FAO-Türkiye Ortaklığı, Afrika’ya uzandı!

FAO-Türkiye Ortaklığı tarafından desteklenen kurak alanlar için ürün çeşitlendirme projesi, Nijerya'nın Borno eyaletinde ekim sistemlerini çeşitlendirmek ve sürdürülebilir ürün yönetimi tekniklerini geliştirmek için çiftçilerin ve tarımcıların kapasitesini geliştirerek, tarımsal gıda sistemlerinin dönüşümüne katkı vermeyi hedefliyor.

Haber albümü için resme tıklayın

FAO-Türkiye Ortaklık Programı tarafından desteklenen ve FAO Bitkisel Üretim ve Koruma Bölümü'nün (NSP) desteğiyle, FAO Türkiye ve Nijerya ofisleri ile her iki ülkenin tarım bakanlıklarının işbirliği ile geliştirilen ve FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı’nın (FTTP II) Borno Eyaleti’nde başlattığı yenilikçi bir proje, Nijerya’nın kurak bölgelerindeki tarımın dönüştürülmesine katkı vermeyi amaçlıyor.

Çiftçilerin ve tarım uzmanlarının ürün desenlerini çeşitlendirmek için kapasitelerini geliştirmeyi ve kurak alanlar için sürdürülebilir ürün yönetimi tekniklerini teşvik etmeyi amaçlayan “Borno Eyaleti Kurak Alanlardaki Küçük Ölçekli Çiftçiler İçin Sürdürülebilir Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesinin ve Güçlendirilmesinin Desteklenmesi Projesi”, 200.000 ABD Doları bütçeyle Temmuz 2025'e kadar sürecek.

Su kıtlığı, iklim değişikliği ve düşük verimlilik, üç büyük sorun!

Nijerya'nın Borno Eyaleti'nde yaşayan 5,6 milyon insanın geçim kaynağı büyük ölçüde üç agroekolojik bölgede (Çad Gölü havzası ile Sudan ve Sahel savanları) yapılan küçük ölçekli tarıma dayanıyor. Su kıtlığı, iklim değişikliği ve düşük verimlilik, bu bölgelerdeki bitkisel üretim sistemlerinin karşılaştığı başlıca zorluklar arasında. Proje bu zorlukların üstesinden gelmeye ve tarımsal verimliliği artırmaya yönelik olarak düşünülebilecek kilit potansiyel müdahaleler arasında, koruyucu tarım ve üretimin çeşitlendirilmesi önemli girişimler arasında yer alıyor. Bu nedenle proje, bu alanlarda Türkiye ve Nijerya arasında deneyim alışverişini kolaylaştırmak için formüle edildi.

Proje başlangıç toplantısı Nijerya ve Türkiye'den üst düzey yetkililer ve ilgili uzmanların katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Açılış oturumunda FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, FTPP II'nin genel çerçevesini sunarak, projenin iki ülke arasında bilgi ve deneyim paylaşımını kolaylaştırmadaki öneminin altını çizdi. Selışık ayrıca, projenin Türkiye ve Nijerya arasında daha fazla iş birliği için yeni yollar açacağını umduğunu söyledi.

FAO Nijerya proje için kolları sıvadı!

FAO Nijerya Temsilcisi ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Komisyonu (ECOWAS) Temsilcisi Koffy Kouacou, FAO Nijerya'nın projenin başarılı bir şekilde uygulanması için gerekli tüm çabayı göstermeye hazır olduğunu belirtti.

FAO Direktör Yardımcısı ve Bitkisel Üretim ve Koruma Bölümü (NSP) Sorumlusu Chikelu Mba, tarımsal gıda sistemlerinin dönüşümü kapsamında sürdürülebilir bitkisel üretim ve koruma uygulamalarının teşvik edilmesinin önemini vurguladı. Mba ayrıca projenin kurak alanlarda tohum çoğaltma ve FAO şemsiyesi altında güçlendirilmiş ortaklıklar üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere potansiyel etkisinin altını çizdi.

Eyalet Hükümetinden Türkiye’ye teşekkür

Halen Borno Eyalet Hükümeti Sekreteri olarak görev yapan FAO eski Genel Direktör Yardımcısı ve Afrika Bölge Temsilcisi Bukar Tijani, Nijerya ile iş birliğinden dolayı Türkiye Hükümeti'ne teşekkür etti ve projenin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma çabalarına yapacağı katkıyı vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Hümeyra Yaman ise, projenin Borno eyaletindeki küçük çiftçileri baklagiller, tıbbi ve aromatik bitkiler gibi yüksek değerli tarımsal ürünlerle tanıştırarak destekleyeceğini belirterek, buna katkı vermekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Projenin teknik sorumlusu ve FAO uzmanı Hafiz Muminjanov, projenin ana hedefleri, faaliyetleri ve çerçevesini sunarak, paydaşlar ve ortaklar arasındaki görüş alışverişi ve işbirliğinin önemini vurguladı. Daha sonra ortak çalışma ile çalışma planına son şekli verildi.

Çalıştayın son kısmında Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalışma Grubu Koordinatörü Reyhan Bahtiyarca Bağdat, Türkiye'deki bitkisel üretim sistemlerine genel bir bakış sundu ve Enstitünün projeye olası katkılarını paylaştı.

Çalıştay, Nijerya Tarım Bakanlığı'ndan Muhammad Wakil'in Borno Eyaleti'ndeki bitkisel üretim ve projeden beklenen destek hakkında yaptığı sunumla sona erdi.

18 Kas 2023 - 13:57 - FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.