Okul Gıdası uygulaması, 3 yıl daha ertelendi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın düzenlemesiyle; okullardaki kantin, kafeterya, yemekhane, büfe gibi gıda işletmelerinde satışa/tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların ambalajında Okul Gıdası Logosunun bulunması, Bakanlıktan okul gıdası onayı alınması zorunluluğu ile gıda işletmelerinin okul gıdası onayı almalarına yönelik işlemler, 14 Eylül 2026 tarihine kadar ertelendi.

Kantinlerde sağlıklı gıda dönemi!  “Okul gıdası” logosu olmayan ürünler satılmayacak
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 9 Eylül 2022 tarihli ve 31948 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Okul Gıdası Hakkında Tebliğ (Tebliğ No:2020/13)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği (Tebliğ No:2022/23) ile;

22/10/2020 tarihli ve 31282 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Gıdası Hakkında Tebliğ’e (Tebliğ No: 2020/23), bir geçici madde eklenmişti. “Geçiş Hükmü” başlıklı geçici maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, tebliğin 5’inci maddesinin;

“Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalar için Bakanlıktan okul gıdası onayı alınması zorunludur.”

hükmünü içeren ikinci fıkrası,

“Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların ambalajında Okul Gıdası Logosunun bulunması zorunludur.”

hükmünü içeren üçüncü fıkrası,

“Bakanlıktan okul gıdası onayı almamış gıdalarda Okul Gıdası Logosu kullanılamaz.”

hükmünü içeren dördüncü fıkrası ile,

“Okul Gıdası onayı” başlıklı 7’nci maddesi hükümlerinin 11 Eylül 2023 tarihine kadar uygulanmayacağı hükmü getirilmişti.

Böylece Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların ambalajında Okul Gıdası Logosunun bulunması ve Bakanlıktan okul gıdası onayı alınması zorunluluğu ile gıda işletmelerinin okul gıdası onayı almalarına yönelik işlemler 11 Eylül 2023 tarihine kadar ertelenmişti.

Okul Gıdası uygulamasına bir erteleme daha!

Tarım Bakanlığı tarafından 28 Eylül 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Okul Gıdası Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/23)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2023/34) ile Okul Gıdası uygulaması bir kez daha ertelendi.

Geçen yıl tebliğe eklenen geçici maddeyle 11 Eylül 2023 tarihine kadar uygulanmayacağı hükmü getirilen düzenlemelerin uygulaması, bu kez 14 Eylül 2026 tarihine kadar, üç yıl süreyle ertelendi.

11/9/2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini; Tarım ve Orman Bakanı, Sağlık Bakanı ve Millî Eğitim Bakanı müştereken yürütecek.

28 Eyl 2023 - 00:45 - Güncel

Mahreç  Ayfer Şalap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.