KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı açılış toplantısı gerçekleştirildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Su ve Toprak Kaynakları Master Planı Tanıtım Toplantısı, Lefkoşa’da gerçekleştirildi.

KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı açılış toplantısı gerçekleştirildi
KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı açılış toplantısı gerçekleştirildi
Haber albümü için resme tıklayın

Toplantıya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş Kelle ve çok sayıda davetli katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Su projesi, asrın projesi”

Toplantıda konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iradesiyle ve talimatlarıyla projeye başlandığında netice alınamayacağı yorumları yapıldığını hatırlatarak, denizin 250 metre altından asma borularla yapılan su projesinin "mühendislik dehası ve asrın projesi" olduğunu dile getirdi.

Tatar, Su Master Planı çalışmalarının tarihi öneme sahip olduğunu, bu şekilde verimliliğin artırılabileceği ve kıt kaynakların etkili kullanılıp rekabette daha iyi bir seviyenin yakalanabileceğini belirtti.

Söz konusu su projesinin turizm, nüfus, ticaret ve ihracat potansiyeline etkisiyle KKTC'nin çehresini değiştirecek bir niteliğe sahip olduğunu vurgulayan Tatar, bu tür toplantı ve çalışmaların KKTC'nin marka değerini artıracağını, yatırım iklimini iyileştireceğini ve tüm izolasyonlara rağmen tanınırlığa giden yolu açacağını anlattı.

Cevdet Yılmaz: “Tarım ve gıda, stratejik sektörler”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da yaptığı konuşmada, tarım ve gıda sektörünün stratejik ve modası hiçbir zaman geçmeyecek bir sektör olduğunu belirterek, tarımda ileri giden, tarımsal verimliliği artıran toplumların sanayileşmede de çok daha hızlı yol aldığını söyledi.

Son dönemlerde küresel iklim değişikliği, Kovid gibi bulaşıcı hastalıklar, Ukrayna-Rusya savaşı gibi jeopolitik gerilimlerin tarımın, gıdanın, stratejik yönünü çok daha güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu işaret eden Yılmaz, "Gelecekte de bu anlamda ciddi meydan okumalarla karşı karşıya olduğumuz açıktır. Dolayısıyla tarımda, gıdada bir arz güvenliği sağlamak, belli bir yeterlilik düzeyi sağlamak hayati bir unsurdur." diye konuştu.

KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı'na bu bilinç ve farkındalıkla yaklaşılması gerektiği belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

“İyi niyetle birçok proje yapabilirsiniz, faaliyet yürütebilirsiniz ama bu faaliyetlerin, projelerin sonuca ulaşması, etkili olması için planlı, programlı çalışmak son derece kıymetli. Bu projeyi gerçekleştirmekle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde toprağı daha iyi tanıyacağız. Suyu daha iyi tanıyacağız. Geleceğe dönük projeksiyonlar yapacağız.

Bir taraftan afet risklerini tespit edip onları engellerken diğer taraftan su potansiyeline göre bitki deseni oluşturacağız. Dolayısıyla bütün bu yönleriyle yenilenebilir enerjiyle yine bu tarım politikalarımızı entegre edeceğiz."

KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı açılış toplantısı gerçekleştirildi

Tarım Bakanı Yumaklı, KKTC’deki su projesiyle ilgili bilgi verdi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise, KKTC'nin su ve toprak kaynaklarının durumunu uzun vadeli olarak ortaya koyacak olan Su ve Toprak Kaynakları Master Planı açılış çalışmasının hayırlı olmasını dileyerek, suyun vazgeçilmez bir nimet olduğunu ve bütün canlıların biyolojik yaşamını ve insan faaliyetlerini ayakta tuttuğunu dile getirdi.

Bakan Yumaklı, suyun, aynı zamanda ekonomik faaliyetler için de son derece önemli bir unsur olduğunu vurgulayarak, "Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde son 21 yılda suyla alakalı çok önemli ve geniş kapsamlı yatırımlar gerçekleştirildi. Son derece önemli tesisleri tamamlayarak aziz milletimizin kullanımına sunduk." ifadelerini kullandı.

Bunlar yapılırken, KKTC'nin de su meselesini çözmek adına çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Yumaklı, şunları söyledi:

“Bunun için de KKTC Su Temin Projesi gerçekleştirildi ve hayata geçirildi. Bu güzide projeye 'Asrın Projesi' denmesine vesile olan su altından geçiş hattı da tamamlanarak Anadolu'nun suyu Kuzey Kıbrıs'a iletilmiş oldu. Bugün itibariyle hizmete alınan dağıtım hatlarıyla KKTC'deki belediyelerin tamamına Anadolu'nun suyu ulaşmış durumda. Halihazırda, KKTC'de herhangi bir içme suyu problemi, sıkıntısı bulunmamaktadır."

Bakanlık olarak sulama suyu temini ile alakalı olarak yürüttükleri çalışmaların sürdüğünü aktaran Yumaklı, "Su Temin Projesi'nin, KKTC için hayati öneme sahip olduğunun farkındayız. Bir ada ülkesi olması ve kısıtlı doğal kaynakları sebebiyle, Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a içme-kullanma, sanayi ve sulama amaçlı su götürülmesi, aynı zamanda KKTC'nin de kalkınması için son derece önemli bir önemli bir husus." şeklinde konuştu.

"KKTC İçme Suyu Depo Bağlantı Hatları çalışmasının ihalesinin tamamlandı"

İçme suyu meselesinin çözüldüğü gibi sulama suyu meselesinin de el ele verilerek çözüleceğini belirten Yumaklı, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Günümüz itibariyle 5,7 kilometre uzunluğundaki Güzelyalı ve Mesarya Ovaları İletim Tüneli, 18 bin 730 dekar araziye sulama suyu temin edecek Orta Mesarya İletim Hattı 1. kısım işleri tamamlanarak hizmete sunulmuştu. 44 kilometre uzunluğundaki Mesarya Ovasına sulama suyu iletecek iletim hattının ikinci kısım ihalesi de yapılmış durumda. Bu hattın getireceği su ile Mesarya Ovası da suya kavuşmuş olacak. Sulu tarım ile beraber bu coğrafya hakikaten farklı bir görünüme bürünecek."

Bakan Yumaklı, bunun yanı sıra, 93 yerleşim yerine su temin edecek 207 kilometre uzunluğundaki, "KKTC İçme Suyu Depo Bağlantı Hatları" çalışmasının da ihalesinin tamamlandığını kaydetti.

Su kaynaklarının korunması konusunda da çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Yumaklı, " Tarım ve Orman Bakanlığı olarak gerçekleştirdiğimiz bu projelerin ve hayata geçireceğimiz projelerin toplam tutarı 31 milyara ulaştı. Şimdiye kadar bunun 15 milyar lirası harcandı." diye konuştu.

KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı açılış toplantısı gerçekleştirildi

İki Bakan bir araya geldi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, toplantının ardından, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş Kelle ile de bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki tarım, orman ve su alanlarındaki iş birliği çalışmalarına ilişkin konular ele alındı.​

14 Eyl 2023 - 12:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.