Yükseköğretim öğrencileri için destek başvuruları başlıyor

26 yaşından küçük yükseköğretim öğrencilerine fiyatı 9 bin 500 TL’yi aşmayan mobil telefon cihazı veya bilgisayar satın almak için en fazla 5 bin 500 TL nakdi destek, ayrıca 12 ay boyunca ücretsiz aylık en fazla 10 cigabayt internet desteği için kriterler belirlendi. İnternet desteği için ilk başvurular iki ay içinde yapılacak.

Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Kararı ile 26 yaşından küçük yükseköğretim öğrencilerine satış fiyatı 9 bin 500 TL’yi aşmayan mobil telefon cihazı veya bilgisayar satın almak için bir defaya mahsus en fazla 5 bin 500 TL nakdi destek, ayrıca 12 ay boyunca ücretsiz aylık en fazla 10 cigabayt internet desteği verilmesi kararlaştırılmıştı.

Açık öğretim öğrencileri yararlanamayacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 14 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği ile, yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Tebliğ, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olan, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerine verilecek teknolojik cihaz desteği ile bir yıllık internet desteğine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Teknolojik cihaz desteğine başvuru şartları

Tebliğe göre, teknolojik cihaz desteğinden faydalanmak isteyenlerin;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci olması, Satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması, Teknolojik cihaz desteği başvurusunda bulunulan bilgisayar cihazı ile mobil telefon cihazının vergiler dahil nihai satış bedelinin 9.500,00 Türk lirasından az olması, Satın alınan teknolojik cihazın ikinci el olmaması, Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması, Satın alınan teknolojik cihaz için bildirilen IBAN numarasının satın alan öğrenciye ait olması, Satın alınan mobil telefon cihazı için kullanılacak telefon hattının satın alan öğrenciye ait olması, Elektronik ortamda düzenlenen faturanın ilgili bölümlerine satın alınan cihazın Bakanlık tarafından talep edilen bilgilerinin yazılmış olması, Elektronik ortamda düzenlenen faturada desteğe konu teknolojik cihaz dışında ürün olmaması,

şartlarını birlikte sağlaması ve Bakanlık bilişim sistemi üzerinden başvuru yapması gerekecek.

Başvurunun kabul edilmesi üzerine mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44,44’ü, bilgisayar cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16,66’sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı, Bakanlık tarafından öğrencinin bildirmiş olduğu IBAN numarasıyla hesabına aktarılacak ve sistem üzerinden bilgilendirme sağlanacak.

Aynı tip teknolojik cihaz için sadece bir defa başvuruda bulunulabilecek. Farklı tip teknolojik cihazların aynı kişi tarafından satın alınması mümkün olacak, ancak satın alınan cihazlar için teknolojik cihaz destek tutarı toplamı 5.500,00 Türk lirasını geçemeyecek.

Teknolojik cihaz desteği işlemleri, fatura kesim tarihini takip eden ayın yirmisi itibarıyla iptal veya iade işlemi bulunmayan cihazlara yönelik gerçekleştirilecek.

Cihazlar en az iki yıl süreyle öğrenci tarafından kullanılacak

Teknolojik cihaz desteği kapsamında edinilen mobil telefon cihazları, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılacak. Bakanlık tarafından başvuruya konu elektronik kimlik bilgisini (IMEI) haiz cihazların IMEI bilgisi veya bilgileri sadece destekten yararlanan adına kayıtlı hatlar ile kullanılmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirilecek.

İnternet Desteği

Karar kapsamında internet desteğinden faydalanmak isteyenlerin;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci olması, Başvuru tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması, Daha önce bu destekten yararlanmamış olması, İnternet desteğinden faydalanılacak telefon hattının öğrenciye ait olması, Bakanlık tarafından belirlenen tarihler arasında başvuruda bulunulması,

şartlarını birlikte sağlaması gerekecek.

İnternet desteğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin kimlik doğrulaması yapılmak suretiyle Bakanlık bilişim sistemi üzerinden başvuru yapması gerekecek. İnternet desteği, öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere on iki ay boyunca kesintisiz sağlanacak.

Sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere on iki ay boyunca ücretsiz ve aylık 10 cigabayt olacak şekilde yıllık 120 cigabayt olacak, kullanılmayan internet desteği bir sonraki aya devredilmeyecek.

Diğer hükümler

Tebliğde yer alan teknolojik cihaz desteğinden yararlanma şartlarının başvuru sırasında bulunmadığının sonradan anlaşılması veya destekten usulsüz yararlanıldığının tespit edilmesi halinde, yararlanılan destek tutarı, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destekten yararlanandan geri alınacak.

İnternet desteğinden yararlanma şartlarının başvuru sırasında bulunmadığının sonradan anlaşılması veya destekten usulsüz yararlanıldığının tespit edilmesi halinde, tanımlanan internet desteği kesilecek ve yararlanılan destek tutarı, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 6183 sayılı Kanunda belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destekten yararlanandan geri alınacak.

İnternet desteği başvuruları için iki ay içinde yapılacak

İnternet desteğinden faydalanmaya ilişkin ilk başvurular, Tebliğin yayımı tarihinden itibaren iki ay içinde yapılacak.

Tebliğ 1 Kasım 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

14 Kas 2023 - 11:37 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.