Klima ve vantilatörler göz kuruluğuna sebep olabilir

Sıcak havalarda klima kullanımının göz sağlığı problemlerine neden olabileceğini anlatan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nafız Selçuk Çekmeceli, “Çevresel faktörler, klimalar, rüzgâra maruz kalmalar, sigara dumanı, kuru kalorifer havası, egzoz gazı ve hava kirliliği gibi unsurlar göz kuruluğuna neden olabilir” dedi.

Göz kuruluğu, gözlerin yeterli miktarda nem üretemediği veya gözyaşının kalitesinin düşük olduğu durumu ifade eder. Normalde gözler, rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlamak, göz yüzeyini korumak ve net görüş sağlamak için sürekli olarak gözyaşı üretirler. Ancak çeşitli nedenlerle gözyaşı üretimi azalabilir veya gözyaşı bileşimi bozulabilir, bu da göz kuruluğuna neden olur. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nafız Selçuk Çekmeceli, göz kuruluğu hakkında bilgilendirici açıklamalar yaptı.

Göz kuruluğu nedir?

Göz kuruluğunun tanımına değinen Op. Dr. Çekmeceli, “Göz yapı sıvısının başlıca görevi, gözleri nemli tutmak, korneayı beslemek, korneayı ve gözü mikroplardan korumak ve yabancı cisimleri dışarı atmaktır. Eğer bu göz yapı sıvısının üretiminde bir yetersizlik varsa ya da kornea ön yüzeyinde kolay buharlaşmasını sağlayan bir durum söz konusuysa, göz yapı film tabakası kolay kırılır ve bu durumda göz kuruluğu şikâyetlerinin doğmasına sebebiyet verir. Bu klinik tablo ise göz kuruluğu olarak adlandırılır” dedi.

“Bulanık görme ve kaşıntı belirtiler arasında”

Göz kuruluğunda görebileceğimiz belirtilerden bahseden Op. Dr. Çekmeceli, “Göz kuruluğu ışık hassasiyeti, bulanıklık görme, kaşıntı, yanma, batma, kızarıklık, şişlik ve yorgun gözler, yabancı cisim hissi gibi semptomlara sebep olur” diye anlattı.

“Çevresel faktörler tetikleyebilir”

Çevresel faktörlerin göz kuruluğuna neden olabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Çekmeceli, göz kuruluğunu tetikleyebilecek diğer unsurları şöyle sıraladı:

''Çevresel faktörler, klimalar, rüzgâra maruz kalmalar, kuru kalorifer havası, sigara dumanı, egzoz gazı ve hava kirliliği gibi unsurlar göz kuruluğuna neden olabilir.

Bilgisayar, cep telefonu, televizyon gibi ekranlarda uzun zaman geçirme, kırpma refleksini azaltır. Bu durumda göz yapı film tabakasında buharlaşmaya neden olarak kuru göz sendromuna yol açar.

Bazı sistemik hastalıklar kullanılan ilaçlar ve hormonsal değişiklikler romatizma, tiroit ve diyabet gibi hastalıklar, doğum kontrol hapları, bazı ilaçlar ve beta blokeler göz kuruluğu yapar. Ayrıca menopoz sonrası hormonal değişiklikler de göz kuruluğuna sebep olur.

Uzun süreli lens kullanımı veya düzeltilmeyen refraksiyon kusurlarında mekanik ve zorlamaya bağlı ortaya çıkar.''

“Göz muayenesi ile teşhis edilebilir”

Tanı koyma sürecini anlatan Op. Dr. Çekmeceli, “Göz hekimi muayenesiyle ve göz hekiminin yapacağı bir takım testlerle tanı konur. Bunlardan birincisi BUT dediğimiz göz yaşı kırılma zamanıdır. Normal BUT süresi 10 saniye üzerinde olmalıdır. Schirmer testinde ise ıslanan kâğıt miktarı 5 mm’nin altındaysa ağır kuru göz sendromu vardır. Schirmer 10 mm altındaysa kuruluk var diyebiliriz’’ şeklinde konuştu.

“Olumsuz dış ortama dikkat edilmeli”

Kuru göz tedavisinde uygulanabilecek yöntemlerin altını çizen Op. Dr. Çekmeceli, “Öncelik koruyucu tedavidir. Bu durumda olumsuz dış ortamın düzeltilmesidir. Fazla çalışan klima veya kalorifer ya da fazla rüzgâr veren vantilatör havasının önlenmelidir. Yine güneşli havada güneş gözlüğü kullanılması ve gerekli ise refraksiyon (miyop-hipermetrop) kusuru olan gözlerin ihtiyaç duyulan camlarla düzeltilmesi önemlidir. İkincil olarak takviye edici bir takım topikal gözyaşı damlalarının ve ağızdan alınan hapların verilmesi tercih edilebilir. Kuru göz sendromu neden olan birincil (primer) faktör düzeltilmelidir. Son olarak punktum tıkaçları veya lazer uygulamaları ile kuru göz sendromu tedavi edilebilir ya da semptomlar hafifletilebilir”ifadelerinde bulundu.

17 Ağu 2023 - 16:28 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.