Sodyum ve karbonhidrat içeren içecekler, sporcular için faydalı!

Yeni bir araştırma, sodyum ve karbonhidrat içeren içeceklerin erkek atletlerde rehidrasyonu (kaybedilen suyun geri kazanımı) iyileştirdiğini ve alınması gereken su miktarını azalttığını ortaya koydu.

Haber albümü için resme tıklayın

Klinik bir araştırmada, piyasada satılan iki rehidrasyon içeceği ile plasebo karşılaştırıldı. ABD'li araştırma ekibi, çalışma sonuçlarını, “ Vücut kütlesinin yaklaşık %2,6'sının egzersiz kaynaklı dehidrasyonunu [vücudun su kaybı] takiben rehidrasyon sırasında, sıvı ihtiyacının %100'ünü tüketen erkek sporcularda vücudun sıvı tutması, sadece su içmeye kıyasla sodyum ve karbonhidrat içeren içeceklerde daha iyiydi” diyerek özetledi.

Sporcular için rehidrasyonun önemi

Spor sırasında yetersiz sıvı alımı dehidrasyona yol açabilir. Vücut kütlesinin %2'si veya üzerinde kalıcı dehidrasyonun sporcu performansını olumsuz etkilediği ve sıcaklık hastalığı riskini artırdığı geçmiş araştırmalarla ortaya kondu.

Rehidrasyon çok önemli olsa da sporcuların fiziksel efor arasında rehidrasyon için genellikle sınırlı süreleri bulunur.

Egzersizden sonra öhidrasyonu ( beyin tarafından düzenlenen, optimal toplam vücut su içeriği durumu) yeniden sağlamak için, sporcuların sonraki egzersizden önceki toparlanma sırasında idrar kayıplarını dengelemek üzere terle kaybedilen hacmin %125-150'si kadar sıvı almaları önerilir.

Toparlanma süresi 4-6 saat olarak önerilir, ancak genellikle rekabetçi sporlarda bu süreye ulaşılamaz. Bu nedenle rehidrasyon içeceklerinin bileşimi, rehidrasyon süreci için zamanın yetersiz olduğu durumlarda önemli bir rol oynayabilir.

Sodyum ve karbonhidratın işlevi

Spor içeceklerinde rehidrasyonu destekleyen temel bileşenler arasında sodyum (Na) ve karbonhidrat (CHO) bulunur. Sodyum, kan ozmolalitesinin korunmasına yardımcı olarak böbreklerden su atılımını baskılar ve sıvı tutulmasını destekler.

Sodyum konsantrasyonu en az 40 mmol/L olan hidrasyon içeceklerinin Sodyum dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olduğu daha önce kanıtlandı.

Yüksek karbonhidrat içeriğine sahip içeceklerin ise muhtemelen yüksek enerji yoğunluğu ve/veya hipertonik solüsyonun ozmolalitesinin bağırsak lümenine su çekmesi nedeniyle gastrik boşalmanın yavaşlamasına bağlı olarak başlangıçta plazma hacmini azalttığı bildirildi.

Bununla birlikte, bir çalışmada, başlangıçta daha fazla plazma hacmi genişlemesini teşvik etmesine rağmen, %2 CHO'lu bir içeceğin 6 saat sonra sıvı tutmada sudan farklı olmadığı, ancak %10 CHO'lu bir içeceğin sudan daha iyi performans gösterdiği bulundu.

Araştırma sonuçları

Araştırmacılar, egzersizden sonraki 3,5 saat içinde rehidrasyon çözeltileri ve sporcu içeceklerinin, suya kıyasla daha fazla rehidratasyonu desteklediğini gözlemledi.

Sonuçlar, 3,5 saatin sonunda sıvı tutulumunun rehidrasyon çözeltileri veya sporcu içeceği için farklılık göstermediğini, ancak her ikisinin de plasebo sudan daha fazla tam rehidrasyon sağladığını gösterdi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nutrients dergisinde yayınlandı.

17 Kas 2023 - 14:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.