Ağır COVID ve mantar türleri arasında yeni bir ilişki tespit edildi!

Yeni yapılan bir araştırma, ağır geçen COVID-19 enfeksiyonu ve bağırsak mikrobiyomumuzdaki mantar türü mikroorganizmaların ilişkili olabileceğini belirledi.

Bilim camiası merakla inceliyor: Bağırsak mikrobiyotası
Haber albümü için resme tıklayın

Bakteriler, mantarlar ve virüsler de dahil olmak üzere birçok mikroorganizma, vücudumuzda içimizde yaşar. Bunlara mikrobiyom adı verilir. Sindirim sisteminde yaşayan bu organizmaların büyük bir kısmı topluca bağırsak mikrobiyomu olarak bilinir.

Bağırsak mikrobiyomunun sağlık ve hastalıkta, özellikle de insan fizyolojisi, metabolizması ve bağışıklık fonksiyonuyla ilgili olarak büyük bir rol oynadığı giderek daha fazla kabul görüyor.

Bugüne dek COVID ve bağırsak mikrobiyomu arasındaki etkileşimi inceleyen 700'den fazla yayınlanmış makale bulunuyor. Bu çalışmaların çoğu, bağırsak bakterilerinin COVID enfeksiyonu ve şiddetine olası katkısının yanı sıra COVID'in (ve tedavisinin) potansiyel olarak bağırsak bakterilerimiz üzerindeki etkisini gösteriyor.

Yeni bir araştırma da şiddetli geçen COVID enfeksiyonunun bağırsak mikrobiyomumuzdaki mantarlarla ilişkili olabileceğini ortaya koydu. Bu ilişki, belirli mantar türlerine tepki olarak bağışıklık sisteminde meydana gelen çeşitli değişimlerden kaynaklanıyor olabilir.

Araştırma detayları

Araştırmacılar mikobiyota ve COVID arasındaki olası ilişkiyi birkaç farklı şekilde araştırdı. İlk olarak, sindirim sistemlerinden alınan örneklerde belirli mantar organizmalarının seviyelerine bakarak COVID olan ve olmayan hastalar karşılaştırıldı. Şiddetli COVID'li 66, orta derecede COVID'li 25 ve COVID'siz 36 kişi bu çalışmaya dahil edildi.

Araştırmacılar ayrıca katılımcıların kanında aynı organizmalara karşı antikorları ölçtü. Bu da bir bağışıklık tepkisinin tetiklenip tetiklenmediğinin bir göstergesi. Elde edilen verileri analiz eden araştırmacılar; COVID olan hastalarda, olmayan kontrollere kıyasla daha fazla miktarda mantar organizması varlığını tespit etti.

COVID hastalarının kanında belirli mantarlara karşı antikorların da yükseldiği görüldü. Başka bir deyişle, bu mantar organizmalarının varlığı ve buna bağlı bir bağışıklık tepkisinin, daha şiddetli bir COVID enfeksiyonu ile bağlantılı olduğu görülüyor.

İki mantar türü, hastalığın şiddeti ile özellikle ilişkili

Özellikle, iki Candida türü ve S. cerevisiae’nın hastalığın şiddetiyle bağlantılı olduğu belirlendi.

Araştırmacılar COVID hastalarının dışkı örneklerinden canlı mantarları izole ettiklerinde, Candida albicans COVID hastalarının bağırsaklarında yaygındı. Bu mantarın çoğalması, COVID’in daha şiddetli enfeksiyon yapmasıyla ilişkilendirildi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nature Immunology dergisinde yayınlandı.

26 Eki 2023 - 16:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.