Tarımsal örgütlere 3 kademeli derecelendirme geldi!

Tarımsal amaçlı kooperatifler, tarımsal üretici birlikleri ile ıslah amaçlı hayvan yetiştirici birlikleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlerle birinci, ikinci ve üçüncü derece olarak derecelendirilecek. Birinci Derece Tarımsal Amaçlı Örgüt Belgesi alanlar; tarımsal desteklemelerde ayrıcalık, faiz indirimi, organizasyonlara davet, karar alma süreçlerine katılım gibi imkânlardan yararlanabilecekler. Derecelendirme için 1 Ocak-29 Şubat 2024 tarihlerinde başvuru yapılacak.

On Birinci Kalkınma Planı'nda tarım ve gıda üretimi için iddialı hedefler!
Tarım Bakanı açıkladı: Fidan üretiminde büyük artış!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Tarımsal Amaçlı Örgütlerin Derecelendirilmesine İlişkin Yönetmelik, 28 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlığın belirlediği kriterlere göre derecelendirme yapılacak

İlgili mevzuatına göre kurulmuş tarımsal amaçlı örgütleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler dâhilinde derecelendirmek suretiyle ortak bir paydada buluşturarak desteklemek ve bu örgütlerin faaliyetlerinin etkinliğini,  ilgili kurum ve kuruluşlar ile iş birliğini arttırmaya ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan Yönetmelik, Bakanlık görev alanında faaliyet gösteren; 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında kurulan tarımsal amaçlı kooperatifleri, 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu kapsamında kurulan tarımsal üretici birliklerini, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 10/A maddesi kapsamında kurulan ıslah amaçlı hayvan yetiştirici birliklerini kapsıyor.

Derecelendirme Komisyonu

Yönetmelik kapsamındaki çalışmaları yürütecek olan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün görevlerine yer verilen Yönetmeliğe göre, Genel Müdür onayı ile Genel Müdür Yardımcısı başkanlığında ilgili Genel Müdürlük personelinden Derecelendirme Komisyonu oluşturulacak. Komisyon; Başvuruların incelenmesi sonucu hazırlanan listeyi nihai karar vermek üzere değerlendirmek, Değerlendirme sonucunda tarımsal amaçlı örgütlerin derecesini belirlemek ve onaya sunmak, yapılan itirazları değerlendirmek ve karara bağlamak görevlerini yürütecek.

Kriterler, Başvuru Şartları ve Değerlendirme

Tarımsal amaçlı örgütlerin derecelendirilmesine yönelik puanlama ve puanlamaya ilişkin kriterler, yönetmelik ekinde yer alırken, derecelendirme başvurularının usulü ve başvuru esnasında istenilecek belgeler, Bakanlık tarafından çıkarılan uygulama rehberine göre belirlenecek.

Başvuru yapılmış olması, tarımsal amaçlı örgüt açısından herhangi bir destek kapsamında kazanılmış hak teşkil etmeyecek.

Başvuruda bulunmak isteyen tarımsal amaçlı örgütlerde; Bakanlık kayıtlarında veya KOOPBİS’te yer almak ve faaliyette bulunuyor olmak, Son beş yıl içindeki genel kurul toplantılarını süresinde ve düzenli yapmış olmak, Başvuru sırasında icra takibi, iflas ve/veya tasfiye sürecinde olmamak, kayyım tarafından yönetilmemek şartları aranacak.

Bakanlık görev alanında faaliyet gösteren 1163 sayılı Kanuna tabi tarımsal amaçlı kooperatifler, 5200 sayılı Kanuna tabi tarımsal üretici birlikleri ve 5996 sayılı Kanuna tabi ıslah amaçlı hayvan yetiştirici birlikleri başvuruda bulunabilecek. Bunların üst örgütleri ise  başvuruda bulunamayacaklar.

Tarımsal örgütlere 3 kademeli derecelendirme geldi!
Tarımsal örgütlere 3 kademeli derecelendirme geldi!
Tarımsal örgütlere 3 kademeli derecelendirme geldi!
Tarımsal örgütlere 3 kademeli derecelendirme geldi!

3 kademeli derecelendirme

Yönetmelik kapsamındaki başvurular, gönüllülük esasına göre tarımsal amaçlı örgütlerin yönetim kurulları tarafından yapılacak.

Başvurusu uygun görülen tarımsal amaçlı örgütlerin başvurularının incelenmesi ve değerlendirilmesi ilgili genel müdürlük tarafından yapılacak. İnceleme ve değerlendirme sonuçları ile hazırlanan liste, nihai karar verilmek üzere derecelendirme komisyonuna sunulacak.

Derecelendirme komisyonu tarafından, uygulama rehberinde belirlenen süre içerisinde puanlamaya ilişkin sonuçların yer aldığı liste ile ilgili çalışmalar tamamlanarak, puanlama sonuç raporu ilgili Bakan Yardımcısının onayına sunulacak.

Onaylanan puanlama sonuç raporuna göre tarımsal amaçlı örgütlerden; 60 puan ve üzeri alanlar birinci derece tarımsal amaçlı örgüt, 40-59 (dahil) arası puan alanlar ikinci derece tarımsal amaçlı örgüt, 39 ve altı puan alanlar üçüncü derece tarımsal amaçlı örgüt olarak derecelendirilecek.

Birinci derece tarımsal örgütlere desteklemeler ve özel kredi avantajı

Başvuru yapanlardan “60 ve üzeri puan” alanlar, “Birinci Derece Tarımsal Amaçlı Örgüt Belgesi” almaya hak kazanacak. 60 ve üzeri puan alanlar, tarımsal desteklemelerde ayrıcalık, faiz indirimi, organizasyonlara davet, karar alma süreçlerine katılım gibi imkânlardan yararlanabilecekler. İkinci ve üçüncü derece tarımsal amaçlı örgütlere ayrıca bir belge düzenlenmeyecek.

Birinci derece tarımsal örgüt belgesinin geçerlilik süresi belgenin onaylandığı tarihten itibaren üç yıl olacak.

Tarımsal amaçlı örgütler, 1 Ocak-29 Şubat 2024 tarihlerinde Bakanlık internet sitesinde yer alan linkten veya e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek.

Başvuru yapılmaması tarımsal amaçlı örgütlerin hukuki statülerinde ve tüzel kişiliklerinde herhangi bir değişikliğe neden olmayacak.

Birinci derece tarımsal örgüt belgesine sahip olan tarımsal amaçlı örgütlere, ilgili mevzuatında hüküm bulunması kaydıyla; Tarımsal desteklemelerde ayrıcalık sağlayacak ilave puan ve/veya destek, Düşük faizli tarımsal kredilerde özel kredi ve/veya faiz indirimi, Bakanlık organizasyonlarında temsil edilmesinin, Bakanlık karar alma süreçlerine aktif katılım sağlanması konularında avantajlar verilebilecek.

Tarımsal amaçlı örgüt, derecelendirme sonucu açıklandığı tarihten itibaren beş iş günü içerisinde sonuçlara itiraz edebilecek. İtirazlar, doğrudan Genel Müdürlüğe yapılır. İtirazlar yirmi iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılacak.

Belgenin iptali

İhbarlar veya Bakanlık tarafından yapılan denetimler neticesinde mücbir sebepler dışında taahhütname veya ilgili mevzuat hükümlerine aykırı hareket ettiği tespit edilen tarımsal amaçlı örgütlerin derecelendirmeye ilişkin tarımsal örgüt belgesi iptal edilecek.

Derecelendirme kapsamında tarımsal örgüt belgesi verilen tarımsal amaçlı örgütlerin faaliyetlerini etkileyen icra takibi, iflas, tasfiye ve benzeri mücbir sebep sayılamayacak durumlarının ortaya çıkması halinde Genel Müdürlük tarafından verilen tarımsal örgüt belgesi iptal edilecek.

İptal edilen belge kapsamında tarımsal amaçlı örgüte sağlanan destekler, iptal tarihinden itibaren sonlandırılacak.

Belgesi iptal edilen tarımsal amaçlı örgüt, iptal tarihinden itibaren üç yıl süreyle derecelendirme başvurusunda bulunamayacak.

Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

28 Kas 2023 - 10:04 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.