Depremzede öğrencilere özel okul desteği!

6 Şubat depremlerinden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki özel okullarda öğrenim gören/öğrenim görecek belirli sayıda öğrenciye, okul kademesine göre 12 bin 800 ila 18 bin lira arasında eğitim ve öğretim desteği verilecek.

Deprem Sonrası Ebeveyn ve Çocuk Psikolojisi
Deprem Sonrası Ebeveyn ve Çocuk Psikolojisi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılında Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya İlleri ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı İlçelerindeki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Eğitim ve Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Tebliğ, 29 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Özel okul öğrencilerine destek

Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının ortaklaşa yayımladığı Tebliğ ile, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun ek 1 inci maddesinin ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve sekizinci fıkraları uyarınca, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki özel okullarda öğrenim gören/öğrenim görecek öğrencilere verilecek eğitim ve öğretim desteğinin miktarı ile öğrenci sayıları belirlendi.

5580 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin ek 2 nci maddesi çerçevesinde kademelere göre her bir öğrenci için verilebilecek eğitim ve öğretim desteği tutarının Hazine ve Maliye Bakanlığı ile müştereken hazırlanacak olan tebliğde belirleneceğinin hüküm altına alındığının altı çizilen Tebliğde, bu kapsamda, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, destek tutarları, öğrenci sayısı ve bunlara ilişkin diğer hususlar yer aldı.

Depremzede öğrencilere özel okul desteği tutarları

Buna göre, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında, 5580 sayılı Kanun kapsamında açılan özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim türlerinde öğrenim görecek her bir öğrenciye verilecek eğitim ve öğretim desteği tutarları ile ilk defa destek verilecek öğrenci sayıları tablo halinde şöyle:

Depremzede öğrencilere özel okul desteği!

İllere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütler ile diğer ilgili hususlar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanacak kılavuzda belirtilecek.

İllere okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelmesi durumunda Bakanlık, boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilecek.

5580 sayılı Kanunun 12 nci maddesi kapsamında eğitim ve öğretim desteğinden faydalananlar, Tebliğde belirtilen eğitim ve öğretim desteğinden faydalanamayacak.

Eğitim ve öğretim desteği, Millî Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanan Tebliğ, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

Tebliğ hükümleri Millî Eğitim Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütülecek.

29 Kas 2023 - 10:39 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.