AB’den Türkiye’ye “demokratik işleyişte ciddi eksiklik” uyarısı!

Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılmasını, Gürcistan’a adaylık statüsü verilmesini öneren AB Komisyonu’nun Türkiye İlerleme Raporu’nda, “Türkiye’nin demokratik kurumlarının işleyişinde ciddi eksiklikler var” denildi. Dışişleri Bakanlığı, “Raporda yer alan, özellikle siyasi kriterler ile Yargı ve Temel Haklar faslındaki mesnetsiz iddiaları ve haksız eleştirileri tümüyle reddediyoruz” açıklaması yaptı.

AB’den Türkiye’ye “demokratik işleyişte ciddi eksiklik” uyarısı!
AB’den Türkiye’ye “demokratik işleyişte ciddi eksiklik” uyarısı!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

AB Komisyonu, aday ülkelerin üyelik yolunda kaydettiği ilerlemeyi değerlendiren 2023 AB Genişleme Paketi ile birlikte 2023 Türkiye Raporu’nu yayımladı.

Komisyon, Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılmasını, Gürcistan’a ise üyelik için aday statüsü verilmesini tavsiye etti.

AB’den Türkiye’ye “demokratik işleyişte ciddi eksiklik” uyarısı!

“Türkiye'nin demokratik kurumlarının işleyişinde ciddi eksiklikler var”

Raporun Türkiye kısmında ise, demokratik kurumlarının işleyişinde ciddi eksiklikler bulunduğu uyarısında bulunuldu.

Türkiye’nin demokratikleşme alanında geriye gidişinin sürdüğü saptamasından bulunulan raporda, özellikle başkanlık sistemindeki yapısal sorunların devam ettiği uyarısı yapıldı.

Son seçimlere atıfta bulunulan raporda, medyada haberlerin 'tek taraflı verilmesi ve adayların eşit şartlara sahip olmamasının' iktidara 'haksız bir avantaj sağladığı' kaydedildi.

Anayasaya göre yetkilerin Cumhurbaşkanlığı düzeyinde merkezileştirildiği, yürütme, yasama ve yargı arasında sağlıklı ve etkili bir kuvvetler ayrılığı sağlanamadığı eleştirisi yapılan raporda, etkin olmayan denge ve denetleme mekanizması yüzünden yürütme organının demokratik olarak yalnızca seçimler yoluyla hesap verebilir hale geldiği saptamasında bulunuldu.

“Türkiye, kilit bir ortak ve aday ülke olmaya devam ediyor”

AB Komisyonu tarafından açıklanan Rapora ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye’nin, AB için kilit bir ortak ve aday ülke olmaya devam ettiğinin altı çizilirken, katılım müzakerelerinin Avrupa Konseyi'nin kararı doğrultusunda 2018'den bu yana durma noktasında olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Ülke, Avrupa Birliği'nden uzaklaşma yönündeki olumsuz eğilimi tersine çevirememiş ve katılımla ilgili reformları sınırlı ölçüde sürdürmüştür. Terörle mücadele, ekonomi, enerji, gıda güvenliği, göç ve ulaştırma gibi önemli alanlarda Türkiye ile ortak çıkar alanlarındaki iş birliği devam etti.
Türkiye'nin AB'nin 'Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası'na uyumunu önemli ölçüde iyileştirmek, yaptırımların önlenmesi ve delinmesini tespit etme konusunda iş birliğini artırmak için kararlı adımlar atması gerekiyor. Avrupa Konseyi tarafından verilen görevlendirmenin ardından, Avrupa Konseyi tarafından belirlenen araç ve seçeneklere dayanarak stratejik ve ileriye dönük bir şekilde ilerlemek amacıyla Yüksek Temsilci ve Komisyon, Kasım ayında AB-Türkiye ilişkilerinin durumu hakkında Konsey'e bir rapor sunacaktır."

AB Genişleme Paketi, AB liderleri tarafından Aralık ayında ele alınacak.

Dışişleri Bakanlığı: “AB’nin haksız ve önyargılı yaklaşımı sürüyor”

AB Komisyonu 2023 Yılı Türkiye Raporu hakkında Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “2023 yılı Türkiye Raporu, ülkemiz için Komisyon tarafından hazırlanan 25. Rapor olmasına rağmen, AB’nin ülkemize karşı haksız ve önyargılı yaklaşımını muhafaza etmesi, pek çok tehditle karşı karşıya olan kıtamızın geleceği açısından kaygı vericidir. Raporda yer alan, özellikle siyasi kriterler ile Yargı ve Temel Haklar faslındaki mesnetsiz iddiaları ve haksız eleştirileri tümüyle reddediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye ekonomisinin gelişmişliğine, Birlik içindeki rekabet baskısı ve piyasa güçleriyle baş edebilme kapasitesine vurgu yapılmasının yanı sıra, Gümrük Birliği’nden bu yana mevzuatını AB müktesebatı ile uyumlaştıran ülkemizin pek çok alanda AB standartlarına uyum sağladığı gerçeğinin Raporda yer bulmasının, izlenen kararlı politikaların bir yansıması olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Mevcut uluslararası konjonktürde, AB’nin genişleme politikasını hakkaniyetli ve kapsayıcı bir zeminde yürütmesi elzemdir. Türkiye-AB ilişkilerinin her alanda güçlendirilmesi gereğinin geçmişe göre daha fazla önem arzettiği, bizzat AB tarafından da kabul edilen bir gerçektir. Tek taraflı ve haksız eleştirilerin yerine, işbirliği ve diyalog ruhuyla hareket edildiği takdirde, AB ile ilişkilerimizi daha sağlam temellere oturtmaya ve ortak çıkarlarımız doğrultusunda işbirliğimizi güçlendirmeye her zaman açığız. Adaylığımızı kağıt üzerinde kuru bir cümle olarak değil, AB’nin eylem ve söylemlerinde, somut adımlarında görmek istiyoruz.
2023 yılında deprem felaketi nedeniyle yaşadığımız zor zamanlarda AB’nin ülkemizle dayanışma içerisinde olduğunu göstermesi bizim için önemli ve kıymetlidir. Aynı dayanışma ve işbirliği ruhuyla, AB'yi ülkemizin katılım sürecinin önündeki engelleri kaldırmaya, daha fazla sorumluluk üstlenmeye ve ahde vefa ilkesinin gereklerini yerine getirmeye davet ediyoruz.”

AB Türkiye Raporu’ndaki temel bulgular için tıklayınız.

08 Kas 2023 - 23:06 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.