Tarımsal gübre, parazit enfeksiyonlarını arttırabilir

Senegal’de yapılan bir araştırmada, gübre kullanımının azaltılmasının bölgedeki parazit enfeksiyonlarını azalttığı belirlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Parazit enfeksiyonlarının gübre kullanımı ile artıp artmadığının belirlenmesi için yapılan bir araştırma kapsamında Senegal Nehri boyunca su çayırı olarak bilinen bir su bitkisi kaldırıldı. Sonuçta, su salyangozları tarafından taşınan parazit enfeksiyonlarının bölgedeki görülme sıklığı azaldı.

Parazit, salyangoz, su çayırı ve gübre arasında nasıl bir bağlantı var?

Söz konusu parazitin en yaygın olarak kullandığı konak su salyangozlarıdır. Su salyangozlarının doğal yaşam alanları ise su çayırıdır. Tarımsal alanlarda kullanılan gübrenin fazlasının akışı, su çayırlarının aşırı büyümesine neden olmaktadır. Yani dolaylı yoldan, gübre kullanımı ile parazit arasında bir ilişki vardır.

Üç yıl boyunca 16 bölgede gerçekleştirilen bilimsel bir çalışmada, salyangozun yaşam alanının ortadan kaldırılmasının enfeksiyonları azaltabileceği belirlendi.

Diama Barajı'nın inşa edilmesi Senegalli çiftçilere tarlalarını sulamak için daha fazla tatlı su kaynağı sağlamış olsa da, Afrika'da bulunan yaygın bir yassı solucan olan Schistosoma parazitinin varlığını da arttırdı. Baraj, parazitin konak olarak kullandığı salyangozun doğal avcısı olan karideslerin de önünü kesti ve dolaylı yoldan paraziti arttırmış oldu.

Parazitin neden olduğu sağlık sorunları

Parazitin varlığı, salyangoz humması olarak da bilinen, hemen ölümcül olmayan ancak genellikle zayıflatıcı bir durum olan şistozomiyaza yol açabilir.

Kan damarlarında yaşayan ve dokulara yumurta bırakan solucanların neden olduğu hastalık, kanser riskini artırabilir ve enfekte olanları çalışamaz veya okula gidemez hale getirebilir.

Hastalığın tedavisi mümkündür, ancak genellikle kirli suyla erişim sebebiyle yaşanan tekrar enfeksiyonların ilaçla engellenmesi mümkün değildir. Enfeksiyon insanların çalışmasını zorlaştırdığı için dolaylı olarak verimi düşürür ve yoksulluğu artırır.

Daha fazla enfeksiyonun nasıl önlenebileceğini keşfetmek için araştırmacılar, parazitin su salyangozu konağının doğal yaşam alanına baktılar. Bu da su çayırı olarak da bilinen Ceratophyllum demersum bitkisiydi.

Bitkinin tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan gübre akışı nedeniyle büyüdüğü belirlendi. Bu sadece salyangoz için daha geniş bir alan sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bitkinin kendisi de yemek pişirme, çamaşır yıkama ve sulama gibi temel faaliyetler için kullanılabilecek alanları kaplıyordu.

Bitkilerin temizlenmesi

Araştırmacılar, çalışmada seçilen 16 topluluğun yarısında, su çayırlarını ortadan kaldırdı. Başlangıçtaki enfeksiyon oranları ölçüldü, antiparaziter ilaçlar uygulandı ve ardından enfeksiyon oranları tekrar ölçüldü Bu ölçümler 1.400'den fazla okul çocuğunda yapıldı.

Sonuçta, uygulamanın başarılı olduğu görüldü. Bitki örtüsünün kaldırılmadığı yerlerde, bitkinin kaldırıldığı yerlere kıyasla yeniden enfeksiyon oranının %124 daha fazla olduğu görüldü.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, en önemli akademik dergilerden olan Nature’da yayınlandı.

09 Ağu 2023 - 17:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.