İklim değişikliği, Kuzey Kutbu’nu dönüştürüyor!

Jeopolitik önemi giderek artan Kuzey Kutbu’nun geleceğinin Rusya, Çin, AB ve NATO gibi küresel güçler tarafından şekillendirileceğini belirten uzmanlar, iklim değişikliğini, çevreyi, erişimi ve bölgenin güvenliğini etkileyen Arktik dönüşümlerinin birincil itici gücü olarak nitelendiriyor.

İklim değişikliği, Kuzey Kutbu’nu dönüştürüyor!
İklim değişikliği, Kuzey Kutbu’nu dönüştürüyor!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

ABD Savunma Bakanlığı'nın 6 bölge merkezinden biri olarak Alman Federal Savunma Bakanlığı ile ortak şekilde ikili merkez olarak çalışmalarını yürüten Almanya merkezli George C. Marshall Avrupa Güvenlik Araştırmaları Merkezi (GCMC) ve Ted Stevens Kuzey Kutbu Güvenlik Çalışmaları Merkezi (TSC) ev sahipliğinde Eylül 2023’te düzenlenen “İşbirlikçi Bir Gelecek: Kuzey Kutbu için Fırsatlar-7” başlıklı Avrupa Güvenlik Semineri-Kuzey (European Security Seminar - North | ESS-N) etkinliği için Rachael Gosnell ve Jr. Joseph “Grant“ Thomas’ın kaleme aldığı rapor, GCMC sitesinde yayımlandı.

Raporun Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Stajyeri Asya Beyza Şahin tarafından yapılan Türkçe çevirisi de, TASAM’ın web sitesinde yayımlandı. (Çevirinin tamamı için tıklayınız.)

İklim değişikliği, Kuzey Kutbu’nu dönüştürüyor!

Kuzey Kutbu için yeni bir rota çizmek!

Kuzey Kutbu’nun bir dönüm noktasında olduğu belirtilen raporda, şöyle denildi:

“Politika yapıcılar Kuzey Kutup bölgesinin geleceğinin istikrar ve refah içinde olmasını sağlamak için harekete geçmeli, aynı zamanda Kuzey Kutup Dairesi'nin güneyine kadar uzanan siyasi, ekonomik ve çevresel alanlardaki küresel dinamiklerde meydana gelen büyük değişikliklerle mücadele etmelidir. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Kuzey Kutup Bölgesi için önemli etkiler yaratmaya devam ediyor ve on yıllardır bölgeye hâkim olan 'Kuzey Kutbu İstisnacılığı'nı sona erdiriyor. Batı dünyası uluslararası yasaları ve normları destekleme konusunda birliğini korurken, işbirliği mekanizmaları ve diyalog büyük ölçüde durmuş durumda. İklim değişikliği, Kuzey Kutbu'nda Ekonomik kalkınma potansiyeli ve bununla birlikte stratejik rekabetle dolup taşan kaynak zengini bölge için hızlandırıcı. Ülkeler yeni jeopolitik gerçeklere yeniden uyum sağlarken, benzer düşünen paydaşlar bölgesel zorlukları işbirliği içinde ele almak ve Kuzey Kutbu için yenilikçi bir rota çizmek için ortaya çıkan bir fırsata sahiptir.”
İklim değişikliği, Kuzey Kutbu’nu dönüştürüyor!

Eylül 2023'te, 14 Kuzey Kutbu ülkesini ve benzer düşünen paydaşları temsil eden yaklaşık elli güvenlik uygulayıcısı, politika yapıcı, diplomat, akademisyen ve yöneticinin, Kuzey Kutbu bölgesindeki güvenlik ve istikrarın geleceğine ilişkin tartışmaları sürdürmek üzere bir araya geldiği Seminerde, bölgesel perspektiflerin paylaşılması, Kuzey Kutbu güvenlik sorunlarının daha iyi anlaşılması ve Kuzey Kutbu-7 ile benzer düşünen paydaşların güvenlik spektrumunu kapsayan ortak sorunları ele almaları için bir yol çizilmesinin amaçlandığı vurgulanan Raporda, seminerin 10 önemli çıkarımına yer verildi:

“Bu belgede yer alan bulgular, katılımcıların veya ev sahibi kurumların bireysel görüşlerini yansıtmak zorunda olmayıp, daha ziyade çeşitli uzmanlık alanlarını yansıtan davetli uzmanların fikir birliğini yansıtmaktadır.
İklim değişikliği, Kuzey Kutbu’nu dönüştürüyor!

ESS-N 2023'ten En Önemli 10 Çıkarım

Jeopolitik Anlam: Kuzey Kutbu, artan jeopolitik öneme sahip ve geleceği Rusya, Çin, AB ve NATO gibi küresel güçler tarafından şekillendirilecek.
İklim Değişikliğinin Etkisi: İklim değişikliği, çevreyi, erişimi ve bölgenin güvenliğini etkileyen Arktik dönüşümlerinin birincil itici gücüdür.
Uluslararası İşbirliği: Gerilimlere rağmen, Kutup bölgesinde uluslararası bilimsel işbirliği güçlüdür, devam eden işbirliğinin önemini vurgulamaktadır.
Çıkarları Dengelemek: Ekonomik çıkarları, ekolojik kaygıları ve sürdürülebilir kalkınmayı dengelemek, özellikle enerji sektöründe Arktik'te karşılaşılan temel bir zorluktur.
Yerli Halklar: Yerli topluluklar, ekonomik kalkınma ve militarizasyondan derinden etkilenmektedir. Kültürel miraslarına ve Kuzey Kutbu konusundaki bilgeliklerine saygı gösterilmelidir. Bölge ile ilgili tartışmalara dahil edilmelidirler.
Güvenlik Sorunları: Kutup bölgesinde gelişen güvenlik dinamikleri, istikrarın korunması için Kutup devletleri ve benzer düşünen ülkeler arasında işbirliği gerektirmektedir.
Rusya'nın Rolü: Rusya'nın Kutup bölgesindeki askeri varlığı ve çıkarları önemlidir ve işbirliği ile caydırıcılık arasında bir denge bulunması gerekmektedir.
İletişim ve Güven: Güvenlik zorluklarını ele almak ve Kutup bölgesinde istikrarı sağlamak için etkili iletişim ve güven oluşturma esastır.
Küresel ve Yerel Dinamikler: Arktik sorunları, hem küresel hem de yerel boyutlara sahiptir ve her Kutup topluluğunun özel bağlamını ve daha geniş küresel eğilimleri dikkate alan çözümler gerektirir.
Yerel Toplulukların Katılımı: Bölgesel refah ve istikrar için benzersiz ihtiyaçlarını ele almak için yerel ve yerli toplulukları güçlendirmek ve dahil etmek çok önemlidir.
İklim değişikliği, Kuzey Kutbu’nu dönüştürüyor!
Bu çalışma, bölgenin mevcut durumunun değerlendirilmesine odaklanarak ve bölgesel güvenlik ve istikrarın geliştirilmesi amacıyla zorlukların azaltılması ve geleceğe yönelik yeni bir rota çizilmesi için eylem önerileri sunarak, bu yılki ESS-N'nin temel tartışmalarını ve bulgularını yakalamayı amaçlamaktadır.”

26 Kas 2023 - 15:50 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.