Omega-3 depresyon tedavisine destek olabilir! Bilimsel araştırma…

Önemli bir bilimsel araştırma, omega-3 takviyesi kullanmanın depresyon tedavisinde yararlı etki gösterebileceğini ortaya koydu.

Depresyona Omega 3 çözümü
Haber albümü için resme tıklayın

Uzun zincirli omega 3 takviyesinin depresif belirtiler üzerindeki etkisini inceleyen meta analizlerin yeni bir çatı derlemesi, yapılan araştırmaların önemli bir bölümünde önemli bir etki tespit edildiğini gösterdi. Özellikle majör depresif bozukluktan mustarip kişilerin yer aldığı araştırmalarda bu sonuç daha belirgindi.

İncelemede ayrıca çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA'lar) miktarı ile depresyon üzerindeki etki boyutu arasında doğrudan bir ilişki olduğu ve eikosapentaenoik asidin (EPA) dokosaheksaenoik aside (DHA) göre daha büyük bir etki gösterdiği gözlemlendi.

Yayınlanan bulgularla ilgili olarak Çinli araştırmacılar, Omega-3 PUFA takviyesinin depresyon belirtilerinin hafifletilmesinde etkili bir yardımcı tedavi olarak düşünülebileceği sonucuna vardı.

Omega yağları ve zihin

Depresyon modern dünyada oldukça yaygın bir durum. Uyku kalitesi, enerji seviyeleri ve iştah gibi bir dizi alanı etkiler. Dünya Sağlık Örgütü daha önce, COVID-19 salgınının ardından giderek artan seviyelerle birlikte depresyonun küresel olarak 280 milyon insanı etkileyebileceğini tahmin etti.

Araştırmalar beslenme, genetik, çevre ve hormonlar gibi faktörlerin depresyonun patogenezinde önemli rol oynadığını ve serotonin, dopamin ve gama-aminobütirik asit (GABA) seviyelerinde değişiklikler olduğunu gösterdi.

Anti-depresan kullanımıyla ilişkili etkinlik ve olumsuzluklara dair uzun süreli endişelerin ardından, depresyonun diğer nedenlerini ve daha doğal tedavi yöntemlerini araştırmaya yönelik önemli bir ilgi ortaya çıktı. Uzun zincirli yağ asitlerinin (n-3 PUFA'lar), özellikle EPA ve DHA'nın, anti-enflamatuar ve devamındaki nöro-enflamatuar inhibitör aktiviteler gibi önemli faydaları olduğu biliniyor.

Önceki meta-analizler omega-3 yağ asitleri ve depresyon arasındaki ilişkiyi araştırmış olsa da, kesin sonuçlara ulaşılamadı. Bu nedenle, araştırmacılar kesin bir sonuca varmak için bu tür meta-analizlerin bir şemsiye incelemesini gerçekleştirdi.

Araştırmanın önemli bulguları

Araştırmacılar, n-3 PUFA'ların depresif semptomlar üzerindeki etkilerini araştıran meta-analizleri derlemek için PubMed, Scopus, Embase, Web of Science ve Cochrane Central Library veri tabanlarını taradı. Tarama sonucunda yirmi iki meta-analizin verileri çalışmaya dahil edildi.

Bulgular, dahil edilen çalışmaların çoğunda depresif semptomlar üzerinde önemli bir iyileşme etkisi olduğunu ortaya koydu ve 16 etki büyüklüğü bu ilişkiyi gösterdi.

Önemli etkiler gösteren takviye dozajları 0,09-3,4 g DHA ve 0,009-6,2 g EPA arasında değişiyor.

İlişkinin, hafif veya normal depresif semptomları olanlara kıyasla majör depresif bozukluğu (MDB) olanlarda daha belirgin olduğu görüldü. Ayrıca, omega-3 PUFA'ların dozajları ile depresyon üzerindeki etki boyutu arasında doğrudan bir ilişki vardı ve EPA, DHA'ya göre daha büyük bir etki gösteriyordu.

Araştırmacılar bulgulara dayanarak, omega-3 takviyelerinin depresyon semptomlarının hafifletilmesinde etkili bir ek tedavi yaklaşımı sunabileceği sonucuna vardı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar British Journal of Nutrition dergisinde yayınlandı.

14 Kas 2023 - 21:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.