Gıda teknolojisi korkusu, yapay ete yönelik tutumu etkiliyor

Yeni bir araştırmada, gıda teknolojisi neofobisinin (yeni şeylerden korkma), tüketicilerin laboratuvar ortamında üretilen yapay ete (yapay et) yönelik tutumunu nasıl etkilediği incelendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Yapılan bir araştırma kapsamında Almanya'da 727 potansiyel yapay eti müşterisine, kültür etiyle ilgili davranışsal düşünceleri soruldu. Sorular deneme, düzenli olarak satın alma, geleneksel et yerine yeme ve daha fazla ödeme isteği gibi başlıklar altındaydı.

Kültür etine ilişkin davranışsal niyetler

Sonuçlar, gıda teknolojisi neofobisinin tüm katılımcılar arasında güçlü bir etkisi olduğunu gösterdi.

Çalışma, daha yüksek düzeyde gıda teknolojisi neofobisine sahip olanların davranışsal niyetleri yoluyla bunu benimseme olasılıklarının daha az olduğunu, yani düzenli olarak satın alma ve yeme olasılıklarının daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.

Ancak kabul düzeyi yüksek olanlarda bu farkın daha az belirgin olduğu görüldü. Bu da neofobinin kültür etini kabul etme potansiyeli üzerinde davranışsal niyetler üzerinde olduğu kadar önemli bir etkisi olmadığı şeklinde yorumlandı.

Öte yandan yapay ete yönelik açık tutumların, örtük tutumlardan daha olumlu olduğu anlaşıldı.

Sezgi ve müzakere tercihi ölçeği (PID) kullanılarak insanların müzakereci veya sezgisel düşünme tercihleri test edildi ve sezgisel düşünmeyi tercih edenlerin kültür etini benimseme olasılığının daha yüksek olduğu, müzakereci düşünmeyi tercih edenlerin ise reddetme olasılığının daha yüksek olduğu bulundu.

Araştırmacılar tarafından elde edilen bir diğer bulgu da kültür etini yeme olasılığı en yüksek olan iki grubun sık et yiyenler ve tofu gibi et ikamelerini sık tüketenler olduğu. Diyetlerine göre ayrılmalarına rağmen, bu iki grup kültür etine karşı aşırı bir isteklilik gösterdi.

Görüntüler tüketici tutumunu nasıl etkiledi?

Çalışmanın bir bölümünde, yapay ete ilişkin bilgilee farklı görsellerle birlikte gösterildi. Burada, görsellerin katılımcıların kültür etine ilişkin niyetlerini şu ya da bu şekilde etkilemediği tespit edildi.

Diğer bir deyişle, bilginin laboratuvar ortamındaki yapay et görseliyle, gerçek ete daha çok benzeyecek şekilde fotoğraflanmış yapay etle veya tek başına olması katılımcıların eti satın alma isteğini etkilemedi.

Ayrıca, verilen bilgi ister kültür etinin faydalarına odaklansın isterse nötr kalsın, insanların tutumlarının değişmediği görüldü.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Food Quality and Preference dergisinde yayınlandı.

27 Ağu 2023 - 12:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.