ABD’de yer altı suları tehlikeli derecede tuzlanıyor!

Araştırmacılar, ABD'deki yer altı sularında kuyularda çözünmüş sodyum (Na+) ve klorür (Cl-) iyonlarının seviyelerinde artış tespit etti. Bu durum, ülkenin yeraltı suyunun tuzlandığı anlamına geliyor…

ABD’de yer altı suları tehlikeli derecede tuzlanıyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Artan tuzluluğun altyapı, ekosistemler ve insan sağlığı üzerinde etkileri olacağı uyarısında bulunan ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ekibi, bu nedenle daha fazla takip ve müdahalenin gerekli olduğunu öne sürüyor.

Ekip, her biri 20 ila 30 kuyudan oluşan 82 ayrı ağı analiz etti. Örnekler 1988 yılına kadar 10 yıllık aralıklarla alındı. Bu ağlar evsel, kentsel ve tarımsal alanlardaki sığ ve orta derinlikteki kuyuları kapsıyor.

Yeraltı suların metaller, pestisitler, gübreler ve radyonüklidler (radyoaktif izotoplar) dahil olmak üzere toplam 500 farklı kimyasal bileşen tespit edildi. Bu tür detaylı araştırmalar, su kalitesi seviyelerini en üst düzeyde tutmak amacıyla otuz yıldır devam ediyor.

Örnekleme sonuçları henüz hakem denetiminden geçmedi. Ancak USGS tarafından tutulan çevrimiçi interaktif yeraltı suyu haritasından ulaşmak mümkün.

Suya tuz karıştığının kanıtı olan sodyum ve klorürdeki artışların yanı sıra, yeraltı sualrın çözünmüş katı maddelerin sayısı da artıyor. Bu da potansiyel olarak su kirliliğinde daha kapsamlı bir artışa işaret ediyor.

ABD’de yer altı suları tehlikeli derecede tuzlanıyor!

Yeraltı sularının tuzlanması neden önemli?

Araştırmacılar bu artışın önemini 3 ana nedenle açıklıyor. Birincisi, daha tuzlu suyun daha aşındırıcı olması, bu durum binaları ve diğer altyapıyı etkileyebilir. Yeraltı suları söz konusu olduğunda bu durum özellikle borular ve tesisat için geçerli.

Su şebekelerine bağlı ekosistemler de var. Birçok akarsu yeraltı sularıyla beslenir ve sudaki yüksek klorür iyonu konsantrasyonları sucul yaşam için toksik ortamlar yaratarak üreme ve biyoçeşitlilikle ilgili sorunlara neden olabilir.

Üçüncü neden ise insan sağlığı üzerindeki etki. USGS ekibi, 2021 yılında New Jersey'in güneyindeki bir akiferde yapılan bir çalışmaya atıfta bulunuyor. Bu çalışmada kanserojen kimyasal element olan radyumdaki artış ile bölgedeki yol tuzlarının artan kullanımı arasında bağlantı kurulmuştu.

Yeni araştırmada ise tuzluluk seviyelerindeki artışlar, özellikle kar eritme ve buz çözme amacıyla fazla yol tuzu kullanılan soğuk bölgelerde daha belirgindi. Ancak kurak bölgelerde de muhtemelen sulama ile gelen buharlaşmadaki artışlar nedeniyle artışlar görüldü.

USGS yol tuzlarının daha sorumlu bir şekilde kullanılması yönünde çağrıda bulunuyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar ABD Jeoloji Topluluğu (Geological Society of America's) GSA Connects 2023 toplantısında sunuldu.

03 Kas 2023 - 15:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.