ve esaslar ise Su Ürünleri Yetiştiriciliği Desteklemesine Dair Tebliğ’de (No: 2023/43) düzenlendi.

Tebliğ, Bakanlıktan onaylı su ürünleri yetiştiricilik belgesine sahip, Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı yetiştiricilere yapılacak; su ürünleri yetiştiriciliği destekleme ödemelerine dair usul ve esasları kapsıyor.

Su ürünleri desteği

Tebliğle, Su ürünleri yetiştiriciliği desteklemesi kapsamındaki türler; alabalık, sazan, midye ve yeni türler kapsamında mersin, kalkan, fangri, mercan, sinagrit, lahoz, sivri burun karagöz, minekop, eşkine, sargoz, mırmır, sarıağız, sarıkuyruk, trança, yayın, şabut, karabalık, yılan balığı, tilapya, kerevit, karides, sülük, karadeniz alası, kırmızı benekli alabalıklar olarak belirlendi.

Yetiştiricilik belgesi bulunan ve belirtilen türlerin entansif şekilde yetiştiriciliğini yapan, midye yetiştiriciliği yapan, kapalı sistemde su ürünleri yetiştiricilik projesine sahip olup projesine uygun olarak belirtilen türlerin üretimini yapan ve kilogram üstü alabalık yetiştiren üreticilere Kararda belirlenen destekleme birim fiyatı kadar destekleme yapılacak.

Söz konusu belirtilen desteklemelerden yararlanmayan ve elektrik enerjisi ile çıkardığı yer altı suyu ya da enerji kullanmadan kaynak suyunu kullanarak daha çok iç tüketim amaçlı toprak havuzlarda küçük ölçekli yetiştiricilik yapan üreticilere de yılda en fazla 30.000 kilograma kadar Kararda belirlenen birim fiyatı kadar destekleme yapılacak.

Bir işletmenin ürün desteğinden yararlanabileceği miktarın hesaplanmasında uyulacak esaslara yer verilen Tebliğe göre, Desteklemeden yararlanmak isteyen üreticiler, faydalanmak istedikleri su ürünleri desteği için Tebliğde belirtilen belgelerden gerekli olanlarla yetiştiricilik tesisinin bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne müracaat edecekler.

1/1/2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğle, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği (Tebliğ No: 2022/42) de yürürlükten kaldırıldı.

Damızlık alabalık desteği

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kapsamında Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteğine İlişkin Tebliğ (No: 2023/44) ile de, 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar kapsamında yumurta/yavru üreten alabalık kuluçkahanelerine, damızlık alabalık desteği verilmesi ile ilgili usul ve esaslar düzenlendi.

Tebliğe göre, Bakanlıktan onaylı su ürünleri kuluçkahane/yetiştiricilik belgesine sahip, Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı alabalık kuluçkahanelerine damızlık alabalık desteği verilecek.

Damızlık alabalık desteği, Tebliğdeki şartların tamamını taşıyan, alabalık yumurta/yavrusu üreten alabalık kuluçkahanelerine yapılacak. Bir damızlık alabalık yumurta ve/veya sperm vermeye başladığı yıldan itibaren en fazla üç yıl boyunca desteklemeden faydalandırılacak.

Kuluçkahanelerde alabalık anaçları için adet başına destekleme ödemesi yapılacak. Kuluçkahanenin desteklemeden faydalanabileceği en fazla miktar yılda, Kararda belirtilen 10.000 adet damızlık anaç ile sınırlı olacak.

Destek başvuruları yıl sonuna kadar yapılacak

Destekleme, işletmenin su ürünleri kuluçkahane/yetiştiricilik belgesindeki proje yavru kapasitesini (adet/yıl) aşmayacak şekilde, mevcut durumdaki üretim kapasitesine göre yapılacak.

Desteklemeden faydalanmak isteyen üreticiler, en geç 29/12/2023 tarihine kadar, işletmesinin bulunduğu il müdürlüğüne müracaat ederek, istenen belgeleri teslim edecekler.

Destekleme kapsamına alınmış olan markalı damızlık alabalıkların üç yıl boyunca başka bir işletmeye satışı yapılamayacak.

1/1/2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğle, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kapsamında Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteğine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2022/43) de yürürlükten kaldırıldı.

02 Ara 2023 - 10:59 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.