AB, iklim için iddialı hedefler bekliyor!

BM İklim Hedefleri Zirvesi’nde konuşan Genel Sekreter Antonio Guterres, “İklim kriziyle insanlık cehennemin kapılarını açtı” derken, yıllık 23 milyar Euro ile kamu iklim finansmanına en büyük katkıyı sağlayan ülke konumundaki AB’nin Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, 2030 yılına kadar yüzde 55 sera gazı azaltım hedefinin ötesine geçme yolunda ilerlediklerini, küresel emisyonda büyük payı olan ülkelerin de AB’ye benzer iddia seviyesinde hedefleri olması gerektiğini vurguladı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

BM 78. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen İklim Hedefleri Zirvesi’nin odağında, çok geç olmadan adil ve eşitlikçi bir enerji dönüşümüyle iklim felaketlerinin artmasını önlemek için acil eylem çağrısı yer aldı.

“İnsanlık cehennemin kapılarını açtı”

Zirvedeki konuşmasında “Paris Anlaşması'nın sıcaklık artışını mümkün olduğunca 1,5°C ile sınırlama hedefi hala ulaşılabilir. Hala temiz hava, yeşil işler ve herkes için uygun fiyatlı temiz enerjiden oluşan bir dünya inşa edebiliriz” diyen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, eylemsizliğin korkunç sonuçları hakkında sert şekilde uyarıda bulundu.

Aşırı hava olaylarının hız kazanmasıyla birlikte “İnsanlık cehennemin kapılarını açtı” diyen Guterres, çiftçilerin çaresizce sellerin mahsullerini alıp götürmesini, artan sıcaklıklar nedeniyle öldürücü hastalıkların ortaya çıkmasını ve büyük orman yangınlarından kaçan insanların kitlesel göçünü izledikleri üzücü sahneleri anlattı.

“İklim eylemi cüce kaldı”

“Burada odak noktamız iklim çözümleri, görevimiz ise acil” diyen Genel Sekreter, insanlığın 2,8°C'lik bir sıcaklık artışına doğru ilerlemesi, tehlike ve istikrarsızlığın artmasıyla birlikte iklim eyleminin karşı karşıya kalınan "zorluğa oranla cüce kaldığı" uyarısında bulundu.

Büyük oranda sera gazı emisyonuna neden olanlardan daha fazla hesap soracak bir İklim Dayanışma Paktı çağrısında bulunan Guterres, zengin ülkeleri, krizi atlatabilmeleri için gelişmekte olan ekonomileri desteklemeye çağırdı.

“Yoksul ülkeler öfkeli olmakta haklı”

Genel Sekreter daha fazla iklim adaletine duyulan ihtiyaçtan bahsederek, dünyanın en yoksul ülkelerinin birçoğunun kendilerinin neden olmadığı bir krizden orantısız bir şekilde etkilendiğini belirtti. “En yoksul ülkelerin birçoğu öfkeli olmakta sonuna kadar haklı” diyen Guterres, vaat edilen finansmanın gerçekleşmediğini ve borçlanma maliyetlerinin çok yüksek olduğunu açıkladı.

“Tüm taraflar COP28'de Kayıp ve Zarar Fonu'nu işler hale getirmelidir” çağrısı yapan Guterres, gelişmiş ülkelerin 100 milyar dolarlık taahhüdü yerine getirmesi, Yeşil İklim Fonu'nu yenilemesi ve adaptasyon fonunu iki katına çıkarması gerektiğini vurguladı. Guterres, 2027'ye kadar herkes için erken uyarı sistemlerinin oluşturulmasının da bir zorunluluk olduğunu sözlerine ekledi.

İşletmelere ve finans kuruluşlarına, emisyon azaltma planlarında şeffaflık ve güvenilirliğe odaklanarak gerçek net sıfır yollarına girmeleri çağrısında bulunan Genel Sekreter, “Gerçekten iş yapmak isteyen her şirket, emisyonları inandırıcı bir şekilde azaltan ve iklim adaleti sağlayan adil geçiş planları oluşturmalıdır” dedi.

AB, dünyayı kirleten ülkelerden iddialı hedefler bekliyor

BM İklim Hedefleri Zirvesi’nde söz alan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, AB’nin 2030 yılı öngörüsüyle benimsediği %55 sera gazı emisyon azaltım hedefinin ötesine geçme yolunda ilerlediğini, fosil yakıtların 2050 yılından önce aşamalı olarak ortadan kaldırılmasını sağlamak için küresel emisyonda büyük payı olan ülkelerin AB’ye benzer iddia seviyesinde hedefleri olması gerektiğini söyledi.

AB, yıllık 23 milyar Euro ile kamu iklim finansmanına en büyük katkıyı sağlayan ülke konumunda.

BM, Avrupa Yatırım Bankası ile anlaşma imzaladı

Bu arada iklim ve kalkınma amaçlı sağlanan finansmanın etkisini çoğaltmak için Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ve BM kurumları arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan anlaşma imzalandı. Anlaşma BM’ye bağlı kurumlar tarafından sağlanan teknik yardım veya danışmanlık desteğini, AYB'nin doğrudan finanse etmesine olanak tanıyor.

BM kurumlarından BM Kalkınma Programı (UNDP), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Proje Hizmetleri Ofisi (UNOPS) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) anlaşmaya katılırken, BM Uluslararası Çocuk Yardım Fonu (UNICEF) ve diğer BM kuruluşlarının anlaşmaya daha sonraki aşamalarda katılması konusunda görüşmelerin sürdüğü bildirildi.

26 Eyl 2023 - 09:52 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.