Sanayinin yatırım planları tam gaz!

Merkez Bankası’nın Yatırım Eğilimi İstatistiklerine göre, imalat sanayi genelinde 2023 yılı sonu itibariyle yapılan yatırımlar 2022 yılına göre, 2024 yılında yapılacak yatırımlar da bu yıla göre artacak. Yatırımlar daha çok üretimde verimliliğin artırılmasına yönelik iken, bunu, yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması ve diğer yatırım hedefleri izliyor. Talep, yatırımları artırıcı yönde etkileyen en önemli unsur olarak görülüyor.

140 milyon liralık yatırımla atık sular enerjiye dönüşecek
140 milyon liralık yatırımla atık sular enerjiye dönüşecek
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) imalat sanayinde faaliyet gösteren 1727 işyerinin İktisadi Yönelim Anketi kapsamında sorulan yatırım eğilimi sorularına verdikleri yanıtlar toplulaştırılarak üretilen Yatırım Eğilimi İstatistikleri 2023 Güz Dönemi sonuçlarını yayımladı.

Sanayinin yatırım planları tam gaz!

İmalat sanayinin yatırım planları

2023 yılı Güz dönemi anket sonuçlarına göre, imalat sanayi genelinde, 2023 yılında şimdiye kadar yapılan ve yılın son döneminde yapılması planlanan yatırımların 2022 yılına göre artacağı öngörülüyor.

2023 yılında yapılması öngörülen yatırımların geçtiğimiz yıla göre değişimi işyerlerinin büyüklük grupları itibarıyla değerlendirildiğinde, tüm büyüklük gruplarında artış öngörüldüğü, en düşük artışın üretimde çalışan sayısı 250 ile 499 arasında olan işyerleri tarafından beklendiği gözleniyor.

İmalat sanayi genelinde, 2024 yılında yapılması öngörülen yatırımların 2023 yılına göre artacağı bekleniyor. Tüm büyüklük grupları tarafından 2024 yılında yatırım harcamalarının artacağı bekleniyor, ancak artış beklentilerinin üretimde çalışan sayısı 250 ile 499 arasında olan işyerlerinde oldukça düşük olduğu gözleniyor.

2024 yılındaki brüt yatırım harcamalarının 2023 yılına göre değişimi (Öngörülen, Denge(*))

Sanayinin yatırım planları tam gaz!

Yatırımlarda öncelik, üretimde verimlilik artışı sağlamak

Yatırımlar amaçlarına göre değerlendirildiğinde, 2023 yılında imalat sanayi genelinde yatırımların daha çok üretimde verimliliğin artırılmasına yönelik olduğu, onu sırasıyla, yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması ve diğer yatırım hedeflerinin izlediği gözleniyor.

İşyerlerinin büyüklük gruplarına göre yapılan değerlendirmeye göre, 2023 yılındaki yatırımların üretimde çalışan sayısı 500 ve üzerinde olan işyerleri için daha çok üretimde verimliliğin artırılması, diğer tüm büyüklük gruplarında ise daha çok yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesi amacına yönelik olduğu görülüyor.

2024 yılında da imalat sanayi genelinde yatırımların daha çok üretimde verimliliğin artırılmasına yönelik olacağı, onu sırasıyla yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması ve diğer yatırım hedeflerinin izleyeceği öngörülüyor.

2024 yılındaki yatırımların tüm büyüklük gruplarında daha çok üretimde verimliliğin artırılması amacına yönelik olacağı öngörülüyor.

Yatırım artıran faktörler

Yatırımları artıran unsurlar 2023 ve 2024 yılları için değerlendirildiğinde, imalat sanayi genelinde talep faktörünün yatırımları artırıcı yönde etkileyen en önemli unsur olduğu görülüyor. Yatırımları artıran faktörlerin uzun dönem ortalamaları incelendiğinde ise son yıllarda talep faktörünün payının azaldığı, diğer faktörlerin payının ise arttığı gözleniyor.

2024 yılında yapılması öngörülen yatırımları artıracak faktörler (%)

Sanayinin yatırım planları tam gaz!

24 Kas 2023 - 12:24 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.