Aşırı sıcaklarda besin zehirlenmelerine dikkat!

Sıcak havalarda, besin zehirlenmelerine karşı da özen göstermek gerekmektedir. Oda sıcaklığındaki besinler daha hızlı bozulabilir. Ayrıca dondurulmuş ürünlerin buzluğun dışında değil, buzdolabında çözülmesi önerilir. İşte detaylar...

Sıcak hava koşullarının etkisiyle gıda zehirlenmelerinin artabileceğine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Mine Özkazanç Akren, "Besinlerle ilgili yapılacak küçük bir dikkatsizliğin, tüketen kişilerin sağlığını bozarak gıda kaynaklı hastalıklara ve ölümlere yol açabileceğini" belirtti.

Diyetisyen Mine Özkazanç Akren, yaz aylarında daha sık görülen gıda zehirlenmeleri hakkında uyarılarda bulundu.

Gıda güvenliği konusuna değinen Akren, "Gıda güvenliğini sağlamakla ilgili en temel kuralları hepimiz biliyoruz. Gıdaları temiz tutmak, sıcak yiyecekleri sıcak, soğuk yiyecekleri ise soğuk tutmak gibi. Bu temel kuralları bilmemize rağmen, gıda kaynaklı hastalıklar düşündüğümüzden daha yaygın bir sorundur" şeklinde ifade etti.

Et, tavuk ve yumurtaya dikkat

Bakterilerin yaşamak ve çoğalmak için zamana, besine, neme ve uygun sıcaklığa gereksinim duyduklarını belirten Akren, "Et, tavuk, balık, yumurta ve süt gibi proteinli besinler bakterilerin üremesi için iyi bir ortam oluştururlar. Bakteriler -10 ile 65 derece arasında ürerler, besinler -10 derecenin altında depolandığı zaman bakterilerinin üremeleri yavaşlar. Dondurma işlemi ise bakteriyi öldürmez fakat üremeyi durdurur" ifadelerini kullandı.

Hangi bakteri, hangi gıdalarda görülür?

Gıda kaynaklı hastalıkların yüzlerce bakterinin etkisiyle ortaya çıkabileceğini belirten Dyt. Akren, Salmonella, Staphylococcus Aureus, Campylobacter Jejuni, Clostridium Perfringens, Escherichia Coli (E. coli), Listeria Monocytogenes bakterilerinin en tehlikeli olanları olduğunu vurguladı ve bu bakterilerin hangi gıdalarda bulunduğunu şu şekilde sıraladı:

Salmonella: Genellikle çiğ veya yeterince pişmemiş tavuk, et, yumurta, balık veya pastörize edilmemiş süt ürünlerinde bulunabilir.

Staphylococcus Aureus: Gıda işleme ve hazırlama aşamalarında bulaşabilir. Deri, burun, boğaz enfeksiyonları yoluyla taşınabilir ve gıdalara geçebilir. Bu nedenle kişisel hijyen ve mutfak temizliği büyük önem taşır.

Campylobacter Jejuni: Gıda kaynaklı hastalıklara yol açan bakterilerin başında gelir. Tavuk, et ve pastörize edilmemiş süt gibi ürünlerden veya kirli sulardan geçebilir.

Clostridium Perfringens: Her yerde bulunabilir ve oksijensiz ortamlarda çoğalabilir. Bazı durumlarda "büfe hastalığı" olarak da bilinir.

Escherichia Coli (E. coli): Çiğ veya yeterince pişmemiş kıyma veya pastörize edilmemiş süt yoluyla bulaşabilir. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Zehirlenmelere karşı dikkat edilmesi gerekenler

Uzman Diyetisyen Akren, gıda zehirlenmesinden korunmak için alınması gereken önlemleri ve dikkat edilmesi gereken unsurları aşağıdaki şekilde sıraladı:

  • Cam malzemelerin kullanımı, kırılma riskini azaltmak için tercih edilmemelidir, özellikle hazırlama ve üretim aşamalarında.
  • Ambalajlı ürünlerin tercih edilmesi, fiziksel bulaşanları (taş, toprak, saman vb.) önlemek için önemlidir.
  • Sebze, meyve ve yumurta alınırken üzerinde toz, toprak, saman veya hayvan dışkısı kalıntısı olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Yiyecek üretimi yapan kişiler, kişisel hijyen kurallarına sıkı bir şekilde uymalıdır.
  • Açıkta satılan besinlerden kaçınılmalıdır, çünkü fiziksel bulaşanları önlemek açısından önemlidir.
  • Yiyeceklerin uygun sıcaklıkta saklanması ve hazırlanması önemlidir, uygun olmayan süre- sıcaklık uygulamalarından kaçınılmalıdır.
  • Kullanılan ekipmanlara (bıçak, kesme tahtası, kurulama bezi vb.) bulaş olmasını önlemek için dikkat edilmelidir.
  • Tüketilmeye hazır besinlerin çiğ besinlerle temas etmemesine özen gösterilmelidir.
  • Güvenilir olmayan hammadde kullanımından kaçınılmalıdır.

13 Ağu 2023 - 17:22 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.