Obezite ilacının başka bir faydası daha bulundu!

Esasen diyabet hastalığının tedavisi için geliştirilen semaglutid, zayıflama konusundaki etkisiyle tüm dünyada gündeme oturdu. Şimdilerde yeni bir araştırma, bu ilacın bir başka potansiyel faydasını ortaya çıkardı.

Büyütmek için resme tıklayın

Yeni araştırmaya göre semaglutid kalp sağlığını da olumlu yönde etkiliyor olabilir.

17.604 kişi üzerinde yapılan ve semaglutidin vücut kitle endeksi 27 veya daha fazla olan kişilerde kalbe bağlı ölüm riskini azaltabileceğini öne süren bir çalışma tamamlandı. Çalışmayı Semaglutid içeren Wegovy ve Ozempic ilaçlarının üreticisi Novo Nordisk firması finanse etti.

3 yıllık ilaç kullanımında kalp krizi ve felç riski %20 azalıyor

Ohio'daki Cleveland Clinic'ten kalp damar araştırmacısı Michael Lincoff, “ Obezite ve aşırı kilonun gerçekten metabolik hastalıklar olduğu giderek daha fazla kabul görüyor. Yine de etkili tedaviler oldukça sınırlı. Bu, aşırı kilo veya obezite için kalp damar hastalığı riskini azalttığı titiz bir şekilde gösterilen ilk farmakolojik çalışma” diye konuştu.

Araştırma ekibi, plasebo (ancak hastanın etkisiz olmadığını bilmeden aldığı, etkisiz ilaç) verilen gruba kıyasla haftalık semaglutid dozu verilen grupta, ortalama üç yıldan uzun bir takip süresi boyunca kalp hastalığına bağlı ölümlerin ve ölümcül olmayan kalp krizi veya felçlerin neredeyse %20 daha az olduğunu tespit etti.

Çalışmada çoğunlukla ortalama 61 yaşında, diyabet tanısı olmayan ve kalp damar hastalığı öyküsü olan erkekler yer aldı. Yaklaşık dörtte biri kronik kalp yetmezliğinden muzdaripti ve dörtte üçünden fazlası daha önce kalp krizi geçirmişti. Bu nedenle kesin sonuçlara varmak için daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç var.

Kalp rahatsızlıkları vücut kitle endeksi daha yüksek kişilerde daha yaygın. Bir bireyin sağlığının güvenilir bir göstergesi olmamasına rağmen, genel nüfus üzerinde yapılan büyük çalışmalarda bu sorunların öngörülmesi açısından kullanışlı.

Çalışmada, haftada bir kez yapılan semaglutid iğneleri (16 hafta boyunca maksimum 2,4 mg'a kadar artan dozlar) plasebo ile karşılaştırıldı. Katılımcıların %90'ından fazlası aynı zamanda yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kan pıhtılaşması dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler risk faktörleri için ilaç kullanıyordu.

Ekip, semaglutidin kalbi koruyup korumadığını görmek için kardiyovasküler ölüm, ölümcül olmayan kalp krizi ve ölümcül olmayan inme dahil olmak üzere önemli olumsuz kalp damar olaylarına baktı.

Küçük görünen, ancak önemli bir fark

Bu sonuç için, plasebo verilen kişilerin %8'i deneme sırasında bu söz konusu önemli kalp damar sorunlarından en az biriyle karşılaştı. Semaglutid verilen kişilerde bu oran %6,5 olarak belirlendi.

Gruplar arasındaki %1,5'lik fark küçük görünse de oldukça anlamlı. Bu sonuç, semaglutid verilenler için göreceli riskin neredeyse %20 daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı.

18 Kas 2023 - 13:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.