Tarım sigortaları için eksper yetiştirilecek

Tarım Sigortaları Havuzu kapsamındaki risklerle ilgili inceleme ve hasar tespit organizasyonunda görev alacak adaylar için, Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Bitkisel Ürün ile Hayvan Hayat Sigortaları Temel Eğitimi’ne başvurular başladı. Eğitimlere ön eleme sınavını kazanan adaylar katılabilecek.

Tarım sigortaları hasar ödemeleri: Tarımı dolu vurdu!
Tarım Sigortaları için 2021 yılı kriterleri belirlendi
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım Sigortaları Kanununa istinaden oluşturulan ve Tarım Sigortaları Havuzu kapsamına alınan risklerle ilgili inceleme ve hasar tespit organizasyonunda görev alacak adaylar için, Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Bitkisel Ürün Sigortaları Temel Eğitimi ile Hayvan Hayat Sigortaları Temel Eğitimi düzenlenecek.

Ön eleme sınavına başvuru şartları

Eksperlik eğitimine; Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) tarafından yapılacak ön eleme sınavını kazanan adaylar katılabilecek.

Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı’na katılacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği eğitimine katılabilmek için; bitkisel ürün sigortaları hasar tespitleri için ziraat mühendisi, ziraat teknikeri ve ziraat teknisyeni olma şartı aranacak. Ziraat Teknikeri için SEGEM başvuru kılavuzunda yer alan teknik programlara bağlı ön lisans bölümlerinden, Ziraat Teknisyeni için başvuru kılavuzunda yer alan liselerden mezun olanların müracaatı kabul edilecek.

Hayvan Hayat Sigortaları Eksperliği Temel Eğitim Programına, Veteriner Hekimler katılabilecek.

Söz konusu kişilerin; İflas veya konkordato ilan etmemiş olmaları; sigortacılık mevzuatına aykırı hareketlerinden dolayı hapis veya birden fazla ağır para cezası ile cezalandırılmamış olmaları, taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa uğramış olsalar dahi, ağır hapis veya beş yıldan fazla hapis yahut basit ve nitelikli zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlâk kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymemiş olmaları,

Seyahat engeli olmaması,

Hakkında tedbiren dahi olsa kamu görevinden çıkarılma veya kamu görevinden yasaklılık kararı bulunmaması,

Her türlü arazi şartlarında çalışabilir olması,

şartları aranacak.

Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı'na; Sigorta şirketi ve acentelerinde çalışanlar, Acente ve broker olanlar katılamayacaklar.

Kamu kurumlarında çalışanlar

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında memur, sözleşmeli, işçi statüsünde çalışanlarla,

Tarımsal dernek, kooperatif, birlik, oda vb. kuruluşlar ile banka ve iştiraklerinde çalışanlar;

Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavına başvurabilecek. Ancak başarılı olmaları halinde çalışmış oldukları kurumlardan ilişiklerinin kesildiğine dair resmi belgeyi 22 Kasım 2023 tarihi mesai bitimine kadar TARSİM'e iletmeleri halinde Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Temel Eğitim Programına kabul edilecekler. Bu kişilerin sınava katılarak sınavı kazanmaları durumunda TARSİM tarafından eğitime ilişkin talep edilen belgeler ile birlikte kurumlardan ilişiklerinin kesildiğine dair evrakı TARSİM'e iletmeleri halinde ve diğer şartları sağlıyorlarsa eğitime katılabilecekler.

Başvurular 6 Ekim’e kadar alınacak

Başvurular sadece Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM)  www.segem.org.tr web adresi üzerinden gerçekleştirilecek ve web adresindeki “Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı Başvuru Kılavuzu'nda yer alan açıklamalar doğrultusunda yapılacak.

Başvurular 6 Eylül-6 Ekim 2023 tarihleri arasında alınacak ve başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacak.

Ön eleme sınavı; Adana, Ankara, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Malatya ve Şanlıurfa il merkezlerinde, 28 Ekim 2023 Cumartesi günü SEGEM tarafından gerçekleştirilecek.

Eğitim yeri ve ücretler

Mersin Erdemli’deki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleştirilecek eğitimler 3 grup halinde; Bitkisel Ürün Sigortaları Temel Eğitim Programı 140 kişilik 2 grup azami 280 kişi, Hayvan Hayat Sigortaları Temel Eğitimi Programı bir grup azami 140 kişi olmak üzere toplam en fazla 420 kişi olacak şekilde yapılacak.

Katılım ücreti 4 bin 500 TL olarak belirlenen Bitkisel Ürün Sigortaları Temel Eğitim Programının ilk grubu 27 Kasım-9 Aralık 2023 tarihleri arasında; ikinci grubu 18-30 Aralık 2023 tarihleri arasında toplam 104 saat yapılacak.

8-12 Ocak 2024 tarihleri arasında toplam 40 saat olarak gerçekleştirilecek Hayvan Hayat Sigortaları Temel Eğitim Programı’na katılım ücreti ise 4 bin TL olacak.

Mücbir sebepler nedeni ile eğitim tarihlerinde meydana gelebilecek olağanüstü kısıtlamalar olması durumunda eğitim yeri ve tarihlerinde değişiklik olabilecek.

09 Eyl 2023 - 15:07 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.