Aşırı “ekran süresi”, düşük bilişsel işlevle ilişkili!

Eğitim, iş, eğlence derken, ekranlar adeta günlük hayatımızı çepeçevre sardı. Bize birçok açıdan yarar sağlasalar da, ekran süresinin bilişsel kabiliyetimiz üzerindeki etkisini pek düşünmüyoruz…

Haber albümü için resme tıklayın

Daha önce yapılmış birçok araştırmanın verilerini bir araya getiren yeni bir meta-analizde,  düzensiz ekran kullanımı ile daha düşük bilişsel işlevsellik arasında açık bir bağlantı tespit edildi...

Avustralya’dan dikkat çekici araştırma: Gençlerin ekran başında geçirdiği süre artıyor

2020 yılında UNSW Gonski Eğitim Enstitüsü tarafından hazırlanan bir rapor endişe verici bir istatistiğe dikkat çekmişti. Buna göre, Avustralyalı eğitimcilerin yaklaşık %84'ü dijital teknolojilerin öğrenme ortamında dikkat dağıtıcı olduğuna inanıyordu.

Avustralyalı öğretmenlerle yapılan yakın tarihli bir Beyond Blue anketinde ise aşırı ekran süresi, ruh sağlığı sorunlarının hemen ardından gençler için en önemli ikinci zorluk olarak tanımlandı.

Artan endişelere rağmen, Avustralya'daki okulların yarısından fazlası "kendi cihazını getir" politikasını benimsemiş durumda. Öğrenciler internette her zamankinden daha fazla zaman geçiriyor ve buna giderek daha küçük yaşlarda başlıyor. Common Sense Media tarafından 2021 yılında yayınlanan bir rapora göre, çocuklar her gün ortalama 5 saat 33 dakikalarını ekran tabanlı eğlenceye ayırırken, gençlerde bu süre 8 saat 39 dakikaya çıkıyor.

Ekran kullanımındaki artış, çocuklar, ergenler ve yetişkinler de dahil olmak üzere bazı bireylerin ekranla ilgili bağımlılıklar geliştirmesine yol açtı. Bunun bir örneği, insanların %2-3'ünün kriterleri karşıladığı oyun oynama bozukluğu.

Ekranların bilişsel yeteneklerimiz - yani dikkat, hafıza, dil ve problem çözme gibi düşünme becerilerimiz - üzerindeki etkisi pek çok tartışmaya yol açtı.

Okullar ise öğrenci katılımını artırmak için teknolojiyi giderek daha fazla benimsiyor. Teknoloji şirketleri de ürünlerini problem çözme ve hafıza becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak araçlar olarak pazarlıyor.

Yeni araştırma: Ekran süresi, yaş fark etmeksizin olumsuz etki gösteriyor

Yeni yayınlanan araştırmada "ekranla ilgili düzensiz davranışların" potansiyel bilişsel sonuçları analiz edildi. Bu, ekran bağımlılığını ve zararlı olsa bile ekran kullanımına devam etmeyi içerebilen geniş bir sorunlu davranış kategorisi.

Çeşitli ekran kullanım biçimlerini (oyun oynama, internette gezinme, akıllı telefon kullanımı ve sosyal medya kullanımı dahil) araştıran 34 çalışmanın meta-analizi; ekran kullanım bozukluğu olan bireylerin, diğerlerine kıyasla tutarlı bir şekilde önemli ölçüde daha düşük bilişsel performans gösterdiğini ortaya koydu.

En çok etkilenen bilişsel alan dikkat ve özellikle de uzun bir süre boyunca değişmeyen bir uyarıcıya odaklanmayı sürdürme yeteneği olan sürekli dikkat oldu.

İkinci en önemli fark ise "yürütme işlevlerinde", özellikle de kişinin otomatik tepkilerini kontrol etme becerisi olan dürtü kontrolünde ortaya çıktı.

İlginç bir şekilde, ekran aktivitesinin türü, elde edilen sonuçlarda bir farka yol açmadı. Ayrıca bu eğilim çocuklarla sınırlı kalmadı ve tüm yaş gruplarında gözlemlendi.

Bu makalenin orijinali, Creative Commons lisansı altında The Conversation’da yayınlandı. Orijinal makaleyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

21 Kas 2023 - 15:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.