Akreditasyon kullanım ücretleri güncellendi

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilen kuruluşların 2023 yılı için ödeyecekleri akreditasyon kullanım ücreti veya payları belirlendi. Kuruluşların akreditasyon kullanım ücreti ödemeleri için yıllık gelirlerinin 300 bin TL’nin üzerinde olması gerekecek.

Büyütmek için resme tıklayın

Türk Akreditasyon Kurumunca Uygulanacak Akreditasyon Kullanım Ücreti/Payına Dair Tebliğ (TÜRKAK: 2023/1), 9 Eylül 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Akreditasyon kullanım ücret payları ve bildirim

Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilen kuruluşların 2023 yılı için ödeyecekleri akreditasyon kullanım ücreti veya paylarını belirlemek ve bunların ödenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla çıkartılan Tebliğe göre,

TÜRKAK tarafından akredite edilen kuruluşlar, akredite oldukları kapsamlarda yürüttükleri faaliyetleri dolayısıyla, 2023 yılı içinde elde ettikleri brüt gelirlerden (Devlete ödediği vergi ve kesinti dâhil) Tebliğde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde akreditasyon kullanım ücretini/payını Türk Akreditasyon Kurumuna beyan etmekle ve ödemekle yükümlü olacaklar.

Yurt içinde faaliyet gösteren akredite kuruluşların tamamı, 2023 yılında akreditasyon kapsamında elde ettikleri brüt gelirlerini hesaplayıp, usul ve esasları Kurum tarafından yıl sonunda, www.turkak.org.tr adresinde yayınlanan duyuruya uygun şekilde, 2024 yılı Mart ayı sonuna kadar Kuruma bildirecek.

Akreditasyon kullanım ücretleri güncellendi

Yıllık geliri 300 bin TL’nin altında olan kuruluşlar ücret ödemeyecek

Yurt içinde faaliyet gösteren akredite kuruluşlardan;

a) Akredite oldukları kapsamlarda yürüttükleri faaliyetler dolayısıyla 2023 yılında elde ettikleri brüt gelirleri toplamı 300 bin TL ve altında olanlar ile akreditasyon kapsamındaki faaliyetlerden herhangi bir gelir elde etmeyenler, gelirleri ile ilgili beyanda bulunacak, ancak akreditasyon kullanım ücreti/payı ödemeyecek.

2023 yılı içinde elde ettikleri brüt gelirlerinin toplamı 300 bin TL’nin üzerinde olanlar, brüt gelirlerinin toplamı üzerinden binde altı (%0,6) oranında hesaplanacak ücreti/payı, izleyen yılın Mart ayı sonuna kadar TÜRKAK’ın bildireceği banka hesap numaralarına ödeyecekler.

Yurt dışında faaliyet gösteren akredite kuruluşlar ise akreditasyon kullanımı ile ilgili herhangi bir bildirimde bulunmayacak ve kullanım ücreti/payı ödemeyecek.

Bildirim yapmayanların akreditasyonu askıya alınacak

Yurt içinde faaliyet gösteren kuruluşların kullanım ücreti/payı ile ilgili bildirim yapmaması ya da hesaplanan ücret ve payı süresi içerisinde TÜRKAK hesaplarına yatırmaması halinde, kuruluş hakkında hem yasal takip işlemi hem de akreditasyonun askıya alınması işlemi başlatılacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Türk Akreditasyon Kurumu Yönetim Kurulu yürütecek.

09 Eyl 2023 - 00:28 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.