Kamu alacakları için gecikme zammı ve faiz arttı, vatandaşın alacağına zam yok!

Cumhurbaşkanı Kararı ile amme alacakları için gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 3,5 olarak belirlenirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı da, yıllık yüzde 24 olarak uygulanmakta olan tecil faizi oranını yıllık yüzde 36'ya çıkardı. Vatandaşın devletten alacakları için uygulanan yıllık yüzde 9 faiz oranında ise herhangi bir artış yapılmadı.

2017’de vergiler can yakacak! İşte kalem kalem vergiler...
Haber albümü için resme tıklayın

6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci Maddesinin Birinci Fıkrasında Yer Alan Gecikme Zammı Oranının, Her Ay İçin Ayrı Ayrı Uygulanmak Üzere %3,5 Olarak Belirlenmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7782) ile Hazine ve Maliye Bakanlığının Tahsilat Genel Tebliği (Seri: C Sıra No:7), 14 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gecikme zammı oranı %3,5’a çıkartıldı

Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, 6183 bayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere %3,5’a çıkartıldı. Daha önce %2,5 olarak uygulanan bu oran, yıllık olarak %42’ye karşılık geliyor.

Kamu alacaklarında tecil faizi %50 zamlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığının yayımladığı Tebliğle de, yıllık %24 olarak uygulanmakta olan tecil faizi oranı, Tebliğin yayımı tarihinden itibaren yıllık %36 olarak belirlendi.

Tebliğin yayımı tarihinden itibaren yapılacak müracaatlara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarına yıllık %36 oranında tecil faizi uygulanacak. Tebliğin yayımı tarihinden önce yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilecek olan amme alacakları ile bu Tebliğin yayımı tarihinden önce tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun olarak ödenmekte olan amme alacaklarına tecil şartlarına uygun olarak ödendikleri sürece müracaat tarihlerinden itibaren eski tecil faizi oranının uygulanması gerekecek.

Tebliğin yayımı tarihinden önce tecil talebinde bulunulmuş ve talep kabul edilerek tecil edilmiş amme alacaklarına yönelik tecilin ihlal edilmiş olması ancak, yeni talepler üzerine yeniden tecil yapılması (tecilin geçerli sayılması) halinde, Tebliğin yayımlandığı tarihe kadar eski tecil faizi oranı, bu tarihten sonra ödenmesi gereken taksit tutarlarına ise %36 tecil faizi oranı uygulanacak.

Kamu alacakları için gecikme zammı ve tecil faizi oranı artırılırken, vatandaşın devletten alacakları için halen %9 olarak uygulanan yıllık faizde ise bir değişiklik yapılmadı.

14 Kas 2023 - 12:07 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.