Kronik can sıkıntısı hastalığı ''ennui'' nedir?

Ennui, sıkıntı, can sıkıntısı veya ilgisizlik hissini tanımlar. Bireyler, monotonluk veya tekrarlayan aktiviteler nedeniyle içsel bir boşluk, motivasyon eksikliği ve memnuniyetsizlik hissi yaşayabilirler. Ennui, genellikle kişinin yaşamda anlam arayışında olduğu zamanlarda ortaya çıkabilir. Bu durum, modern yaşamın karmaşıklığı ve hızı nedeniyle bazen daha yaygın hale gelebilir. Peki ennui hastalığı neden olur, nelere sebep olur?

Ennui, çok psikolojik veya duygusal bir durumu ifade eden bir terimdir. "Ennui" kelimesi Fransızcadan gelir ve "sıkıntı" veya "can sıkıntısı" anlamına gelir. Bu terim, genellikle monotonluk, tekrarlayan rutinler veya yaşamın tatsızlığı nedeniyle içsel bir boşluk hissi olarak kullanılır. Ennui, kişiyi yaşamın bütünüyle anlamsız olduğu düşüncesine sürükleyebilen tehlikeli olabilecek bir duygu durumudur. 

Ennui nedir?

Kronik can sıkıntısı veya "Ennui", yaşamın anlamsız olduğu hissini sürekli olarak kişinin içine çeken, hayattan koparan zihinsel bir durumdur ve ciddiyet arz eder. Bu nedenle, bu durumla ilişkilendirilen ek semptomlar varsa, tıbbi tedavinin gerekli olabileceği klinik depresyonun göz ardı edilmemesi gereken bir durum olduğuna dikkat çekmek amacıyla, uzman görüşü almanın uygun bir yaklaşım olduğunu belirtti.

"Ennui", kelime anlamı olarak, gına getirme, tatminsizlik hissi ve hayatın anlamsızlığı gibi duygusal durumları ifade eder. Bu kronik can sıkıntısı, bireyin genel yaşam deneyimi boyunca devam edebileceği gibi belirli durumlarla da sınırlı olabilir. Örneğin, iş, hobiler veya önceki ilgi alanlarına karşı duyulan bu can sıkıntısı, hayattaki boşluğu ve anlamsızlığı ifade edebilir. Bireyin daha önce keyif aldığı şeyler artık ona tatmin sağlamıyor gibi görünebilir.

Önceden keyif alınan şeyler nesneler yığınına dönüşebilir

Hayatın içini anlam kaybıyla doldurmakla ilgilidir. Hayatın ve ilgi alanlarının özgün niteliği kaybolmuş gibi görünür. Bu durumda, geride sadece bir dizi olay, eylem ve düşünce yığını kalmıştır. Önceden keyif veren ve anlam taşıyan eylemler sadece eylem ve nesne yığınına dönüşür. Hayatın anlamını oluşturan deneyimler ve yaşam bilgisi artık üretilip düşünülemeyen bir hal alır.

Birey, şimdi ilgili tüm faaliyetlerle ne kadar daha ileri gidebileceğini, bunlarla ne kadar daha fazla yapabileceğini bilmez bir halde can sıkıntısı yaşar. Ennui çeken bir kişi, artık yaşamının nasıl bir yol izleyeceğini bilmez bir şekilde derin bir sıkıntı yaşar. Farkında olduğu ve deneyimlediği bir tür usanç dolu bu sıkıntı halidir. Bu içsel rahatsızlık, yaşamın genelinde veya önemli bölümlerinde varoluşsal bir derinlikte belirir ve anlamın kaybolmasıyla beslenir, ancak kolayca çözülemeyen bir durumdur.

Sorunu tarif etmek ve dile getirmek değişimi başlatabilir

Bu tür bir durumla başa çıkmak için farklı yöntemler kullanmak gereklidir. İlk adım olarak, hayatta gerçekten ne yapmak istediğinizi düşünmeye başlamak önemlidir. Bu soruya cevap bulmak için, dışarıdan bir gözle bakarcasına kendinize sorular sormak etkili olabilir. İç konuşmalarınızı veya yazmayı kullanarak kendinize "Ne yapmak istiyorsunuz?" gibi sorular sormak faydalı olabilir.

Ayrıca, sorun hakkında başkalarıyla konuşmak da yardımcı olabilir. Sorunu ifade etmek ve dile getirmek değişiklik başlatabilir. Günlük rutini değiştirmek, yeni aktivitelere zaman ayırmak, yeni insanlarla tanışmak ve bu deneyimlere açık olmak, Ennui'ye tam bir çözüm olmasa da kişiyi harekete geçirebilir.

Odaklanmayı sürdürmek ve deneyimleri ertelemeden yaşamak, yeni kapılar açabilir. Sadece yeni insanlarla tanışmak değil, mevcut ilişkileri canlandırmak ve daha derin ilişkiler kurmak da keşfedilmesi gereken yaklaşımlardan biri olabilir. Tekrarlayan davranışlar yerine, yeni heyecanlar veren ve yenilenme hissi taşıyan etkinliklere yönelmek, olumsuz sıkıntıyı etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

Anı yaşamak, günü takip etmek ve kendi yaşam deneyimlerinizi düşünerek notlar almak, bu tür varoluşsal sıkıntılara yanıt bulmanızı destekleyen güçlü araçlar olabilir. Aynı zamanda, yorgun hissettiğinizde rahatlamak ve dinlenmek de oldukça etkili olacaktır.

08 Ağu 2023 - 18:28 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.