Gıdalarda sağlık beyanı kullanımına yeni kriter!

Gıda ve Takviye Edici Gıdalarda Sağlık Beyanı Kullanımı Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişikliğe göre, ilgili kılavuz eklerinde yer almayan sağlık beyanları ürünlerde kullanılamayacak. Yönetmeliğin yayımından önce üretilmiş ancak piyasaya arz edilmemiş ve önceki yönetmelik doğrultusunda sağlık beyanı kullanılan ürünlerin etiketlerinde söz konusu beyanların kullanımı için tanınan süre de üç aydan bir yıla çıkartıldı.

AB araştırması sağlık beyanlarında şaşırtıcı verilere ulaştı
Sağlık beyanlarında Tarım ve Orman Bakanlığı devre dışı!
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda ve Takviye Edici Gıdalarda Sağlık Beyanı Kullanımı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 23 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kılavuzlarda yer almayan sağlık beyanları kullanılamayacak

Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine göre;

20/4/2023 tarihli ve 32169 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gıda ve Takviye Edici Gıdalarda Sağlık Beyanı Kullanımı Hakkında Yönetmeliğin 10’uncu maddesine eklenen fıkra uyarınca, ürünlerde ilgili kılavuz eklerinde yer almayan sağlık beyanları kullanılamayacak.

Sağlık beyanı kullanımına süre uzatımı!

Aynı Yönetmeliğin geçici 1’inci maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle ise, yeni yönetmeliğin hükümlerine uymayan, ancak daha önceki yönetmelik doğrultusunda etiketlerinde sağlık beyanı kullanılan ürünlerin söz konusu sağlık beyanları ile piyasaya arz edilebilecekleri süre, üç aydan bir yıla çıkartıldı.

Buna göre, Gıda ve Takviye Edici Gıdalarda Sağlık Beyanı Kullanımı Hakkında Yönetmeliğin yayımı tarihinden (20 Nisan 2023) önce üretilmiş ancak piyasaya arz edilmemiş veya üretilmek üzere anlaşması yapılmış ve mülga Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği doğrultusunda sağlık beyanı kullanılan, ancak bu Yönetmelik ve ilgili kılavuz hükümlerinde belirtilen koşulları sağlamayan ürünler bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde etiketlerinde mülga Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliğine uygun olarak sağlık beyanı ile piyasaya arz edilebilecek ve 31/12/2024 tarihine kadar ilgili sağlık beyanı kullanılabilecek.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, TİTCK Başkanı yürütecek.

23 Ağu 2023 - 00:40 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.