Yapay Zekâ ve Halkla İlişkiler

Dr. Burak Çeber’in kaleme aldığı “Yapay Zekâ ve Halkla İlişkiler: Kullanım Alanları, Etki, Sınır ve Zorluklar” kitabı, raflardaki yerini aldı.

Yapay Zeka İçin Eğitim ve Farkındalık Projesi başlıyor
“Sürdürülebilir kalkınma hedefleri, yapay zeka ile gerçekleşecek”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. Burak Çeber’in Nobel Bilimsel Eserler etiketiyle yayımladığı kitap, Türkiye’de halkla ilişkiler alanında yapay zekâyı konu alan ilk kitap olma özelliğini taşıyor.

Kitap, yapay zekâ uygulamalarının halkla ilişkilerde kullanım alanlarını; etki, sınır ve zorluklarıyla birlikte halka ilişkiler birim ve ajanslarıyla yapılan derinlemesine görüşmeler üzerinden anlatıyor.

Yapay Zekâ ve Halkla İlişkiler

Yapay Zekâ Çağı’nda halkla ilişkilere yeniden bakmak

Yenilikçi teknolojiye sahip yapay zekâ uygulamaları halkla ilişkilerde yeni alanlar, normlar ve yöntemler oluşturarak alana ilişkin yeni çözümler üretiyor. Yeni bir esnekliğe, uyarlanabilirliğe ve bağlamsallaştırmaya sahip olan bu yeni teknolojiler, mevcut halkla ilişkiler uygulamalarını dönüştürüyor. Yapay zekânın sürece entegre edilmesi ile yaşanan bu dönüşüm, yeni bir halkla ilişkiler anlayışını da beraberinde getiriyor. Halkla ilişkiler alanı yapay zekâ teknolojilerinden etkilendikçe halkla ilişkilerin uygulama alanlarının değişip dönüştüğü, halkla ilişkiler uzmanlarının görev tanımlarının ve rollerinin de bu değişim-dönüşümden etkilendiği görülüyor.

Yazar, yapay zekâ uygulamalarının halkla ilişkilerde kullanımını basit-tekrarlayan görevlerde ve iletişimin stratejik olarak yönetiminde olmak üzere iki ayrı çerçevede incelerken, halkla ilişkiler uzmanlarını da yakından ilgilendiren yaratıcılık, güven, duygu, etik, güvenlik, gizlilik, ön yargı, mesleklerin devralınması gibi tartışmalı konulara da yer veriyor.

Yapay zekâ ve insan iş birliği

Günümüzde yapay zekâ uygulamaları, geniş kapsamlı halkla ilişkiler görev ve süreçlerinden daha çok belirli görevleri destekleyen bir araç niteliği taşıyor. Yapay zekâ kullanımı ile yerine getirilen görevlerin büyük bir kısmı uygulayıcıların yönlendirmesiyle ve onların denetiminde gerçekleşiyor. Bu aşamada kurum ve ajansların üzerinde durmaları gereken konu, yapay zekâ uygulamalarının sunmuş olduğu avantajlara mı, yoksa bu sistemlerin eksik yönlerine mi odaklanılacağı... Yapay zekâ uygulamalarının artan kullanımı ve halkla ilişkiler alanına katkıları düşünüldüğünde kurum ve ajanslar için asıl odaklanılması gerekenin, yapay zekâ uygulamalarına nasıl adaptasyon sağlanacağı olduğu ortaya çıkıyor. Güncel gelişmeler, başarının insan ve yapay zekâ arasında sağlanacak olan iş birliğine ve bu iş birliğinden doğacak olan sinerjiye bağlı olduğunu gösteriyor.

Yazar, yapay zekâ uygulamalarını iş süreçlerine dahil eden sektör profesyonelleri ile yaptığı görüşmelerden hareketle, yapay zekâ teknolojilerinden başarılı bir şekilde yararlanılması ve bu teknolojilerin sunmuş olduğu avantajların ve zorlukların anlaşılıp geleceğe yönelik doğru adımların atılması için kurum ve ajanslara rehber niteliğinde öneriler sunuyor. Burak Çeber’in kitabı, yapay zekâ uygulamalarının halkla ilişkilerde bir araç olarak kullanımını etki, sınır ve zorluklarıyla birlikte geniş perspektiften inceleyerek başarılı bir halkla ilişkiler stratejisi için uygulayıcılarla yapay zekâ arasında iş birliği sağlamanın yolunu açıyor.

27 Kas 2023 - 13:44 - Kitaplık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.