Aşırı sıcaklar bilişsel gerilemeyi hızlandırıyor

Yapılan araştırmalar aşırı sıcaklara maruz kalmanın ilerleyen yaşlarda bilişsel gerilemenin hızını artırdığını ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

New York Üniversitesi Küresel Halk Sağlığı Okulu'ndan araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışma, aşırı sıcağa sürekli maruz kalmanın, özellikle yaşlı yetişkinler ve yoksul mahallelerde yaşayanlar gibi kırılgan gruplar arasında bilişsel gerilemeyi şiddetlendirebileceğini gösterdi. Journal of Epidemiology and Community Health'de yayınlanan çalışma, aşırı sıcağa toplam maruz kalma süresinin toplum genelinde bilişsel sağlık üzerindeki eşit olmayan bir etki gösterdiğini ortaya koydu.

Aşırı sıcaklığın bilişsel sağlık üzerindeki uzun vadeli etkisi

Önceki çalışmalar yüksek sıcaklıkların bilişsel işlevi bozabileceğini gösterirken, son yürütülen çalışma aşırı sıcağa tekrar tekrar veya uzun süre maruz kalmanın uzun vadeli sonuçlarına odaklandı. Araştırmacılar 52 yaş ve üstü yaklaşık 9500 Amerikalı yetişkinin 12 yıllık bir süreçte toplanan verilerini analiz etti. Katılımcıların bilişsel işlevlerinin zaman içindeki değişimi değerlendirilirken aynı zamanda tarihsel sıcaklık verilerine dayalı olarak sosyoekonomik faktörler ve aşırı sıcağa toplam maruz kalma süreleri de dikkate alındı.

Aşırı sıcağa toplam maruz kalma süresinin belirli kırılgan gruplar arasında daha hızlı bilişsel gerileme ile ilişkili olduğu ortaya koyuldu. Bunlar arasında yoksul mahallelerde yaşayanlar önde geliyor. Aşırı sıcağa yüksek düzeyde maruz kalmanın yoksul mahallelerde yaşayan bireylerde daha hızlı bilişsel gerileme ile bağlantılı olduğu, sıcak hava dalgaları sırasında toplumdaki farklı topluluklar için mevcut kaynakların eşit olmadığı görüldü. Araştırmacılar varlıklı mahallelerde yaşayanların genellikle yeşil alanlara, klima ve soğutma merkezleri gibi kaynaklara daha iyi erişime sahip olduğunu belirtiyor.

Gelir düzeyi düşük mahallelerde yaşayanlar en fazla etkileniyor

Sıcaklardan bilişsel anlamda en fazla etkilenen bir diğer grubun da siyahi yaşlı yetişkinler olduğu açıklandı. Aşırı sıcağa toplam maruz kalma süresi bu grupta daha hızlı bilişsel düşüşle ilişkilendirildi, ancak beyaz veya Latin kökenli yaşlı yetişkinlerde aynı etki görülmedi. Çalışma sonuçlarını yorumlayan bilim insanları ırkçılık, ayrımcılık ve ayrımcı politikalarla ilgili sistemsel dezavantajların siyahi topluluklardaki bilişsel rezervi olumsuz yönde etkileyebileceğini öne sürdü.

Araştırmacılar toplum içindeki kırılgan grupların belirlenmesine ve aşırı sıcak hava olayları sırasında risk altındaki toplulukları hedef alan destekler sağlayacak politikalara ve araçlara ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Kırılgan toplulukları güçlendirmeye, özel ihtiyaçlarını listeleyerek daha dayanıklı topluluklar oluşturmak için iletişimi ve desteği geliştirmeye yönelik çabaların hızlandırılması çağrısında bulunuluyor.

İklim değişikliği daha sık ve yoğun ısı dalgalarına neden olmaya devam ederken, aşırı sıcakların kırılgan toplum grupları üzerindeki etkisini doğru şekilde anlamanın halk sağlığı planlaması ve toplum refahının sağlanması için çok önemli olduğu ifade ediliyor.

Ekli Dosyalar

17 Ağu 2023 - 14:25 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.