Dört akıl sağlığı durumu: Aşırı konuşma neyden kaynaklıyor?

Aşırı paylaşımı da içeren aşırı konuşma, birçok insanın farkında olmadan sergilediği bir davranış biçimidir. Ancak, bu davranışın anksiyete veya bipolar bozukluk gibi bazı psikolojik rahatsızlıklara işaret edebileceğini biliyor muydunuz?

Başkasının konuşmasına izin vermeden uzun süre boyunca sürekli konuşma, uzmanlara göre kaygı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, otizm gibi giderek artan oranlarda teşhis edilen bazı zihinsel sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilir.

Florida'da lisanslı bir terapist olan Dr. Carolyn Rubenstein, "Bu, iki yönlü bir iletişim değil. Daha çok tek taraflı bir monolog gibidir. Bir kişiyle konuşuyorsunuz, ancak diğer kişinin sohbetin içine girmesine izin vermiyorsunuz, bu yüzden onun isteklerini veya ilgisini pek fark etmiyorsunuz." dedi.

Rubenstein ayrıca, "Birçok insan, aşırı konuştuğunun farkında bile değil ve farkına vardıklarında bu, büyük bir aydınlanma anı olabilir." diye ekledi." şeklinde açıklama yaptı.

Aşırı konuşmanın kaynaklanabileceği 4 akıl sağlığı durumu

Çok fazla konuşmak, tek başına bir akıl sağlığı sorununun göstergesi olmasa da, aşırı konuşmaya yol açabilen dört temel neden bulunmaktadır. İşte bu nedenler...

Otizm

ABD'de yaklaşık olarak her 36 çocuktan birinde gelişimsel engelli otizm spektrum bozukluğu (ASD) görülüyor. Otizm, genellikle sosyal iletişim ve etkileşim sorunları, aynı zamanda sınırlı ve tekrarlayan davranışlar ve ilgi alanları gibi belirtilerle kendini gösterir.

Otizmin kesin nedeni belirsizdir ve araştırmalar, bu bozukluğun erken yaşta beyin gelişimini etkileyen genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığını öne sürmektedir.

Aşırı konuşma, tek başına bir kişinin otistik olacağı anlamına gelmez, ancak bu tür davranışlar otistik bireyler arasında daha yaygın olarak görülebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB), genellikle çocukluk döneminde tanı alan yaygın bir durumdur. Ancak son yıllarda yetişkinlerde DEHB teşhislerinde artış gözlenmektedir.

DEHB belirtileri, kişinin sürekli bir huzursuzluk hissi yaşaması, belirli bir görev üzerine odaklanma güçlüğü, aşırı konuşma, başkalarının sözünü kesme ve dikkatinin kolayca dağılması gibi durumları içerebilir. Genellikle DEHB'li bireylerde dürtüsel davranışlar da görülür. Örneğin, düşüncelerini filtrelemeden doğrudan ifade edebilirler, bu nedenle düşündüklerini açıkça söylerler ve sonuçları üzerinde fazla düşünmezler.

Anksiyete

Sosyal anksiyetesi olan bireylerin sessiz olduğu veya konuşmaya başlamakta zorlandığı sıkça yanlış bir inanıştır. Dr. Rubenstein, aşırı konuşmanın bu tür bir durumun yaygın bir özelliği olduğunu belirtti.

Dr. Rubenstein, "Sessizlikle başa çıkmak için çok fazla kaygı yaşama eğiliminde olurlar. İnsanlar sessizlikle başa çıkmamak için konuşmaya meyilli olurlar. Bu sinirsel enerji, genellikle konuşarak dağıtılır," dedi.

"Ayrıca kaygının belirgin bir özelliği, düşüncelerin hızla değişmesidir. Zihinde hızla dolaşan düşünceler vardır ve bu düşünceler aşırı konuşma biçiminde kendini gösterebilir," şeklinde ifade edildi.

Bipolar bozukluğu

Bipolar bozukluk (BPD), depresyondan maniye kadar değişen aşırı ruh hali dalgalanmalarına neden olan bir akıl sağlığı sorunudur.

Bipolar bozukluğu olan bireyler, bu dalgalanmalarla başa çıkmak için küçük değişikliklerle çözülemeyen süreçlerden geçebilirler. Manik dönemlerde, hastalar kendilerini son derece neşeli, kontrol edilemeyecek kadar heyecanlı, kendinden emin, dikkati kolayca dağılan ve huzursuz hissedebilirler.

Ayrıca olağandan daha fazla enerjiye sahip olabilirler, hızla konuşabilirler, sosyal olarak daha aktif olabilirler, uygunsuz davranışlar sergileyebilirler ve çok az uyku ihtiyacı duyabilirler.

20 Eki 2023 - 15:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.